Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Öksürük Sorunlarında Kullanılacak Kürler ve Diğer Uygulamalar

Bebeklerde ortaya çıkan öksürük, soğuk algınlığı, balgam ve üst solunum yolu sorunları için evde uygulanacak bitkisel karışımlar oldukça faydalı ve etkili çözümler sunar.

 İbrahim Saraçoğlu Öksürük 

Dr. İbrahim Saraçoğlu bebeklerde balgamlı öksürük ve balgamsız öksürük için özel olarak hazırlanan soğan kürünün faydalarından her daim bahsetmektedir. Bu kürün düzenli şekilde uygulanması sayesinde bebeklerde öksürük tedavisi kısa süre içinde sonuç verir. Bebeklerde soğan kürü öksürük tedavisi için;

 • Soğan seçiminde orta büyüklükle bir seçim yapılmalıdır. Bu soğan 6 ya da 8 eşit parçaya bölünür. Soğan soyulduktan sonra yıkanmalıdır.
 • Ardından soğan parçaları bir tencere içine alınır ve üzerine 2 su bardağı içme suyu eklenir.
 • Hazırlanan bu karışımı fokurdayana kadar kaynatmak gerekmektedir.
 • Kaynamasında sonra ocak üzerinden alınan soğan kürü soğumaya bırakılır.
 • Ilıdıktan sonra süzülerek bebeklerde öksürüğün tedavisi için içirilir.
 • Hazırlanan karışım bittikten sonra ertesi gün yenisi taze şekilde hazırlanmalıdır.

Bazı bebeklerde öksürük sorunu balgamlı şekilde ortaya çıkabilir. Balgamlı öksürük İbrahim Saraçoğlu’nun daha farklı bir kür önerisi bulunmaktadır. Bu kürün kullanım amcacı tamamen balgamı sökerek rahatlama sağlamaktır.

 • Bir tencere içine yarım litre içme suyu koyulur.
 • Hazırlanan bu suyun içerisine 7 ila 8 adet keçiboynuzunu küçük parçalara ayrılarak atılır ve kaynaması için beklenir.
 • Kaynatılan karışım ocak üzerinden alınır ve ılık hale geldikten sonra süzülür.
 • Bu kürün sabah akşam aç karnına içilmesi gerekir.
 • Hazırlanan bu karışım 2 ila 3 gün içinde sonuç verir. 1 yaşından daha büyük bebeklerde kullanımının yapılması gerekmektedir. 
 • Keçiboynuzu karışım kürünü yetişkin kişiler sigaradan ortaya çıkan balgamlı öksürükler içinde düzenli şekilde içebilir.

Bitkisel uygulamaların tamamı öksürük için alternatif seçeneklerdir. Tamamı oldukça doğal ve faydalı şekilde destek sağlar. Bebeklerde meydana gelen öksürüklerin tedavisi için bu uygulamaların düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Farklı Uygulama Türleri

Bal

Bal öksürük yatıştırma konusunda evde kullanılabilecek en faydalı ilaçtır. Balın anti bakteriyel özellikleri bulunur. Bal boğazda kuruluk sorununu, kaşıntılı boğazın nemlenmesini yardımcı olur ve bebeğin vücudunda anti bakteriyel iyilik sağlayan bir kaplama oluşturur.

UYARI: 1 yaşın altındaki çocuklara kesinlikle bal verilmemelidir.

Limon

Limon bebeklerin sağlığının korunması için tüm meyvelerin en değerlisidir. Öksürüğe sebep olan soğuk algınlığı ve hastalıklar için çok fayda sağlar. Limonda bakteri ve virüslerden kurtulma yeteneği ile tanınan sitrik asit de oldukça yüksektir. Taze sıkılarak içilecek limon, tahriş olmuş bir boğazın rahatlatmasının yanı sıra öksürüğe neden olabilecek mukusları parçalamaya da yardımcı olur. Bazı uzmanlar taze sıkılmış meyve sularının tek başına daha çok işe yarayacağını düşünürken, bazı uzmanlarda limonun, kabuktaki enzimleri öldürmek için kaynatılması gerektiğini savunmaktadır.

Sarımsak

Hemen hemen her insanın  mutfağında sarımsak bulunur. Sarımsak anti bakteriyel ve antivirütik özelliklere sahiptir ve öksürüğün başlamasına neden olan enfeksiyon ya da virüsler ile mücadelede konusunda vücuda yardımcı olabilecek allikini içermektedir. Bir diş sarımsak ezilir ve kaynatılmış suyun içine aktarılır. Bu şekilde sarımsak çayı hazırlanarak günlük bir çay bardağı içilmesi gerekir. Sarımsak çayının içilmesi konusunda bebekler zorluk çekiliyorsa ayaklar ve göğüs bölgesine sarımsak sürülerek bekletilir. Bebeklerin öksürükten kısa süre içinde kurtulmasını istiyorsanız sarımsak kullanmak gerekir.

Soğan

Soğan, sarımsakla aynı aileden gelmektedir ama farklı bir şekilde çalışır. Soğan balgam söktürme özelliğine sahiptir. Yani mukusu gevşeterek öksürüğe neden olan sorunları ortadan kaldırılır. Ayrıca kanıtlanmış anti-viral maddedir ve vequercetin adı verilen anti-inflamatuar özellikler veren bir bileşik içerir. Bebeklerde çiğ olarak ya da soğan suyu şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. 1 su bardağı içme suyunun içine 1 parça soğan atılır ve kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülen karışım bebeklerde şurup gibi 1 yemek kaşığı günde 2 defa tüketilmesi gerekir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi öksürük için çok yararlı, faydalı ve etkili çözümler sunar. Bebekler elma sirkesinin tek başına içemeyeceği için bal ile tatlandırılarak tüketilmesini sağlamak gerekir. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Öksürüklere yardımcı olması için önerilen dozda günde 2 ila 3 defa 1 çorba kaşığı bebeklere verilmesi gerekir. Elma sirkesinin gün içinde önerilen dozda daha fazla kullanımı yapılmamalıdır.

Deniz Tuzu

 Deniz tuzu ile yapılacak olan gargara konusunda yapılan araştırmalar sonucunda solunum yolu enfeksiyonlarının % 40 düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Tuzlu su gargarası boğazdaki iltihaplı dokulardaki sorunu çözer, kalın mukus gevşetir, alerjenler, bakteri ve mantarlar gibi tahriş edici maddeleri boğazından atabilir. Gün içinde birkaç kez tuzlu su gargarasının yapılması gerekmektedir. Küçük bebeklerde bunun uygulaması mümkün değildir. Küçük bebekler içinde buhar uygulaması yapılır. Banyo içinde sıcak su ile hazırlanan buharda bebeğin bekletilmesi öksürüklerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...