Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe Faydalı Bitkiler, Hazırlanışı ve Kullanım Talimatları

Öksürük çeşitlerinin ortadan kaldırılması adına kullanılacak bitkilerin düzenli şekilde kullanılması soruna etkili çözüm sunar. Öksürüğe karşı bitkisel çözüm çeşitlerinin taze olarak hazırlanması da oldukça önemlidir.

Öksürük Bitkisel Tedavi

Öksürük nasıl geçer bitkisel tedavi kürü çeşitleri düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ve önerilen şekilde hazırlandığı zaman fayda sağlayacaktır.

Sirke Bal

Sirkede balda öksürük nasıl geçer bitkisel tedaviler kapsamında oldukça yararlı etkiler sunmaktadır. Bu etkilerin sağlanması adına gereken malzemeler;

 • Sirke
 • Bal
 • Su

Hazırlanışı;

2 yemek kaşığı su,  2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı sirke bir kabın içinde şurup kıvamı alıncaya kadar karıştırılmalıdır. Ardından ocak üzerinde hafif koyulaşıncaya kadar kaynatıldıktan sonra kenara alınır ve soğuması beklenir. Soğuyan karışım 4 saat aralıklar ile kullanılmalıdır.

Sığır Otu ( Mullein ) Çayı

Sığır otu sıkışan mukoza ve balgamın ortadan kaldırılması adına görev yapacaktır. Boğaz ağrısı ve öksürükler konusunda oldukça etkili ev ilacı olarak birçok kişi tarafından kullanılır. Tedavi kapsamında kullanmak için 1 yemek kaşığı sığır otu 1 su bardağı suyun içine atılmalıdır. Ardından cezve ile birlikte ocak üzerinde 10 dakika boyunca altı kısık şekilde kaynatılır. Süzülen karışım hemen yani sıcak şekilde yudumlanır. Tat konusunda sorun yaşayan kişiler bu çayın içine 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapabilir. 1 tatlı kaşığı yeterli gelmiyorsa 1 yemek kaşığı kullanılabilir ama daha fazlası kullanılmamalıdır.

Mürver Otu

Bağışıklığın desteklenmesi konusunda fayda sağlayan bu ot öksürüğünde kısa süre içinde kesilmesine olanak sağlayacaktır. Mürver otu ve farklı otların karışımları ile yapılacak olan öksürük şurubu düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kısa sürede sorunu ortadan kaldıracaktır. Bunun için gereken malzemeler;

 • 20 gram hatmi çiçeği
 • 15 gram mürver otu
 • 10 gram kuru portakal kabuğu
 • 5 gram common bonoset
 • 5 gram meyan kökü
 • Bal 5 gram

Hazırlanışı;

Tüm malzemeler küçük bir tencereye alınır ve iki bardak su ilave edilir. Su fokurdamaya başladıktan sonra 30 dakika boyunca kaynatılır. Ardından ocak üzerinden alınan bitkisel karışım süzülerek bir su bardağı alınır ve içine bal eklenir. Artan karışım soğuduktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Her gün taze şekilde bitkisel çay hazırlanarak gün içinde tüketilir. Düzenli tüketilmesi çok önemlidir.

Andız Otu

Akciğer tedavisi konusunda olumlu etkileri ile bilinen andız otu sıkışan balgamın atılması, gevşetilmesi, öksürüklerin ortadan kaldırılması adına da kullanılır. Öksürük için bitkisel tedavi kapsamında kullanılacak olan bu ot acı bir tada sahip olduğu için bal ile kullanılır. Karışım için gerekli malzemeler;

 • Bir tutam andız otu
 • Cam kavanoz
 • Bal

Bir kavanoz dilimlenmiş taze andız otu ile doldurulur ve üzeri tamamen bal ile kapatılır. Doğru sonuçların elde edilmesi için bu karışım 3 gün boyunca bekletilir. 3 gün sonra 1 yemek kaşığı 4 saatte bir içilir. Bir nevi öksürük şurubu görevi gören bu karışım içine limonda sıkılabilir.

Zencefil

Malzemeler

 • 1 fincan taze zencefil
 • 1 adet limon
 • 1 adet armut dilimlenmiş
 • Bal

Tüm malzemeler 2 su bardağı suyun içinde 10 dakika boyunca altı kısılmadan kaynatılır. Ardından düzelen bu karışımın içine 2 yemek kaşığı bal eklenir. Bal sıcakken eklendiğinde kısa sürede eriyecektir. Bitkisel öksürük tedavisi kapsamında her gün içilmelidir.

Sarımsak, Soğan ve Pastiller

Sarımsak, Soğan ve Bal

Sarımsak ve soğan anti mikrobiyal özellikleri olan bitkilerdir. Boğaz ağrıları ve öksürükler için bunların ikisi ile yapılacak olan karışım kısa sürede hasta kişilerin rahatlamasını sağlar. Kürü hazırlamak için;

 • Bal
 • 1 adet orta boy soğan
 • 10 diş sarımsak

Soğan ve sarımsak soyulur, doğranır ve cam bir kavanozun içine alınır. Üzeri tamamen bal ile kaplanır. Hava kabarcığı ve üstü kaplanmayan kısım kalmamalıdır. Bu şekilde 1 gün boyunca bekletildikten sonra karışım süzülür. Öksürüklerin kısa, hızlı ve tamamen ortadan kalkması adına her gün boğazda sorun hissettikçe tüketilir. Karışım bittikten sonra bir kez daha kullanılabilir ama genelde hazırlanan ilk karışımda sorun ortadan kalkar.

Çiğ Sarımsak

Sarımsak  antiseptik özelliklere sahiptir. İnsanların boğaz ağrısını ve öksürük sorunlarını ortadan kaldırır. Ezildiği zaman çiğ sarımsak anti bakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri bulunan allisin adı verilen bir bileşimi serbest bırakacaktır. Çiğ sarımsağı emmek ve bunu 15 dakika kesintisiz yapmak faydalıdır. Birçok insan için bunu yapmak zor olduğu için 2 adet karanfil ile bunu yapmak daha kolay olacaktır. Hatta karanfil sevmeyen kişiler zeytinyağı ile ezilen sarımsağı emebilir. Çiğ sarımsak her yemekte ve salatada da kullanılmalıdır.

Pastiller

Pastiller boğaz ağrıları ve balgamın gevşemesi konusunda oldukça etkilidir. Özellikle bitki içerikli olan pastiller öksürüklerin kısa sürede ortadan kaldırılması adına daha çok fayda sağlar. Balgamın gevşemesi öksürüğünde azalmasını sağlar. Pastilleri kullanmak için;

 • Bitki özlü pastili balın içine bandırdıktan sonra emmek gerekir.
 • 1 adet pastilin üzerine serpilecek zerdeçal tozu enfekte olan boğazı kısa sürede yatıştırır. Günde 3 adet emilmelidir.
 • 1 adet pastilin üstüne serpilecek olan zencefilde öksürükler konusunda etkili çözüm sunar. Bunu da günde 3 kez kullanmak gerekir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...