Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Geceleri Ortaya Çıkan Öksürüklerden Kurtulmak İçin Bitkisel Destekler

Geceleri ortaya çıkan öksürükler kişilerin yaşam ve uyku kalitesinin düşmesini sağlayarak oldukça rahatsız edicidir. Bu durumdan bitkisel karışımlar ile kurtulmak mümkündür.

Yatınca Öksürük

Yatarken öksürük neden artar, yatarken öksürük nedene bağlı olarak daha sık meydana gelir. Hatta yatarken öksürük hapşırma, balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve mide ekşimesi gibi ağza doğru ilerleyerek devam eder. Bazı kişilerde gece öksürükleri yani yatınca öksürük kalp yetmezliği, ciddi solunum yolu enfeksiyonu ve pulmoner ödemden kaynaklı olarak meydana gelir. Yatınca başlayan öksürük sersemletici sorunlara neden olabilir. Gece çıkan öksürükler az sayıda ciddi durumlara işaret ediyor olabilir. Yukarıdaki sebepler dışında yatınca meydana gelen öksürüklere neden olan etkenler aşağıda sıralanmıştır.

Sinüzit

Alerjilerin sebep olduğu kronik öksürük yatınca burun tıkanıklığı ve göğüs tıkanıklığına neden olur. Özellikle sinüslerde meydana gelen tıkanmadan kaynaklı olarak boğazın tam olarak arka kısmında mukus damlaması meydana gelir. Bu sinir bozucu bir haldir ve sürekli öksürmeye neden olur. Bu durum için uzmanlar reçeteli ilaçlar ve burun spreyleri tavsiye eder.

Astım

Yatınca ortaya çıkan öksürüklerin en önemli sebebidir. Astımdan kaynaklı olarak geceleri hasta kişiyi kuru öksürük rahatsız eder. Astım için hastanın mutlaka doktor tedavisi alması gerekir.

Reflü

Asitten kaynaklı olarak ortaya çıkan reflü özellikle geceleri öksürmelere sebep olur. Yatarken karın içinde meydana gelen hazımsızlık, mide ekşimesi ve asit akciğerlere bulaşır. Bundan kaynaklı olarak da öksürmeler ortaya çıkar. Bu sorunu yaşamamak için uzmanın reçete ettiği ilaçların düzenli kullanılmalı, akşam erken saatlerde yemek yenilmeli ve uyurken yastık dik konumda uykuya dalınmalıdır.

Demir Eksikliği

Demirin vücutta az olması özellikle kronik öksürüklerin yaşanmasına neden olur. Kronik öksürükler geceleri rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Boğaz bölgesinin arkasında meydana gelen şişlikler ve tahriş sorunun büyümesine neden olur. Bu durumda uzman demir takviyesi için ilaçlar reçete eder.

Sorunu Ortadan Kaldırma

Geceleri özellikle gıcık ve tahriş olan boğazı rahatlatmak adına uygulamalar yatmadan önce yapılabilir. Bal ile birlikte karabiber, zerdeçal ya da zencefil karışımı fayda sağlar. Bu baharatların herhangi birinden 1 tatlı kaşığı 1 yemek kaşığı balın içine eklenir. Karışım yatmadan önce yenilmelidir. Bu sayede yatınca ortaya çıkan öksürükler rahatlatılır. Anti bakteriyel ve anti viral özellikleri olan bal kısa sürede sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

 Kekik Yağı

Kekik yağı özellikle geceleri bakterilerinden ve virüslerden kaynaklı olarak meydana gelen öksürüklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı kekik yağı yatmadan önce yutulur. Her gece düzenli yutulması kısa sürede sorunu yok edecektir. Yutulacak olan kekik yağı boğazda biraz tutulmalıdır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan yağ ses kısıklığına da iyi gelir.

Bal ve Tarçın

Bal ve tarçın öksürük tedavileri konusunda mükemmel bir kombinasyondur. İkisi de anti-viral ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. 8 gram balın içine 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyin ve iyice karıştırın. Öksürüğü anında kesmek için yatmadan önce alın. Bu sayede boğazda kısa süre içinde yatışacaktır.

Bal, Limon Suyu ve Hindistancevizi Yağı

Bal üzerinde yapılan klinik çalışmalar öksürüğü hafiflettiği yönündedir. Yalnız bu uygulamada doğal balın kullanılması oldukça önemli bir detaydır.

Limon suyu, ev ilaçları kapsamında her daim tercih edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu herkes tarafından bilinir. Ayrıca antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Birçok kişi hastalandığından limon suyunu burun kanallarını temizlemek, sinüsleri açmak, öksürükten kurtulmak, grip tarzında hastalıklardan kurtulmak adına içer.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi yağı, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Anti bakteriyel ve antiviral olan laurik asit içermektedir. Bu yağ bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı önlemek adına kullanılır. Soğuk algınlığı tarzında hastalıkların ömürlerini kısa süreye düşürmek adına insan vücudunda çalışır.

Bu karışımı hazırlamak için;

1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu ve birkaç damla Hindistan cevizi yağı bir kabın içinde karıştırılır.

Sıcak bal-limon suyu veya çaya ilave edildiğinde oldukça rahatlatıcı olabilir. Öksürük ve boğaz ağrısı hafifletme konusunda yardımcı olacak şurup olarak hemen tüketilir. Her gün yatmadan önce tüketildiğinde 1 hafta gibi kısa bir sürede gece öksürük sorunlarını ortadan kaldırır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 2,50 puan
Loading...