Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sabah Öksürüğü Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Sabah öksürüğünün birçok nedeni bulunmaktadır. Kişilerin sıklıkla sigara tüketmesi sebebi ile meydana gelmektedir. Bunun dışında astım hastalarında da görülmekte olan bu durum silia adı verilen akciğerde bulunan bir dokunun bozulması neticesinde meydana gelebilecek sıkıntı olmaktadır. Bronşların daralması sonucunda da ortaya çıkar.

Sabah Öksürüğü

Kişilerde eğer ki sigara içiyorlarsa sabahları öksürmesi çok normal bir durumdur. Kişilerde meydana gelecek olan bronşit hastalığı, KOAH hastalığı, astım hastalığı gibi birçok nedenlerden meydana gelebilir.

Yoğun olarak sigara tiryakilerinde ortaya gelmekte olan sabah öksürüğünün en sıklıkla nedeni akciğeri örten dokunun zarar görmesi sonucunda kirli havayı kişinin soluması nedeniyle meydana gelmektedir. Akciğerimizde bulunan dokular kişilerin kirli havayı solumasını engellemektedir. Fakat kişiler sigara dumanına ciğerlerinin maruz kalmasına neden oldukları zamanlarda ilk olarak sigara dumanı sebebiyle kişilerde akciğerlerinin kötü ve kirli hava alması sonucunda meydana gelir. Bu durum birçok sigara tiryakilerinde meydana gelecektir.

Sigara dumanı kişilerin sağlığına çok zarar vermektedir. Başlıca kişilerin akciğerlerinde bulunmakta olan bronşların daralmasına neden olur. Buna da bağlı olarak kişilerde nefes darlığı meydana gelmektedir. Hastalarda bronşit oluşması sonucunda kişilerin akciğerlerinde bozulma meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bazı sigara tiryakilerinde oluşmayabilir. Bu duruma sigaranın içerisinde ki maddelerden dolayı kaynaklanmaktadır. Sabahları özellikle de balgamlı öksürüğün oluşmasına neden olur. Bu öksürük gün içerisinde de devam ederek kendisini gösterecektir. Kişilerde bronşit şayet sigaraya bağlı olarak gelişmesi sonucunda kronik bronşit oluşmasına neden olacaktır. Bu kişilerde de sigara içmemesi her zaman için en etkili çözüm olacaktır.

Bunun dışında sigaraya bağlı olarak kişilerin sabah öksürmesini geçirecek herhangi bir tedavi yöntemi ya da bitkisel kürler olmamaktadır. 

Nedenleri

Bazı kişilerde sabah öksürmenin nedeni kişilerin gece uyuduğu sırada boğaz kısmında ve de akciğerlerinde oluşmakta olan senkresyonlar nedeniyle kaynaklanmaktadır. İnsanların hayatı içerisinde vücutları uyur vaziyette oldukları içerisinde bu sekresyonlar boğazda ve akciğerde toplanması sonucunda kişilerin uyanması sonucunda harekete geçecektir. Bunun sonucunda dışarıya atmak isteyecek olması nedeniyle kişilerde öksürük meydana gelir. Eğer ki öksürük geçici ve birkaç gün devam ediyorsa bu ciddiye alınmamalıdır. Fakat kişilerde sabahları meydana gelen güçlü öksürüyorsa ve uzun süredir devam etmesi durumunda bunun nedeninin ne olduğu araştırılması gerekmektedir. Çünkü insanlarda sabah öksürüğü başka hastalıklardan kaynaklanacak olduğu unutulmamalıdır. Kronik olarak sabahları ortaya gelecek olan öksürüğün yaygın nedenleri arasında kişilerin alerjisi ve kronik olarak sinüslerinde meydana gelen tıkanıklığıdır.

Özellikle de alerji sebebi ile meydana gelecek olan öksürük sabahları ortaya çıkabilir. Birçok kişilerde ilkbahar olduğu zamanlarda polenlere ya da bir hayvana alerjisi olması sonucunda ortaya gelir. Sabahları kişilerin yaşamakta olduğu öksürüğün bir diğer nedeni ise astım olmaktadır. akciğerlerde bulunan mukoza şişmesi sonucunda astım meydana gelmektedir. Bu mukoza şişkinliği kişilerin solunum sistemini etkileyecek ve ciğerlerine hava girmesini engeller. Kişilerde daha sıklıkla alerjik astımlar görülmektedir. Astım sabah uyandığınız zaman eğer ki alerjik astım olması sonucunda kişilerde sabah oluşan öksürük krizleri meydana gelecektir.

Eğer ki sizlerde alerjiden şüphe duruyorsanız bunun başka belirtileri de olacaktır. Hastalarda aldığı nefes sonucunda hırıltı tarzında bir ses çıkması ve ıslık sesine benzer bir ses gelmesi ve nefes darlığı görülmektedir. 

Sabahları ortaya çıkan öksürüğün bir diğer belirtileri arasında KOAH hastalığı bulunmaktadır. KOAH hastası olan bir kişide bu durum çok ilerlemediği zamanlarda doktora görünmemektedir. KOAH hastalarının öksürük ve balgam sabahları gelmektedir. Bazı kişiler uyanır uyanmaz öksürmeye başlar. Bu kişilerde KOAH hastalığının başlangıcında görülmektedir. KOAH hastası olan bir kişinin solunum yolları tahriş olacaktır. Akciğerler tarafından sürekli olarak mukus üretilecektir. Ve solunum yollarında ise bulunan mukoza şişecektir. Kişilerde daha çok balgamlı olan öksürük meydana gelecektir. Özellikle de sigara içmekte olan kişilerde daha çok görülmektedir. Akciğerlerin mukus üretmesi sonucunda da balgam gelmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...