Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

En Hızlı ve En Kuvvetli Şekilde Balgam Söktürmek İçin Uygulanacaklar

Balgamın hızlı, kuvvetli ve etkili şekilde atılması adına uygulanacak olan karışımların her zaman düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir.

Evde En Güçlü Balgam Söktürücü Çeşitleri

Turp Suyu

Turp suyu çok etkili, basit ve eski yöntemlerden bir tanesidir. Uygulama için bal ve turp kullanımı gerekir. Bu karışım en kuvvetli balgam söktürücü özelliği ve öksürük kesme özelliği ile bilinir. Siyah turp alınır ve üzerinden bir kapak kesilir. Ardından iç kısmı oyularak altından küçük delik açılır ve içine bal eklemesi yapılır. Kapağı kapatılan ballı turp bir cam kasenin içine alınarak bu şekilde birkaç saat boyunca bekletilir. Bal ve turp suyu iyice birbirine karışacaktır. Bu karışım balgamın güçlü, kuvvetli ve etkili şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Aloe Vera Yaprakları

İnce ince kıyılan aloe yaprağı büyük bir yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Sabah ve akşam bir yemek kaşığı tüketilir. Bu karışım balgamın kolay şekilde boğazdan atılmasına yardımcı olur ve bir anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Kabartma Tozu ve Tuz

Boğazdaki balgamın kısa sürede atılmasına olanak sağlayan uygulama en eski yöntemler içinde yer alır. 1 çay kaşığı kabartma tozu ve 1 çay kaşığı tuz 1 su bardağı ılık suyun içinde çözülür. Bu çözelti hazırlandıktan sonra karışımın içine birkaç dala iyot eklemesi yapılır. Karışım ile boğaz bölgesi sürekli olarak durulanmalıdır. Tadı kötü olan bu karışımı kullanmak oldukça zor olsa da devam etmek en etkili balgam sökücü çeşidine sahip olmaya olanak sağlar.

Papatya

1 çay kaşığı papatyanın üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür ve 10 dakika boyunca demlenmesi için beklenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra süzülür. Bu karışım çay şeklinde günde 2 kez tüketilebilirken gargara olarak da kullanılabilir. Gargara olarak kullanacak kişilerin 3 saatte bir kez uygulama yapması gerekmektedir.

Farklı Uygulamalar

Şişen burun, tıkanık burun zaman içinde solunum zorluklarının yaşanmasına sebep olur. Aşırı düzeyde balgam insanları gün içinde ve geceleri uyurken fazlasıyla rahatsız eder. Aşırı balgamın parçalanması ve iltihaplanmanın azaltılması için güvenli olan doğal bir yol, buharın teneffüs edilmesidir. Buhar teneffüs etmek için banyo kapısı kapatılır ve banyodaki sıcak suyu çalıştırılarak duştan buhar üretilir. Bu şekilde banyoda 10 ile 15 dakika boyunca kalarak buharı teneffüs etmek gerekir. Bu uygulama günde 2 kez yapılmalıdır. Bunun bir tanesi mutlaka akşam yatmadan önce yapılır. Bu sayede balgamın hepsi atılacağı için rahat ve huzurlu solunum ile uyku sağlanır.

Hava Temizleyici

Bir hava temizleyicisi, kir ve bakterilerin küçük parçacıklarını temizleyerek havayı filtreleyen bir cihazdır. En etkili hava temizleyici türü bir HEPA özelliği olanlardır. Boğazın ve vücudun nemli kalmasını sağlayacak olan bu temizleyiciler balgamın sıvılaşmasını sağlar. Bu sayede daha kolay ve hızlı şekilde dışarıya atılacaktır. Ayrıca hava temizleme cihazları oda içinde bulunan bakterileri, kirleri ve pislikleri de toplar. Nemlendirme cihazı kullanımında temizliği çok önemlidir. Aksi takdirde boğazın enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar. Düzenli olarak kullanım talimatı dâhilinde temizliğinin yapılması gerekir.

C vitamini 

C vitaminin düzenli şekilde tüketilmesi balgamın önlemenin farklı doğal bir ilacıdır.  Bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal antihistamin ve antioksidan gibi davranır. Her gün bir bardak veya iki bardak portakal suyu içmek faydalı olabilir.

İlaçlarla Tedavi

Balgamın ilaçlar ile uzman tarafından tedavi altına alınması için öncelikli olarak neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Teşhisin konulmasından sonra balgam bakteriyolojik çalışması yapılır ve gerekli tedavi sürecine başlanır. Düzgün şekilde şemaya göre ve bir doktor tavsiyelerine uyarak sorun hızlıca ve komplikasyonsuz halledecektir. Tıbbi tedavi olarak genelde aşağıdakiler tavsiye edilir. Bu ilaçlar doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

  • Anti bakteriyel preparatlar
  • Ekspektoranlar
  • Fitoterapötik etkiler ve geleneksel tıp
  • Antipiretik, anti-inflamatuar ve antiviral ajanlar
  • Bol miktarda vitaminli bir içecekler
  • Bronşun lümenini genişleten ilaçlar
  • Solunum jimnastiği

Doktorun verdiği ilaçların tamamı düzenli şekilde ve doktorun önerdiği dozajlar dâhilinde kullanmalıdır. Bu sayede kısa sürede sorunlar ve hastalıklar ortadan kalkacaktır. İlaçlar ve evde yapılacak olan uygulamalar düzenli bir şekilde hasta tarafından uygulanmazsa kesinlikle fayda beklememek gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...