Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kesilmeyen Öksürüğün Nedenleri ve İyi Gelen Doğal Çözümler

Öksürük her zaman için vücudumuzda bulunan bakterilere karşı ya da solunum yollarının çeşitli istenmeyen faktörlerinden yabancı maddelerden temizlenmesi amacıyla gerçekleşecek olan bir refleks olmaktadır. Öksürük bir hastalık olmayıp her zaman için hastalığın belirtisi olarak meydana çıkmaktadır.

Kesilmeyen Öksürük 

Kesilmeyen öksürük nedenleri arasında sıklıkla enfeksiyonlar bulunmaktadır. Çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle kişinin soğuk algınlığı, bronşit ya da sigara kullanımı sonucunda tekrar edecektir.

Kesilmeyen öksürük sadece soğuk algınlığının habercisi olmayacaktır. Aynı zamanda da zatürre, astım gibi hastalıklarında habercisi olacağı unutulmamalıdır. İnsanların öksürüğünde balgam gelmesi ve bu balgamın rengi çok önemli olmaktadır. Sigara içen kişilerde beyazımsı bir renkte olurken, zatürre gibi hastalıklarda bu balgam rengi kırmızı olur. Çok dikkat edilmelidir. Ayrıca bir takım alerjiler nedeniyle de kesilmeyen öksürüğü kişilerin yaşaması söz konusu olacaktır. Polenlere alerji sonucunda kişiler ilk bahar mevsimi geldiğinde sıklıkla alerjileri artmaktadır. Alerjinin bir belirtisi olarak da kesilmeyen kuru ya da balgamlı öksürük kişilerin sıklıkla yaşadığı bir sorun olmaktadır. Ayrıca kişilerin çok fazla konuşması sonucunda boğazlarının susuz kalması neticesinde de kesilmeyen öksürük meydana gelecektir. Bu gibi durumlar içerisinde kişiler de olacak bu rahatsızlık su içince ya da derin nefes alınca geçecektir. Nemli ortamlar içerisinde durmak, kuru ortamlara oranla öksürüğün daha az olmasını sağlayacaktır.

Özellikle de geceleri kişilerde geçmeyen bir öksürük başladığı zaman ne yapmalı diye düşünüyorsanız sizlerde çareyi öksürüğe iyi gelen bitki çaylarında ve uçucu yağlarda bulabilirsiniz.

Tedavisi

Boğaz Spreyi ve Gargarası

KLOROBEN oral sprey: Etkin maddesi klorheksidin glukonat olan ve benzidamin içeren boğaz spreyi oral yolla kullanmaktadır. antimikrobiyal özelliğinin yanı sıra antiinflamatuar özelliği de bulunmaktadır. Ağız ve boğazlarda olan enfeksiyonların giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Kişilerin soğuk havalarda özellikle kesilmeyen bir öksürük yaşaması sonucunda hayatı olumsuz yönde etkileniyorsa o zaman sizlerde Kloroben oral sprey kullanarak öksürüğe çare bulabilirsiniz. 

Tuzlu Su Gargarası: Özellikle kesilmeyen öksürüğünüz balgamlı olması durumunda evinizde hazırlayacak olduğunuz doğal gargara ile sizlerde rahatlıkla öksürüğe çare bulabilirsiniz. Bazı insanlar balgamlarını çıkarmakta zorluk çekmektedir. Bu durum içerisinde olunca tuzlu su ile ağzınızı gargara yapmanız son derece faydalı olacaktır. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay bardağı suyun içerisinde eriyinceye kadar karıştırılır. Ardından ılık olması için 15 dakika beklenir. Bu gargarayı her zaman sizlerin ılık yapmanız gerekmektedir. Çok sıcak yapmanız boğazınızı yakarak tahriş yapacaktır. Bundan kaçınmanız gerekmektedir. Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapmanız balgamlı öksürüğe iyi gelecektir. 

Su Buharı: Balgamlı öksürüğe bir diğer çare ise buhar soluması sonucunda balgamı daha rahat çıkaracak ve tıkalı olan burna sahipseniz burnunuz da açılacaktır. Balgamdan kurtulabilmek için her zaman kullanacağınız bu yöntemi günde 3 defa uygulamanız sonucunda hem daha rahat uyuyacak hem de öksürüğünüz dinecektir. 1 tencere su ağzı kapalı bir şekilde kaynatmanız gerekmektedir. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. 5 dakika beklenir. Sonra tencerenin kapağı kaldırılır. Buharın yüzle temas etmesi sağlanır. Sonra kapak tekrar kapatılır ve 1 dakika sonra açılarak buharın tekrardan yüzünüzle temas etmesi sağlanarak bu işlem buhar bitene kadar devam edilir. 

Bitkisel Çaylar

Limon Çayı

  • 1 tane limon;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 2 su bardağı klorsuz su.

Kişilerde hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de kişilerin balgamlı öksürüğüne çare olacak limon çayı yapımı kolay ve içerisine kattığınız bal sayesinde içimi de son derece rahat olmaktadır. Katacak olduğunuz balın her zaman için organik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Birçok kişi hayatı içerisinde öksürükten şikayet etmektedir. Özellikle de kesilmeyen bir öksürük yaşaması sonucunda sıkıntılar yaşayacaktır. Kişilerin bu tür bir sıkıntı yaşamasını engellemek amacıyla limon çayı günde 2 defa içebilirsiniz. Özellikle öğlen ve de uyumadan önce içmeniz tavsiye edilmektedir. Gece var olan öksürüğün azalmasına ve boğazın yumuşamasını da içerisinde ki bal sayesinde sağlayacaktır. 1 tane limon küçük parçalar halinde 2 su bardağı suyun içerisine atılır. Ardından kaynaması için kısık ateşte pişirilir. Kaynadıktan sonra ılıması beklenir. 15 dakika sonra 1 bardak içerisine koyduğunuz balın üzerine dökülür. Karıştırılarak bal eritilir. Ve içilir. Her defasında tekrardan yapmanız daha faydalı olacaktır.

Siyah Turp ve Bal

  • 1 tane siyah turp;
  • 1 yemek kaşığı bal.

İster kuru olsun, ister balgamlı eğer ki sizlerde kesilmeyen öksürük yaşamaktaysanız o zaman yapacağınız siyah turp ve bal karışımı olacaktır. Yapımı kolay ve tadının da güzel olması nedeniyle küçük çocuklarınıza da zorlanmadan yedirebilirsiniz. Bunun için sadece siyah turp ve 1 yemek kaşığı organik bal kullanmanız gerekmektedir.Turp baş kısmından kesilerek içinin dikkatli bir şekilde çok ince olmadan oyun. Altının ya da yanlarının yırtılmamasına dikkat etmeli ve suyunu da salabilmesi için çok ince kesmeyin. İçerisine 1 yemek kaşığı organik bal ilave edilerek. Ağız kısmı ilk önce kestiğiniz turp ile daha sonradan streç film ile kapatılır. 24 saat boyunca oda sıcaklığında bekletilmelidir. Suyunu salınca bal ile birkaç kez karıştırın ve bu karışımı günde 3 defa yemeklerden önce öksürüğünüz son bulana kadar için. Siyah turp ve bal karışımını sizlerde her gün yeni yapın. Çok soğuk bir yerde bekletmemeli ve her zaman için ılık bir yerde bekletmeniz turpun suyunu salması konusunda daha faydalı olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...