Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Geçmeyen İnatçı Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Özellikle havaların soğuması ile oluşan inatçı öksürük 3 haftadan daha uzun süren ve özellikle de geceleri meydana gelmekte olan bir durumdur. Kişilerin kuru öksürük ya da balgamlı öksürükleri bir türlü geçmiyorsa çareyi bitkisel tedavide arayabilir.

İnatçı Öksürük 

Kronik öksürük 3 haftadan daha uzun süren özellikle de soğuk kış mevsiminde kişilerin yaşamakta olduğu bir sorun olmaktadır. Bu öksürük kuru ya da balgamlı olabilir.

Kronik öksürüğün belirtileri arasında kişilerde özellikle de geceleri ortaya çıkmaktadır. Bu durum nedeniyle kişi kaliteli uyku uyuyamazlar. Kişilerin geçmeyen öksürükleri olması durumunda bu öksürüğü ciddiye alması gerekmektedir. Çünkü birçok hastalığın habercisi olabilir. Başta astım ya da öksürük balgamlı olması durumunda kişilerde zatürre hastalığının olmasına neden olacağı gibi aynı zamanda kişilerde kalp yetmezliğinin de habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. İnatçı öksürük sürekli olarak kendisini tekrar edecektir. Kişilerin sigara tüketimi sonucunda olacağı gibi sürekli olarak konuşması gereken bir işi varsa örneğin: müzisyen ya da öğretmenlerde sıklıkla görülen bu durum için evinizde hazırlayacak olduğunuz bitkisel karışımlar sayesinde öksürüğünüzü geçirmeniz mümkün olacaktır. Sizlerde çözüm olarak her zaman şifalı bitkiler kullanabilirsiniz.

Tedavisi için sizlerde bol sıvı tüketmelisiniz. Ayrıca boğazınızın kuru kalmamasına dikkat etmeniz çok önemli olmaktadır.

Bitkisel Tedavi

Ballı Süt

 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 su bardağı süt.

Öksürük tek olan bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisi olarak meydana çıkacaktır. Kişilerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için ve öksürüğün insan hayatının kalitesini düşürmesi nedeniyle kişilerin mutlaka buna bir çare bulması gerekmektedir. Bu nedenle de çözüm olarak kişiler her zaman doğal yolları tercih etmektedir. Bal ve süt karışımı son derece hazırlanması da içimi de kolay olan bir karışım olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin mutlaka geçmeyen inatçı öksürük yaşaması sonucunda çözüm için bal ve süt içmesi gerekmektedir. Kaynamakta olan 1 su bardağı süt içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek erimesi için karıştırılır. Ardından ılıması için bekletilir. Boğazı yakarak tahriş etmeyecek duruma geldiği zaman içilir. Sabahları ve akşamları ballı süt içmeniz kronik öksürüğe çare olacaktır. Sizlerde bu karışımı öksürüğünüz geçene kadar her gün sabah ve akşam tekrar edin. Unutmamalısınız ki bu karışımı her defasında yeniden yapmalı ve beklemekte olan ballı sütü içmemelisiniz.

Siyah Turp ve Bal

 • 1 tane siyah turp;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Geçmeyen öksürük boğazın ve ses tellerinin tahriş olmasına neden olacaktır. Bu durum kişilerin konuşmasını da etkiler. Günlük hayatınız içerisinde geçmeyen kuru öksürük yaşamakta olan kişilerin çözüm olarak siyah turp ve bal karışımı sonucunda geçmeyen öksürüğün geçtiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle sizlerde evinizde taze olarak yapacağınız ve en az 24 saat boyunca bekledikten sonra içmeniz gereken bu karışım için ihtiyacınız olan bir tane siyah turp ve 1 yemek kaşığı organik bal olmaktadır. Siyah turpun baş kısmı kesilerek içi oyulması gerekmektedir. Çok fazla içini oymayın daha sonradan beklerken suyunu salması için çok önemli olmaktadır. Daha sonradan bu yapmış olduğunuz oyuğun içerisine 1 yemek kaşığı organik bal ilave edilerek ağzı kapatılır. 24 saat boyunca ağzı kapalı bir şekilde oda sıcaklığında tutmanız gerekmektedir. Geceleri ya da gün içerisinde sürekli olarak öksürük sizleri rahatsız ediyorsa ve hayatınızı olumsuz yönde etkileniyorsa sabah ve akşam almalısınız. 24 saat oda sıcaklığında bekletmiş olduğunuz karışımın ağzı açılarak karıştırılır. Ve bu karışım ikiye bölünerek yarısı sabahları yarısı ise akşamları içilir. Öksürüğünüz geçene kadar her gün düzenli olarak günde iki defa uygulamalısınız.

Limonlu Zencefil Çayı

 • Yarım limon;
 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Zencefil çayı içerisinde ki değerler sayesinde kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirip geçmeyen kuru ya da balgamlı öksürüğün geçmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Sizlerde zencefil kökünü rendeleyerek yapacak olduğunuz bu bitkisel kür sayesinde öksürüğün tedavisini yapmış olacaksınız. İnatçı öksürük yaşamakta olan kişilerin bir türlü geçmeyen öksürüklerinin tedavisinde kullanarak boğazın yumuşamasını sağlayan bu çayı günde üç defa içmelisiniz. Özellikle de gece uyumadan önce içmeniz sizlerin daha rahat ve de sakin bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. 1 su bardağı kaynamış klorsuz suyun içerisine 1 tatlı kaşığı yeni rendelemiş olduğunuz zencefil kökünden toz ilave edilir. Rendenin en küçük kısmı kullanılarak bu rendeleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı kadar rendelediğiniz zencefil yeterli olacaktır. Her defasında bu çayı hazırlarken taze rendeleyin. Daha sonradan karıştırılır. İçerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave edilerek balın erimesi için karıştırma işlemi yapılmalıdır. Daha sonradan yarım limon çekirdekleri ayıklandıktan sonra suyun içerisine sıkılır. Ve günde üç defa geçmeyen öksürüğün geçene kadar içilmesi gerekmektedir.

Meyan Kökü Çayı

 • 2 yemek kaşığı meyan kökü;
 • 1.5 su bardağı su;
 • 1 çay kaşığı bal.

Eğer ki geçmeyen inatçı öksürüğünüz balgamlı ise meyan kökünün balgam söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sizlerde üst solunum rahatsızlıklarında rahatlıkla kullanacak olduğunuz meyan kökü sayesinde inatçı olan öksürük tedavisini yaparak hastalığın son bulmasını sağlayacaksınız. Bu karışımı günde iki defa içmelisiniz. Özellikle sabahları aç karnına ve gece uyumadan önce içmeniz boğazınızın yumuşamasını sağlayacaktır. Bal her zaman için boğaz ağrısına, kuru ve balgamlı öksürüğe iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de sizler evinizde hazırlayacak olduğunuz bu karışım sonucunda rahatlıkla öksürükten kurtulacaksınız. Meyan kökünü aktarlardan satın alabilirsiniz. Kök olarak aldığınız zaman rendeleyin. 2 yemek kaşığı kadar rendenin en küçük tarafı ile rendeledikten sonra 1.5 su bardağının içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilir. Karıştırılır ve balın erimesi sağlanır. Ardından kaynar suyun içerisine 2 yemek kaşığı taze rendelemiş olduğunuz meyan kökü atılarak karıştırılır. 15 dakika boyunca demlenmesi için bırakılır. İçtiğiniz zaman boğazınızı yakarak tahriş etmeyecek sıcaklığa geldiği zaman içilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...