Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ciğerden Gelen Öksürüğün Nedenleri ve Tedavisi

Kronik öksürük kişilerde genellikle ciğerlerinden balgam gelmesine neden olan ve sekiz haftadan daha da uzun sürmekte olan bir durumdur. Ciğerlerde bulunan zarın iltihaplanması sonucunda kişilerde bir takım hastalığın refleksi olarak ortaya çıkacak bir sorundur.

Ciğerden Gelen Öksürük

Ciğerlerden Gelen Öksürük

Sıklıkla ciğerlerden gelen öksürük üşütme nedeniyle ya da kişilerin sigara kullanımı sonucunda meydana gelecek olan kronik öksürük olmaktadır. Kişilerde ciğerlerden gelen öksürük zarın şişmesi sonucunda meydana gelir ve kişiler rahat nefes alamazlar. 

Bu öksürük türü sıklıkla kişilerin uykusuna müdahale edecek boyutlarda olan şiddetli öksürükler olmaktadır. Kişilerde bazı durumlarda sigara kullanımı sonucunda da meydana gelecek olan bakteriyel bir enfeksiyon yaşamaktan kaynaklanmakta olan viral yollarla bulaşmış olan enfeksiyon sebebi ile de kişilerde meydana gelmektedir.

Birçok kişilerde enfeksiyon nedeniyle ciğerlerin ya da boğaz yolunun iltihaplanması sonucunda meydana geliyorsa kişiler de belirtilerini azaltacak bir şekilde tedavi uygulanması gerekmektedir. Ciğerlerden gelmekte olan öksürük sıklıkla kişilerde üşütme sonucunda ciğerlerinde üşütmeye bağlı olarak yaşadığı bir sorun olacaktır. Kişilerin soğuk mevsimlerde daha sıklıkla üşütmesi nedeniyle hastalanması sebebi ile üşütmesi sonucunda ortaya çıkacak olan ciğerlerde ki iltihaplanma sonucunda meydana gelecektir.

Ciğerlerde meydana gelen kişinin soğuk havalarda üşütmesi sonucunda meydana gelen bu enfeksiyon ilk olarak boğazlardan başlar daha sonradan ciğerlere inmesi sonucunda kişilerde üşütmesi sonucunda ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Özellikle de kış mevsimi olduğu zamanlarda kişilerin üşütmesi sakıncalı olmaktadır. Bu nedenle de giyimine dikkat etmeli ve kuru havalarda kalmamalıdır.

Birçok hasta ciğerlerinden gelen derin öksürük üşütmesi sonucunda meydana geldiği durumlarda bu rahatsızlık kronik bir hal alabilir.

Ne İyi Gelir?

Kişiler şayet sigara kullanımı yaşanmaktaysa ve buna bağlı olarak ciğerlerinde ki zarın şişmesi neticesinde hem solunum güçlüğü yaşanmaktaysa hem de kişilerde ciğerlerinden balgam ve de ses geliyorsa o zaman sigara kullanımını bırakması sonucunda öksürük geçer. Kişilerde astım, kronik bronşit, zatürre, verem, KOAH gibi hastalıklarda her zaman için ciğerlerden gelen öksürüğün sebepleri arasında olmaktadır.

Ne yapmalı diye soruyorsanız bol bol sıvı tüketmeniz son derece iyi gelecektir. Kişiler soğuk havalar olduğu zamanlarda özellikle sıvı alımını özellikle arttırması gerekmektedir. Çünkü insanların vücutları içerisine girmiş olan bakteriler son derece fazla olacaktır. Ve bu bakterileri sıvı alımı sonucunda geçer. Üşütmeye bağlı olarak öksürürken ciğerlerim acıyor diyen kişilerde bağışıklık sistemi çökmesi sonucunda meydana gelebilecek olduğu unutulmamalıdır. Bu durum içerisinde de bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla içerisinde bol C vitamini olan gıdalar tüketilmelidir.

Özellikle de kronik olan ve geçmeyen öksürük sonucunda kişilerin göğüs kısmında şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Kişilerin öksürmesi neticesinde ciğerlerinde de yanma meydana geliyorsa bunun için evinde hazırlayacak olduğu bitkisel kürler iyileşmesinde her zaman için tedavi olacağı gibi boğaz spreyi ya da boğaz damlası kullanması ve kişilerin boğazlarında ki balgamı daha hızlı atabilmesi amacıyla birçok kişi tuzlu su ile gargara hazırlamaktadır. Bunun sonucunda kişiler daha hızlı bir şekilde balgamlarını atacaklardır. Ayrıca su buharı da kişilerin boğaz yollarının açılmasında ve ciğerlerine iyi gelecek bir durum olmaktadır.

Ballı Süt

  • 1 su bardağı süt;
  • 1 tatlı kaşığı organik bal.

Boğazın yumuşaması için ve ciğerlerde var olan öksürüğün geçmesi için ne yapılmalı sorusunu sorun kişilerin ilk olarak sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde ballı süt içmeleri önerilmektedir. Ya da 1 çay kaşığı gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde 1 çay kaşığı bal yiyebilirsiniz. Bu sizlerin boğazınızın da yumuşamaya neden olacaktır.

Bu sayede de ciğerlerinizde etkilenecek, boğazınız tahriş olmadığı için öksürük azalması neticesinde ciğerlerde yanma ya da acı azalacaktır. Sizlerde öksürürken ciğerlerinizde yanma meydana geliyorsa, acı hissediyorsanız ve balgam gelmesi neticesinde de zor zamanlar yaşamaktaysanız balgam söktürücü ilaçlar tüketmek yerine ballı süt her zaman için yapımı da içimi de kolay olan faydalı bir üründür. 1 su bardağı sıcak sütün içerisine 1 tatlı kaşığı organik bal konularak eritilir. Ardından ılık olması durumunda içilir. Çok sıcak içmek her zaman için boğazın yanmasına ve de tahriş olmasına neden olur.

Soğan Suyu

  • 5 tane orta büyüklükte kuru soğan;
  • 1 çay kaşığı bal.

Ciğerlerinizin tahriş olması sonucunda, zarın şişerek sizlere nefes aldırma konusunda zorluk çekmekte olan kişilerin yapacak olduğu ilk detay her zaman için buna çözüm olacak olan soğan suyunu içmek olacaktır. Soğan suyunun tadının acı olmasından şikayet eden kişiler içerisine boğaz yolu enfeksiyonlarını geçirmekte çok başarılı olan antibiyotik özelliği bulunan 1 çay kaşığı bal ilave edeceklerdir. 5 tane soğan çok küçük parçalar halinde doğranmalı ya da rendelenmelidir. 3 saat boyunca bekletilir. Ardından soğanın iyi bir şekilde suyunu salması durumunda 1 çay kaşığı kadar bal ile içilmelidir. Bu işlemi günde 2 defa tekrar etmeniz sağlığınıza son derece faydalı olacak ve ciğerlerinizin iyileşmesini hızla sağlayacaktır. Öksürük bitene kadar içilmesi uygun olacaktır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...