Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Gece Öksürüğü Nedenleri ve En İyi 10 Tedavi Yöntemi

Gece öksürüğü sıklıkla sigara kullanan kişilerde, soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon yaşamakta olan kişilerin akciğerlerinde meydana gelen tahriş sonucunda gece öksürüğü sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Gece Öksürüğü 

Genellikle kişilerin yaşadığı gece öksürüğü kronik öksürük sonucunda meydana gelmektedir. İnsanların kaliteli uyku uyumasını engelleyecek, onları uykusundan uyandıracak bir durumdur. Kronik öksürük soğuk algınlığı, sigara tüketimi, grip gibi hastalıklar sonucunda meydana gelecektir. Kişilerin gece olunca artan öksürüğünün nedenleri arasında kuru bir ortam içerisinde bulunmaları vardır. Özellikle de ağzı açık bir şekilde uyuyan kişilerde boğazının kuruması neticesinde ortaya çıkacaktır. 

Tedavisi

Astım, sinüzit, reflü ve kişilerin kullanmakta olduğu bir takım ilaçlar öksürüğe neden olmaktadır. Kronik öksürük sıklıkla kişilerin uyuması, uzanması durumunda daha da ortaya çıkar. Boğaz gıcıklığı oluşmasına neden olur. Ve kişiler sıklıkla uyuyamıyorum diye şikayet etmektedir.

Nöbet şeklinde boğazda meydana gelen, gıcık yapan, giderek artan öksürük için sizler de uygulayacağınız bazı yöntemler sonucunda öksürüğe çare bulabilirsiniz.

Buhar

Her zaman için kişilerin yaşamakta olduğu kuru hava öksürüğün nöbet şeklinde olmasına, giderek artmasına neden olacaktır. Bu durumda kişiler uyuyamazlar. Özellikle klimalı ortamlarda ya da kışın havanın kuruması sonucunda uyuduğunuz odada havanın kuruması sonucunda artacaktır. Bu nedenle de odanızı nemlendirin ve her zaman için boğazınızın yumuşamasına ve öksürüğü önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca uyumadan önce alacağınız sıcak ve buharlı suyla duşunda çok büyük etkisi olur. Her zaman için bulunduğunuz ortamın %50 nem seviyesinde olması gerekmektedir.

Yastığınızı Yükseltin

Öksürük krizi yaşamakta olan bir kişi genellikle yastıksız yatması ya da alçak yastık kullanmasından dolayı mukus boğazın arkasında toplanır. Bu durumda da öksürüğe neden olur. Sizlerde başınızı her zaman yüksek tutun. Öksürüğe neden olan durum ortadan kalkacaktır. Bu durum mukusun üretimini azaltacak ve öksürüğe neden olmasını da ortadan kaldıracaktır.

Gargara

Tahriş olmuş bir boğazın her zaman için tuzlu su ile gargara yapmanız tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Boğazın arkasında birikmiş olan mukusun çıkarılmasında ve boğazın rahatlamasında yardımcı olur. Öksürüğü azaltmak ve gece rahat uyumanız için 1 çay bardağı ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz atarak karıştırın. Yatmadan önce birkaç kez sizlerde gargara yapmalısınız. Tuzlu su her zaman için ağız çalkalandıktan sonra tükürülmeli ve yutulmamalıdır.

Bol Sıvı Tüketin

Gece sıklıkla ortaya çıkmakta olan öksürük üst solunum yollarının vermiş olduğu bir refleks olmaktadır. Kişilerin boğazı kuruması sonucunda gıcık oluşması sonucunda ortaya çıkar. Sizlerde gece uyurken yanı başınıza 1 bardak su alarak, her öksürdüğünüz zaman içmeli ve boğazınızın ıslanmasını sağlamalısınız.

Soğan Suyu

Solunum sisteminin mukoza zarının ve boğazın tahriş olmasına neden olan gece öksürüğü kişilerin uykusunun kaçmasına neden olacak kronik öksürüğün sonucunda ortaya çıkar. Sizlerde 2 tane soğanı küçük parçalar halinde doğrayın. 2 saat bekletin. Soğan suyunu salacaktır. Soğan parçalarını alarak atın suyuna 1 yemek kaşığı bal karıştırın ve gece uyumadan önce için. Boğazınızın yumuşamasını ve sizin rahat, sakin bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Siyah Turp ve Bal

Sizlerde gece öksürüğünü kesmek için siyah turp ve bal tüketebilirsiniz. Siyah turpta uçucu yağların olması nedeniyle bakterisidal özelliğine sahip olan bir antioksidan ve aynı zamanda da antibakteriyel olmaktadır. Ayrıca balın içerisinde olan lizozim isimli madde gece öksürüğü tedavisinde çok faydalı olmaktadır. Siyah turpun başı kesilerek içi bir yemek kaşığı bal alınacak şekilde, kenarları ve altı delinmeden kesilmesi gerekmektedir. Ardından içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek ağzı kapatılır. 1 gece boyunca oda sıcaklığında bekletildikten sonra turp suyunu salacaktır. Karıştırıldıktan sonra yemeniz gerekmektedir. Özellikle gece tüketmeniz sizlerin daha rahat bir uyku uyumanız konusunda yardımcı olacaktır.

Ballı Süt

Grip ya da üst solunum rahatsızlıklarını geçirmekte olan kişileri rahatsız eden gece öksürüğünü tedavi etmek amacıyla uyumadan önce 1 su bardağı organik sütün içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içmeniz çok faydalı olacaktır. Bu sizlerin boğazınızın yumuşamasına neden olur. Daha çok ılık bir şekilde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Bal ve Zerdeçal Macunu

Zerdeçal antibakteriyel özelliği ve balın antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de gece öksürüğü nasıl geçer diye düşünen kişilerin tüketecek olduğu bir karışım olmaktadır. İçerisinde bulunan polifenol, vitaminler ve mineraller gece öksürüğünüzün iyileşmesi konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca sizleri solunum hastalıklarına karşıda koruyacaktır. 500 gram balın içerisine 100 gram zerdeçal koyun. Karıştırdıktan sonra bir cam kavanozun içerisine ekleyin. Her gece uyumadan önce bir yemek kaşığı tüketmeniz sizlerin daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Zencefil Çayı

Gece terlemesi yaşayan, sinüzit sorunu olan, grip ya da soğuk algınlığı yaşamakta olan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmesini, içerdiği vitaminler sayesinde öksürüğe neden olan hastalığın tedavisinde çok yardımcı olacaktır. Özellikle de sigara tüketen kişiler gece uyumadan önce içmelidir. 1 yemek kaşığı toz zencefil 1.5 su bardağı suyun içerisinde kaynatılmalıdır. Ardından ılık bir şekilde içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek içilir.

Boğaz Pastili

Kuru hava şartlarında yaşamakta oldukları sorunlardan biri de boğaz kuruluğudur. Bu durumda insanların gece olduğunda öksürmesine ve kalitesiz bir uyku uyuyamazlar. Boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmek, ağrıyı azaltmak amacıyla ve yutkunma güçlüğü yaşamakta olanlar boğaz pastili tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle de uyumadan önce alacağınız boğaz pastili tükürük bezlerinizin harekete geçmesini sağlayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...