Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Soğan Kürleri Nasıl Uygulanmalıdır?

Öksürük sorunun ortadan kaldırılması için kullanılan bitkisel karışımlar içine ilk sıralarda soğan yer alır. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kısa sürede sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Soğanlı Ballı Tarifler

Öksürük soğuk algınlığı, viral veya bakteriyel enfeksiyon, astım, toz ya da çevresel irritanlar,akciğer kanseri, sigara, tüberküloz vb. sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkansinir bozucu ve rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Sürekli öksürmek baş ağrısı ve farklı alanlarda ağrı tarzında belirtileri gösterir.  Öküsürük sorununu ortadan kaldırmak adına bitkisel destekler kullanılabilir. Soğan da öksürük için çok etkili bir doğal bir ilaçtır. Soğanlar öksürük tedavisi yapmak, hafifletmek için birkaç farklı yolla hazırlanabilir. özellikle bal ile hazırlananlar hem lezzetlidir hemde oldukça faydalıdır.

Tarif 1

Malzemeler

  • 1 orta boy soğan
  • 2 bardak su
  • Bir adet limonun suyu
  • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı;

Soğanın dış kabuğunu soyun ve büyük dilimli şekilde doğrayın. doğranmış soğanları 2 su bardağı suyun içinde15 dakika boyunca kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın üzerinden alın ve 5 dakika boyunca herhangi bir işlem yapmadan bekletin. Ardından 2 tatlı kaşığı bal ve limon suyunu üzerine ekleyin. Gün içinde 2 ila 3 defa kürü içmek tedavisi konusunda etkili çözüm sunar.

Tarif 2

Malzemeler

  • 1 soğan
  • 2 ila 3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı;

Soğanın dış kabuğunu soyun ve küçük  dilimli şekilde doğrayarak cam bir kabın içine koyun. Ardından balı ekleyin ve 1 gece boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi sabah hazırlanan karışımı kalın bir süzgeç ya da kalın gazlı bir bez yardımı ile sıkın. Hazırlanan bu karışımı gün boyunca düzenli şekilde tüketin. Karışım koyu gelirse 1 su bardağı su ile inceltip tüketilebilir. En iyi sonuç ve en etkili sonuç için her 2 saatte bir bu şurubu bir çorba kaşığı almak faydalı olacaktır. Öküsürk tedavisi kapsamında şurup gibi görev yapıcaktır. Soğan kürü her gün taze şekilde hazırlanması gerekir. Öksürükler ortadan kalkıncaya kadar kullanılması tedavisi açısından çok önemlidir.

Farklı Soğan Karışımları

Doğranmış Soğan Dumanı

Öksürükler ile alakalı sıkıntılı durumlar en çok geceleri rahatsız edici boyuta ulaşır. Kesilmiş olarak kullanılaca soğanlar bu ttarz sorunlar için mükemmel bir çaredir. Soğanı doğradıktan sonra cam bir kabın içine koyulur. Yastığın yanındaki yatağın veya yatağın yanındaki bir masanın üzerine bu cam kap koyulmalıdır. Doğranmış soğanlar uyuma esnasında baş bölgesinin yakınında olmalıdır. soğanın ortaya çıkardığı ve salgıladığı koku nefesi açacaktır. Aşırı düzeyde gece öksürük ile kalkan kişilerin geceleri bu cam kaptaki soğandan çiğnemesi faydalıdır. Bu sayede daha rahat bir uyku düzeni sağlanır. sabah kalkınca soğanlar çöpe atılmalıdır. Her gece yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Soğan Buharı

Gün boyunca soğanın ortaya çıkardığı buhardan faydalanmak da tedavis için çözüm seçeneklerinden bir tanesidir.Bir adet soğanı ortadan ikiye kesin. Bir tencerenin içine 2 su bardağı su koyun ve kesilen soğanı buna aktarın. kaynama işlemi gerçekleştikten sonra temiz bir havlu alarak başınıza örtün. Ocağın altını kapttıktan sonra baş bölgesini çıkardığı buharın üzerine getirerek derin derin nefes alın. Bu sayede tüm solunum yolları açılır, balgam sökülür ve öksürükten kaynaklı oluşan tahriş ortadan kalkar. Tenceredeki karışımı aynı gün içinde akşam yatmadan önce tekrar kullanmak gerekir. Akşam kullanım yaptıktan sonra çöpe atılması gerekir.

Şurup

Bir adet soğanı kesin ve dilimlerini kesinlikle halkalara ayırmayın. Cam bir kabın içine yerleştirin. bir kat soğan dilimi yerleştirdikten sonra üzerine bal ve şeker eklemesi yapın. Soğanlar bitinceye kadar bu sıralama ile cam kabı doldurun. bu karışımın ağzını kapttıktan sonra gün boyunca bekletin. Şurubun en ideal şekilde hazırlanması için 12 saat boyunca bu şekilde bekletmek gerekir. 12 saatlik sürenin sonunda karışımı bir süzgeç yardımı ile süzerek kalan şurubu cam bir kabın içine alın. her yarım saatte bir 1 tatlı kaşığı içilmesi gerekir. Öksürük hafiflemeye başlayınca bu süreyi uzatarak devam etmek gerekmektedir. Tamamen öksürüğün ortadan kaldırılması ile şurubunun kullanılması da bırakılır.

 Soğanlı Çay

Bir kahve fincanı içine kıyılmış soğan eklenir ve üstüne kaynamış su dökülür. Ağzı kapatılarak 15 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. İsteğe bağlı olarak içine 1 tutam tuz eklemesi de yapılabilir. Sürenin dolması ile karışım süzülerek yudum yudum içilir. Günde 1 kez taze şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerekir.

 Soğanları Pişirin

Bir çorba pişirin ve soğanları ekleyin. Salata yaparak soğanları ekleyin, sandviçlere bir dilim ince soğan ekleyin. Soğanları yemekler ile birlikte pişirin. Gün içinde düzenli şekilde tüketmek genel sağlık açısından oldukça önemlidir.  Bu ürün kükürt, C – B vitamini ve lif açısından oldukça zengin besin kaynağıdır. Bu özelliklerinin yanı sıra kanser ile mücadele konusunda da kullanılır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...