Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ev İlaçları İle Balgam Sorununu Ortadan Kaldıran Tarifler

Balgamın kısa süre içinde yok olmasını sağlayacak olan ilaçlar evde bulunan sebzelerden, bitkilerden ve meyvelerden elde edilebilir.

Balgam Söktürücü Ev İlaçları

Balgam oluşumunun birçok sebebi vardır. Soğuk algınlığı bu sebeplerin arasında en önemli olanıdır.  Soğuk algınlığı, yüzlerce farklı virüsün neden olduğu spesifik bir tedaviyi gerektiren benzersiz bir dizi belirtiye neden olur. Soğuk algınlığı ve farklı nedenlerden kaynaklı ortaya çıkan balgamlardan kurtulmak isteyen kişiler evde yapacakları karışımları düzenli kullanıldığından sorunu ortadan kaldırabilirler. Bu karışımlar soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları ve akciğerlerde oluşan bazı hastalıklarında ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Tavuk Çorbası

Balgamın vücutta aşırı miktarda olması nefes almayı, yemek yemeyi veya konuşmayı zorlaştırır. Balgamdan kurtulmak için kullanılan ev ilaçları arasında ev popüler olanı sıcak tavuk çorbasıdır. Sıcak yiyecekleri tüketmek mukozanın erimesini sağlayarak dışarı atımı kolaylaştırır.

Malzemeler

 • 1 parça tavukgöğsü
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 parça tavuk budu
 • 3 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı un
 • Tuz
 • Tereyağı
 • Karabiber

Tavukgöğsü ve budunu soğanlar ile birlikte tencerede haşlamak için ocak üzerine koymak gerekir. Haşlanan etler didiklenir. Başka bir tencerenin içinde un ile tereyağı kavrulur. Ardından haşlanan tavukların suyundan bu tencereye bir miktar aktarılır. Dövülen sarımsaklar ile tavuklar suyun içine eklenir ve haşlama suyunun diğer geri kalanı eklenir. Tuzu da eklenerek 10 dakika boyunca kaynatılır. Tüketileceği zaman üzerine karabiber serpilmelidir. Tavuk çorbası gün içinde mutlaka 1 öğün tüketilir. 

Bal, Zencefil ve Limon

Balgam aşırı miktarda göğüste, boğazda ya da akciğerde biriktiğinde zorlu zamanlar kişileri bekler. Nefes almak, uyumak ve günlük işleri yapmak zorlaşmaya başlar. Bu sorunu ve semptomlarını azaltmak için bal, zencefil ve limonun basit bir şekilde hazırlanarak kullanılabilir.

Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 1 kök zencefilin yarısı
 • 1 yemek kaşığı bal

Balın içine sıkılan limon suyu ve rendelenen zencefil karıştırılır. İyice harmanlanması çok önemlidir. Hazırlanan karışım her defasında taze olarak hazırlanır ve günde 3 kez tüketilir. Limon C vitamini sağlar, zencefil burun tıkanıklığını hafifletir ve bal boğazı rahatlatıcı bir koruma katmanı ile kaplar. Bu uygulama kış boyunca ara ara da tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve gribin diğer semptomlarının da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Ev Yapımı Şurup

Malzemeler:

 • 1/2 kg havuç
 • 3- 4 kaşık bal

Havuçlar parçalandıktan sonra tencerede kaynayan suyun içine atılır. yumuşuncaya kadar pişirilir. Yumuşayan havuçlar çatal yardımı ile ya da blender yardımı ile iyice pürüz kalmayacak şekilde ezilir. Havucun haşladığı su kesinlikle atılmamalıdır. Ezilen havuçlarının içine bal eklenir. Aşırı düzeyde koyu olursa havuç suyu ile karışım sulandırılır. Bu şurup düzenli olarak tüketilir. Gün boyunca 3 ile 4 kaşık içilir. İçilmeye başlandıktan 2 ya da 3 gün sonra olumlu sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Tabii ki olumlu sonuçların alınması için düzenli kullanım şarttır. Havuç şurubu öksürüğü tedavi altına almaya ve balgamın ciğerlerinden başarılı bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Meyve ve Sebzeler

Turunçgiller, kırmızıbiber ve koyu yapraklı sebzeler gibi C vitamini bakımından zengin gıdalar bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, iltihapların azalmasını sağlar, balgamı gevşetir ve kısa sürede dışarıya atılmasını sağlar.

Vücudun Dışından Tedavi

Okaliptüs Yağı

Buhar veya banyo aracılığı ile okaliptüs teneffüs etmek balgamın kısa süre içinde yok edilmesine, akciğerlerin iyileşmesine ve iltihapların azalmasına olanak sağlayacaktır. Okaliptüs yağı ayriyeten göğüs ve sırta uygulandığında da kalın balgamın gevşemesini sağlayacaktır. Sabah ve akşam uygulanır.

Çay Ağacı Yağı

Bu yağ, hava geçitlerinde bulunan balgamın dışarı atılmasında yardımcı anlamına gelen bir balgam söktürücüdür. Çay ağacı yağı buhar ile uygulandığı zaman güçlü bir dekonjestan olarak görev yapabilir. Günde iki kez uygulanmalıdır.

Nane Yağ

Buhar uygulaması ile günde iki kez uygulandığında balgamın hızlı şekilde gevşemesini sağlar. Nane yağının içinde bulunan mentol özleri nefes alma konusunda rahatlama sağlar. Gün içinde yaşanan balgam tıkanıklıklarını hızlı şekilde ortadan kaldırır.

Uçucu yağların yanı sıra anti-inflamatuar gıdaları tüketmek, hidratlı kalmak, sistemin balgamdan boşaltmasına destek sağlar. Ayrıca, yeterli düzeyde uyumak ve stres azaltmak bağışıklık sisteminizi daha  kuvvetli hale gelmesini sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...