Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe Fayda Sağlayan Doğal Bitki Karışımları Nelerdir?

Öksürük sıkıntıları yaşayan kişiler bundan kurtulmak adına doğal bitki karışımlarını kullanabilir. Doğal bitki karışımları doğru, düzenli ve gerektiği gibi uygulandığı zaman etkili şekilde çözüm bulunur.

Öksürüğe Fayda Sağlayan Uygulamalar

Boğaz ve Göğüs Masajı

Göğüs ve boğaz için kullanılacak olan uçucu yağlar direkt olarak masaj yapmak olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Masaj sayesinde öksürüğe neden olan mukus gevşetilir ve ciğerler kısa sürede temizlenir. Bu uygulamanın sabah ve akşam yatarken yapılması fayda sağlayacaktır.

Masaj uygulaması çay ağacı, nane ve limon gibi uçucu yağlar ile de yapılabilir. Bu yağlar eşit miktarlarda karıştırıldıktan sonra boğaz bölgesine direkt olarak sürülür. Boğaz bölgesinden aşağıya doğru hafif hafif masaj yapılması gerekir. Masa düzenli şekilde yapılmazsa çözüm olanağı bulmak için umut etmemek gerekir.

Buhar Teneffüsü

Sıcak duş ya da tencere içinde kaynatılmış su ile alınacak olan buhar burun pasajlarını nemlendirir, yatıştırır ve öksürüğe neden olan diğer sorunları ortadan kaldırır. Buhar uygulaması tencere içinde kaynatılacak su ile yapılacaksa içine uçucu yağlar damlatıldığında mukusların gevşemesine ve sinüslerin rahatlatmaya yardımcı olabilir. Özellikle tencere içindeki kaynar suyun içine okaliptus ve çay ağacı yağı damlatılmalıdır. Yalnız kaynar su olduğu için buhar içe çekilirken yanık olmaması adına dikkatli olmak çok önemlidir. Buhar uygulamasının her akşam yatmadan önce uygulanması gerekli çözümü bulmaya ve öksürüğün kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Karışık Bitkiler

Malzemeler

  • 2 ila 4 diş kıyılmış sarımsak
  • 3 veya 4 adet dilim taze zencefil 
  • Bal
  • 2 ya 3 adet limon suyu

Hazırlanışı

Öksürüğe iyi gelen bitkisel karışımı hazırlamak için 1 litre kavanoz içine sarımsak ve zencefiller koyulur. Ardından limon suyu eklenir ve bu şekilde 20 dakika boyunca bekletilir. Tüketileceği zaman bardağa alınır ve içine tatlanması adına bal eklenir. Karışım gün içinde bitirileceği için her gün düzenli şekilde ve taze olarak hazırlanması gerekir.

Soğanlı Şurup

Öksürüğe iyi gelen karışımlardan bir tanesi de öksürüğü kesici şuruptur. Bu uygulama için gerekli malzemeler;

  • 2-3 soğan 
  • Beyaz veya kahverengi şeker 
  • Sterilize edilmiş kuru cam kavanoz ve kapak

Hazırlanışı

Soğanlar küçük küçük doğranır. Cam kavanozun içine bir sıra şeker bir sıra soğan şeklinde sıralama yapılır. Bir gece boyunca bu karışım buzdolabında bekletilir. Öksürük kesici bir şurup haline gelen karışım gün içinde 4 kez 1 yemek kaşığı tüketilmelidir. Düzenli tüketildiği zaman kısa süre içinde sorunun ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Sarımsak Bal

Malzemeler

  • 6 diş çiğ sarımsak 
  • 1/4 fincan çiğ bal 
  • Sterilize edilmiş kuru cam kavanoz ve kapak

Hazırlanışı

Çiğ sarımsak ince rendelenir ve tıbbi bileşiklerin aktive olması için 10 dakika boyunca cam kâse içinde bekletilir. Ardından cam kavanozun içine aktarılır ve üzerine bal eklenir. Bu şekilde de 10 dakika boyunca bekletildikten sonra hemen tüketilebilir. Daha kolay şekilde tüketmek için bir ekmek parçası üzerine sürüp yenilebilir. Öksürük sorunu bir enfeksiyondan kaynaklı olarak meydan gelmişse gün içinde iki kez tüketilmesi gerekmektedir.

Meyan Kökü

Meyan kökü oldukça popüler bir bitkidir. Balgam söktürme, yatıştırma etkilerinin yanı sıra antispazmodik ve anti- inflamnatuar etkileri bulunur. Öksürük ve göğüs bölgesinde bulunan şikâyetler, bronşit tedavisi konusunda çok eski dönemlerden bu yana kullanılır. Geleneksel Çin tıbbında akciğerler ve öksürme konusunda kullanılmaktadır. Bu bitki içeriğinde bulunan glikozitler akciğerin yüzey gerilimlerini azaltır, tahrişi ortadan kaldırır ve mukusun atılmasına yardımcı olur. Meydan kökü çay olarak tüketilmelidir. 1 su bardağı suyun içine atılacak olan meydana kökü ağzı kapatılarak 10 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilir. Ardından süzüldükten sonra ılık şekilde içilmelidir. Karışım öksürüğün ortadan kalkması adına gün içinde 3 kez yani sabah, öğle ve akşam içilmelidir.

Limon ve Bal

Öksürük için her daim tavsiye edilen bal limon ile birleştiğinde daha kısa sürede sorunun yok olması adına çalışır. Yarım limon içine 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Ardından beklemeden içilmelidir. Bu uygulama günde iki kez her defasından taze olarak yapılması gerekmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...