Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşlar Nasıl Dolar? Bitkisel Çözümleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bronşit hastalığının meydana gelmesini sağlayan bronş solunum yolların dolması akciğere rahatsızlık veren bir olaydır. nefes alıp verişini zorlaştıran bu sorun için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. bronş solunum yollarını temizlemek için uygulanan bu yöntemler bitkisel ve medikal yöntemler olabilir.

Bronşların Dolması Ve Bronşit

Akciğer hastalıkları ve solunum yolları sorunları arasında en bilindik ve sıklıkla rastlanılan hastalık bronşit hastalığıdır. Bronşlar akciğerde bulunan üst solunum yolu olmakla beraber soluduğumuz havayı akciğere taşıma görevini üstlenirler. Böylelikle nefes almamıza yardımcı olan üst solunum yolları olarak da tanımı yapılabilir.  Şayet solunma esnasında bir sıkıntıyla karşılaşılırsa bunun bronşların dolmasına bağlayabiliriz.

Bronş yolları

Bronşların dolması birkaç nedene bağlı gerçekleşebilir. Bunlardan en yaygın bilineni virüslerin veya mikroorganizmaların sebep olduğu bronş dolmasıdır. Çeşitli yollarla üst solunum yollarına yerleşen virüs ve mikroorganizmalar bronş yollarının iltihaplanmasına sebebiyet verir. Bu olayın neticesinde Bronş yolları şişer ve kalınlaşır. Sol ana bronş ve Sağ ana bronş olarak iki yolu bulunan bronşların dolması meydana geldiğinde akciğere hava ulaşımı zorlaşır.

Bronşların dolmasına sebep olan bir diğer etken ise sigara tüketmek ve zararlı hava solumaktır. sigara tüketilmesi ve sigara dumanına maruz kalma bronşların dolmasında önemli bir etken. sadece aktif olarak değil sigara dumanına maruz kalarak pasif içici olmak da yine bu olayı meydana getirmektedir. tozlu ve zararlı havayı solumak da bu hastalığa sebep olduğu görülmüştür. tüm bu etkenler bronşların dolmasına neden olarak kişi de öksürük ve balgam gibi belirtilerin meydana gelmesini sağlar. 

Bitkisel Çözüm Yolları

Bronşlar dolduktan sonra meydana gelen belirtiler hastayı korkutur ve günlük hayatına normal bir şekilde devam etmesini zorlaştırır. Bu yüzden meydana gelen bu belirtileri yok ederek hastalığın önüne geçmek için medikal tedavilerin dışında bitkisel çözüm yolları da bulunmaktadır. Bitkisel yöntemler kolaylıkla bulunduğu ve kolaylıkla hazırlandığından sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Şifalı olduğuna inanılan bitkiler bu tedavide kullanılır.

bronşlar için bitkisel öneriler

Bronşları temizlemek ve güçlendirmek için bitkisel bir ürün olan zencefil kullanılır. Zencefil mukus ve balgam gibi maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Günde en az bir kere zencefil çayı içilmesi tavsiye edilir. Bir diğer ürün ise dağ kekiği çayıdır. lezzetli ve sindirimi kolay olan bu çay özellikle akciğerleri temizler ve bronş yollarında bulunan iltihabı azaltmaya yarar.

Bronşlarında dolmasında kullanılan bitkisel çözümlerden biri de biberiye özüdür. Soğuk algınlığı ve ciğerlerin balgamla dolması halinde kullanılan bu bitkinin her gün çayının içilmesi tavsiye edilir. sığırkuyruğu da yine bir tedavi yöntemidir. öksürüğü azaltan ve solunum yollarını temizleyerek daha rahat nefes alınmasını sağlayan etkili bir faktördür. Son olarak anason ve meyan kökü çayı da tedavi için söylenebilir. Anason tohumlarını meyan kökü ile karıştırarak öksürüğe ve bronşların dolması sonucu meydana gelebilen astım hastalığına da iyi gelen bir karışım elde etmek mümkündür.

Tedavi Yöntemleri

 Bronşit Bronşların iltihapla dolması ile meydana gelen bir hastalıktır. Dolan bronşitler öksürük, balgam, nefes darlığı ve yüksek ateş gibi sonuçlar doğurur. Bu sonuçlar meydana geldiğinde Bronşların temizlenmesi ve boşaltılması gerekli tedaviler uygulanır. Öksürüğü gidermek için öksürük şurupları, balgam için balgam söktürücü veya yumuşatıcı ilaçlar, vitamin hapları, ateş düşürücüler ve gerektiğinde antibiyotik kullanımı bu hastalıkta kullanılan medikal tedavi yöntemleridir.

Bir tedavi yöntemi olarak görülen hastanın bakımı ve dikkati de tedaviden sayılır. hasta kişi sigara kullanıyorsa bırakmalı, bol bol ve her gün aksatmadan sıvı tüketmeli, nemli ve sıcak ortamlarda bulunurak tozlu ve kuru havadan uzak durmalı ve kendini çok yormayarak istirahat etmeli. Bu faktörler hastanın kendi başına uygulayacağı en kolay tedavi şekilleridir.

Bronşların dolmasıyla meydana gelen iltihaplanmayı yok etmek için uygulanan tedavi yöntemleri arasında bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır. Bronşit hastalığına iyi gelen birkaç bitki ve bitkisel çaylar bulunmaktadır. Bunlar: bal, zencefil, zerdeçal, nane, kekik, dağ kekiği, sarımsak, limon ve okaliptüs yağı gibi besleyici ve şifalı ürünlerdir. Bu ürünler Bronş yollarının temizlenmesinde iltihabın sökülmesinde ve hastayı sağlığına kavuşturulmasında özellikle kullanılan etkili ürünlerdir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...