Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe Faydalı Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Öksürük oldukça rahatsız edici şekilde meydana gelir. Bu sorundan kurtulmak adına uygulanacak bitkisel kürler, çaylar ve karışımlar sorunun ortadan kalkmasına olanak sağlayan destek ürünleridir.

Öksürük ve İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Öksürük özellikle kış aylarında fazlasıyla meydana gelmenin yanı sıra kişilerin aşırı düzeyde rahatsız olmasını sağlar. Öksürük soğuk algınlığından ve alerjik sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Öksürüğü ortadan kaldırmak için kullanılabilecek olan bitkisel karışımlar ve kürler düzenli şekilde ve önerilen dozlarda kullanıldığında fayda sağlar. özellikle İbrahim Saraçoğlu kürleri arasında öksürüğe iyi gelen tarifler;

Malzemeler;

  • 1 adet sarı orta boy soğan
  • Su

Soğan soyulur ve 6 eşit parçaya bölünür. Üzerine 1,5 su bardağı su eklendikten sonra ocak üzerinde kaynatılır. Ardından ocaktan alındıktan sonra ılımaya bırakılır ve ılık şekilde tüketilir. bekleyen ve soğuyan soğan suyu kesinlikle içilmemelidir. Saraçoğlu bitkisel karışım özellikle ılık şekilde günde 2 kez tüketilmelidir. Düzenli şekilde tüketildiği zaman  fayda sağlayan bir bitkisel destektir. Soğan suyu ya da soğan çayları içildiğinde özellikle boğazda bulunan gıcık sorunu da kısa sürede ortadan kalkar.

Saraçoğlu balgamlı öksürük bitkisel kürü;

Yarım litre suyun içine 7 ila 8 adet keçi boynuzu atılarak kaynatılır. Bu karışımın suyu düzenli şekilde içilmelidir. 3 gün boyunca içilecek olan bu karışım her gün taze şekilde hazırlanmalıdır. 3 günün sonunda Saraçoğlu bitkisel destek karışımı sayesinde balgam sökülmeye başlanır. Yani düzenli ve taze şekilde tüketildiğinde balgamlı öksürüğe bu bitki iyi gelir.

Hatmi Çiçeği

Bu çiçeğin hastalıklar için kullanımı oldukça eski dönemlerden bu yana kadar yapılmaktadır. Özellikle kronikleşmiş öksürük ve balgamlı öksürük sorunlarına iyi gelir. kaynatılmış bir bardak sıcak sütün içine 4 ila 5 gram hatmi çiçeği atılır, karıştırılır ve birkaç dakika boyunca bu şekilde bekletilir. Ardından bu karışım gün içinde iki kez yavaş yavaş yudumlanarak içilmelidir. Ayrıca balgamlı ve kronik öksürüğe fayda sağlaması adına düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Diğer Bitkisel Karışımlar

Bal

Bal öksürük ve boğaz ağrısı konusunda oldukça faydalıdır ve bu konuda bilimsel araştırmalar bile vardır. Bal her sabah kahvaltıdan önce tüketilebilir. Ayrıca bal, Hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılarak hazırlanan karışım öksürük ortadan kalkana kadar tüketilmelidir. Bal bazı insanlarda alerjik sorunlara yol açabilir. Bu kişilerin dikkatli kullanım yapması gerekir.

Kekik Çayı

Kekik çayı üst solunum yolu enfeksiyonları, boğmaca, bronşit ve öksürük gibi sorunlara iyi gelir. kekiğin içeriğinde bulunan bileşenler öksürüğü sakinleştirir ve balgamlı öksürüğü iyi gelir. kekik yaprakları 1 su bardağı suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılır ve ardından süzülür. İçine biraz bal ve limon eklenir. yavaş yavaş her gün 1 bardak tüketilmesi gerekir. düzenli şekilde kullanıldığı zaman soruna iyi gelen bitkiler içinde sayılır.

Karabiber Ve Ballı Çay

Öksürük için biber, dolaşımı ve mukus akışını etki eder, bal doğal bir öksürük kesici olarak fayda sağlar. Bir çay kaşığı taze öğütülmüş biber, iki çorba kaşığı bal ve 1 su bardağı kaynar su karıştırılır. Bu şekilde 15 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. Ardından süzülerek içilir. 2 günde 1 bardak taze şekilde hazırlanarak içildiğinde bu bitkiler öksürüğe iyi gelir.

Limon

Düzenli olarak emilecek olan limon C vitamini açısından insan vücuduna katkı sağlar. özellikle limonun üzerine tuz serperek emme yapılabilir. Limon emme işlemi haftada 2 defadan daha fazla yapılmamalıdır.

Öksürük İçin Aktar Çayları

Özellikle aktarlarda öksürük sorunlarına iyi gelen bitki çayları karışımları satılmaktadır. yaşlı çiçeği, yarrow çiçek, nane yaprağı gibi bitki çayları bu konuda fayda sağlar. tabii bunların düzenli bir şekilde kullanılması sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Meyan Kökü

Meyan kökü özellikle öksürük şurubunun içeriklerinde kullanılan bir bitkidir. Gerçek meyan kökü iltihaplı ve tahriş olmuş boğazları yatıştırmaya ve öksürmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bir litre şekerli meyan kökü dilimlenir ve kaynar suya atılarak kaynatılır. kaynama işlemlerinden sonra mutlaka süzülür ve 24 saat bekletildikten sonra her gün düzenli şekilde içilir.

Zencefil

Zencefil sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Birçok hastalığın tedavisi konusunda fayda sağlar. Antihistamin ve dekonjestan özelliklerinden kaynaklı olarak soğuk algınlıkları ve öksürüklerin tedavilerinde kullanıldığı zaman fayda sağlar. ayrıca grip belirtilerinin azalması konusunda da yardımcıdır. Üç fincan suyun içine 12 adet zencefil parçası eklenerek zencefil çayı yapılabilir.  Bu karışım ocak üzerinde 20 dakika boyunca kaynatılır ve ocaktan alınır. Süzülen karışımın içinde 1 çorba kaşığı bal eklenir ve limon sıkılarak tadı daha lezzetli bir hale getirilir. Bu karışımda zencefilin tadı kişiyi rahatsız ederse suyu belli bir miktar arttırmak gerekir. zencefil düzenli şekilde tüketildiğinde kuru ve balgamlı öksürüğünde ortadan kalkmasına olanak sağlar. Yalnız her gün taze şekilde hazırlanıp tüketilmeyen karışım fayda sağlamayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...