Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamın Sökülmesi İçin Kullanılan Yöntemler ve Doğal Karışımlar

Vücutta bulunan balgamın atılması için kullanılacak olan tüm yöntemler düzenli şekilde kullanıldığı zaman hızlı şekilde kurtulmak mümkün hale gelir.

Balgam Söktürücü Yiyecekler

Gün boyunca insan vücudu bol düzeyde balgam üretimi yapar. Doğru şekilde üretilen balgam boğazda, akciğerde ve vücutta sorunlar yaratmaz. Herhangi bir hastalıktan ya da etkenden kaynaklı oluşan balgamların vücuttan atılması için doğal uygulamalar ve tedaviler insanlara yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar içinde;

Zencefil

Doğal dekonjestan ve antihistaminik olan zencefil, antimikrobiyal, anti bakteriyel ve balgam söktürme özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerin hepsi balgam atmak ve oluşmasının önüne geçmek için insan vücudunda görev yapar. Ayriyeten bu özelliklerin hepsi boğazda bulunan tıkanıklıkların ve göğüsteki sorunlarında önüne geçer. Zencefilden yapılacak olan çay gün içinde birkaç kez içilmelidir. Çay içmek istemeyen kişiler alternatif olarak çiğ zencefil çiğneyebilir. Çiğ zencefil acı olduğu için çiğnendikten sonra ağza bir kaşık bal atılabilir. Hazırlamak için gerekenler; Malzemeler;

  • 7 parça kök zencefil
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 2 su bardağı içe suyu

Hazırlanışı;

Tencerenin içine 2 su bardağı su koyulur ve ocakta kaynatılır. Ardından içine 6 veya 7 zencefil ile karabiber eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak 1 dakika boyunca bu şekilde kaynatmaya devam edilir. Ocağın altının açılmasından sonra 7 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Süre tamamlandıktan sonra süzülür ve ılık şekilde içilir.

Ballı Limonlu Sıcak Su

Bal ve limon ile hazırlanacak sıcak su balgamın atılması için ana dayanaklardan bir tanesidir. Limon balgamın vücuttan ayrılması konusunda oldukça iyi şekilde çalışır. Balda hoş tadı ile boğazı kaplayarak hastalıkların kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Karışımın hazırlanması adına gerekli malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı bal
  • Yarım limon suyu
  • 1 su bardağı ılık su

Ilık suyun içine bal eklenir ve erimesi için iyice karıştırılır. Ardından limon suyu eklendikten sonra beklemeden içilmesi gerekmektedir. Her sabah kahvaltıdan sonra düzenli şekilde içilir.

Sıcak Çorba

Et suyu veya tavuk ile hazırlanacak olan çorbalar balgamın oluşmasını keser. Balgamın her türlüsü için kullanılacak favori yiyecekler içinde bulunur. Balgamlar ile alakalı sorun yaşayan kişilerin mutlaka gün içinde bir öğünde et suyu ya da tavuk ile hazırlanan çorbadan içmesi gerekir.

Arnavut Biberi

Arnavut biberi yüksek bir kapsaisin konsantrasyonu içermektedir. Kapsaisin özelliği balgamın düzelmesi konusunda yardımcı olur. Balgamın inceltilmesi, sistemde daha etkili soluma sağlanması ve oluşumunun önlenmesini kolaylaştırmaktadır. Arnavut biberi baharat olarak, çiğ şekilde tüketilirken yemeklere düzenli şekilde eklenir.

Balgam Söktürücü Yöntemler

Bol Su Tüketimi

Özellikle vücutta bulunan ince mukusun kolay şekilde atılması adına, boğazların rahatlatılması adına ve genel sağlığın korunması için gereklidir. Vücudu sulu tutmak hem balgamların çeşitlerin hem de vücutta bulunan diğer hastalıkların daha kolay şekilde atılmasını sağlayacaktır. Düzenli olarak su tüketimin 2 ya da 2,5 litre olması gerekir. Bu kadar su içemeyen kişiler tamamlamak için bitki çaylarını tercih edebilir. Bitki çayların içilmesi bol sıvı almak adına hasta kişilere destek olacaktır. Bitki çayları için yukarıda bulunan tarifler dışında zerdeçal, papatya, meyan kökü ve ıhlamur olarak tercih edilebilir.

Baharatlı Yemekler

balgam söktürücü kür kullanımı dahilinde dünya çapında uzman hekimler sinüslerde, boğazda, göğüste ve akciğerlerde bulunan balgamların atılması için en etkili çözümün baharatlı yiyecekler olduğunu söylemektedir. Baharatlı yiyecekler daha net solunum ve vücuttan hızlı şekilde balgamın atılmasını sağlayacaktır. Baharat olarak köri, zencefil, turp, kırmızıbiber ve karabiber tercih edilmesi gerekir. Bu baharatlar vitamin açısından da vücuda birçok desteği sağlayacaktır.

Havuç Suyu

Havuç içeriğinde bulunan C vitamini ve diğer bileşenler sayesinde soğuk algınlığının semptomlarının tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Soğuk algınlığı balgamın oluşmasının en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Özellikle mevsiminde tüketilecek olan havuç suyu doğal ve sağlıklı bir beslenmeye olanak sağlayacaktır.

Tedaviler

Balgamın oluşmasının altında yatan ana neden tespit edildikten sonra tedavi sürecine geçilir. Bunun için hasta kişinin uzman hekime başvurması şarttır. Uzman hekimler genelde asist balgam sökücü şurubun kullanılmasını ister. Asist balgam sökücü kullanımı tüm talimatları dahilinde kullanılır. Balgam söktürücüler uzmanın söylediği sürenin dışına çıkılmadan kullanılır. Bu kapsamda uzman hekim fiziki şekilde muayene yaptıktan sonra bazı test ve tetkiklerin yapılmasını ister. Bu testlerin sonucu dâhilinde gerekli tanı koyulur. Ardından tedavi ile alakalı gerekli süreç başlar. Bu süreçte reçete ilaçların ve uzmanın istediği tüm detayların aksatılmaması gerekir. Tedavi sürecinde ve yaşamın diğer zamanların sigara kullanan kişilerin kullanımı bırakması da çok önemlidir. Özellikle ciddi akciğer hastalıkların oluşmasında sigara kullanımının büyük etkisi vardır. Sigara içeriğinde bulunan zararlı maddeler hastalıkların kısa süre içinde ilerlemesini sağlar. Akciğer kanserine yakalanma konusunda en önemli faktör sigara kullanımıdır. Ülkemizde sigara kullanımı yapan kişilerin çoğunluğu ileri yaşlarda akciğer kanseri ile savaşmaktadır. Bu savaşı vermemek ve yaşamın geri kalanını sağlıklı bir şekilde sürdürmek için sigara ile alkolden uzak kalınması gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...