Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kesik Kesik Öksürüğe İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlığa aynı zamanda da nöbet öksürüğü denmektedir. Rahatsızlık boğazın tahriş olması sonucunda ortaya çıkacaktır. Kişilerin kesik kesik öksürmeleri derin bir nefes almaları sonucunda ortaya kesilir. Balgamlı ya da kuru öksürük olmaktadır.

Kesik Öksürük

Kesik kesik öksürmek kişilerin boğazının tahriş olması sonucunda ya da bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkacak bir durumdur. Kuru öksürük yaşamakta olan kişilerin sıklıkla yaşamakta olduğu nöbet öksürüğü akut ya da uzun dönem içerisinde kronik olarak görülmektedir.

Solunum yolunda var olan bir hastalığın sonucunda ortaya çıkacak olduğu gibi solunum yollarında oluşan bir maddenin dışarıya atılması nedeniyle de kişilerde nöbet öksürüğü meydana gelmektedir. Çok şiddetli öksüren kişilerde boğazın tahriş olması nedeniyle ses telleri de bu durumdan etkilenecektir. Öksürük sıklıkla gıcık ya da boğaz kaşıntısı sonrasında meydana geleceği gibi aniden de ortaya çıkmaktadır. Kişilerin uyku esnasında öksürmesi sonucunda uyanacaktır. Kuru ya da balgamlı öksürük sıklıkla kişilerde geceleri meydana gelmesi sebepleri arasında kişilerin uyku kalitelerinde de ciddi oranda azalma söz konusu olacaktır. Öksürük bir hastalığın belirtisi olması nedeniyle sizlerde buna neden olan hastalığı bilmelisiniz. Bu durum içerisindeyken bol bol C vitamini alarak kişiler bağışıklık sistemini güçlendirmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca bir nöbet öksürük krizi yaşamakta olan kişilerin sürekli olarak bulundukları ortamı havalandırmalar, nemli ortam içerisinde durmaları ve boğazlarının kuru kalmamalarını sağlamalıdır. Özellikle de çok konuşan ya da şarkı söyleyen kişilerin boğazı kuruyacaktır. Bunun sonucunda da kişilerde öksürük görülür. Bu nedenle boğazlarının kurumasına engel olmalıdırlar. 

Bitkisel Tedavi

Öksürükten kurtulmak için tedavi yollarını arıyorsanız sizlerde çareyi şifalı bitkilerde bulabilirsiniz. Bu bitkilerin doğru kullanımı sonrasında kişilerin her zaman için yaşamakta olduğu öksürüklerine iyi gelmesi ile bilinmektedir. Kişilerin hayatları içerisinde kullanacak oldukları şifalı otlar ya da şifalı yağlar boğazın tahriş olmasını azaltacağı gibi aynı zamanda da göğsün yumuşamasını da sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde bu otları nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Papatya Buharı

  • 10 tane papatya;
  • 2 su bardağı su.

Papatyanın sadece sakinleştirici özelliği olmadığını sizlerin de biliyor olmanız gerekmektedir. Boğazı kuruduğu için kişilerde sıklıkla kesik kesik öksürükler meydana gelecektir. Bu nedenle boğaz kuruluğu yaşamakta olan kişilerde görülen ilk başta burun akıntısı daha sonradan burun tıkanıklığına neden olacaktır. Bu durumlarda ağzınızdan nefes alacak olduğunuz için boğazınız daha da kuruyacak ve sizler nöbet öksürüğüne yakalanacaksınız. Bu nedenle yapacak olduğunuz papatya buharı ile hem burunlarınız açılacak hem de boğazınız yumuşayacaktır. 2 su bardağı suyun içerisine atacak olduğunuz 10 tane papatya ağzı kapalı olacak şekilde kaynatılır. Sonra ocağın altı kapatılarak 5 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra tencerenin kapağı açılır ve buharı kişilerin soluması gerekmektedir. Bu karışım son derece faydalı olması ile öksürüğün tedavisi için kullanacak olduğunuz bir karışımdır.

Sütlü Bal

  • 1 su bardağı süt;
  • 1 yemek kaşığı bal.

Yüzyıllar boyunca öksürüğün tedavisinde kullanılmakta olan bal kesik öksürüğe de iyi gelmesi ile bilinmektedir. Organik bal olmasına çok dikkat etmelisiniz. Balın içerisinde antibiyotik özelliği bulunduğu gibi aynı zamanda da kişilerin vücut dirençlerinin artmasını sağlayacaktır. Sizlerde bal ve süt karışımını içmeniz sonucunda öksürüğe karşı vücudunuz direnç kazanmasını sağlamış olacaksınız. Özellikle de kişilerin yaşamakta olduğu bu öksürük belli bir enfeksiyon sebebi ile ortaya çıkması durumunda kişilerin buna karşı mücadele edecek bal tüketmelerinin gerektiğini unutmaması lazımdır. Ballı süt yapımı oldukça kolay olmaktadır. Kişiler 1 su bardağı sütü kaynatması gerekmektedir. Ardından 1 yemek kaşığı bal ilave ederek balın erimesi için karıştırılır. Bal eridiği zaman süt boğazı yakmayacak ısıya geldiği zamanlarda içilmesi gerekmektedir. Günde üç defa içmeniz sizlerin sağlığınız açısından ve öksürüğünüzün durması açısından önemli olmaktadır.

Zencefil Çayı

Öksürük her zaman için solunum yollarının ya da akciğere yapışmış olan balgamların dışarıya atılması için gerçekleşecek olan bir hastalık olmaktadır. Kişiler bu öksürükten rahatsız olacak olsalar bile öksürük bir hastalık değildir. Öksürük daha sıklıkla hastalığın habercisi olmaktadır. Bu nedenle de altında yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Zencefil yüzyıllar boyunca insanların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlayacak olan bir bitki olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin hayatları içerisinde zencefili eksik etmemeleri gerekmektedir. Sizlerin de tüketecek olduğunuz zencefil çayı ile öksürüğünüz kısa süre içerisinde kesilmesi söz konusu olacaktır.

Yağlar

Okaliptüs Yağı: Soğuk algınlığı sonucunda kişilerde göğüs ağrısı yaşayacaktır. Kas gevşetici özelliği olması ile bilinmektedir. Çok güçlü bir yağ olması nedeniyle özellikle de çocukların göğüslerinde oluşan ağırlığı gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Sırt ve göğüs bölgesine haricen uygulanması gerekmektedir. Bir miktar avuç içinize koyun. Ardından göğüs bölgenize sürerek masaj yapın. Ovarak masaj yapmanız hem yağın emilimini hızlandıracak hem de göğüs kısmına iyi gelecektir. Günde iki defa öksürüğünüz bitene kadar uygulamanız faydalı olacaktır.

Lavanta Yağı:  Her zaman için lavanta yağını haricen kullanmanız gerekmektedir. Göğüs, boyun ve sırt bölgesine uygulanması son derece öksürüğün bir an önce durmasına ve boğazın, göğsün ve sırtın yumuşamasını sağlayacaktır. Kişilerde balgam söktürücü özelliğinin de olması nedeniyle bir miktar ellerine alarak masaj yaparak uygulanması sonucunda faydasını görecektir. Günde 3 defa uygulanmalı ve öksürük bitene kadar her zaman sizlerde bu yağı sürebilirsiniz. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...