Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları

Kuru öksürük her zaman için çeşitli balgam, mukus ya da yabancı maddelerin solunum yollarından temizlenmesi işlevini yerine getirmekte olan kişilerin solunum yollarının temizlenmesi amacı ile verdikleri bir refleks olmaktadır. Genellikle kuru öksürük kişilerde bulaşıcı bir hastalık sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kuru öksürüğün meydana gelmesi herhangi bir viral hastalıkların olması sonucunda ya da yetişkinlerin ve de çocukların soğuk algınlığı alması sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Solunum yollarında var olan yabancı cisimlerin temizlenmesi için vücudumuzun yapmakta olduğu bir refleks olmaktadır. Kuru öksürük tedavisine başlamadan önce buna neden olan rahatsızlığı ortaya koymak gerekmektedir. Bazı yetişkinlerin sigara tüketmesi sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öksürük fazlalaştığı zamanlarda kişilerin sigara tüketimini azaltmaları tavsiye edilmektedir.

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi

Okaliptüs Yağı

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi

Kişilerin sıklıkla kuru öksürük sırasında göğüs ve boğaz ağrısı bunun yanı sıra sırtında da bazı kişilerde ağrı meydana gelmektedir. Bu kişilerin her zaman için ağrısını ortadan kaldırmak amacıyla ellerine alacakları bir miktar okaliptüs yağı ile göğüs ve boğaz kısımlarına masaj yapmaları gerekmektedir. Okaliptüs yağının her zaman için kişileri rahatlattığı da bilinmektedir.

Papatya Çayı

  • 3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya;
  • yarım limon;
  • 1 su bardağı su.

Papatya çayının sakinleştirici etkisinin yanında aynı zamanda da kişilerin üst solunum rahatsızlığı çekmesi sonucunda öksürük yaşadıklarında da papatya çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sizler de güneşte kurtulmuş olan papatyaları kullanarak yapacak olduğunuz bu çay ile kısa süre içerisinde öksürüğünüzün geçmesini sağlamış olacaksınız. 1 su bardağı içerisine 3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyanın atılması gerekmektedir. Kaynamakta olan 1 su bardağı kadar klorsuz su papatyaların üzerine dökülmelidir. 3 dakika kadar demlenmelidir. Daha sonradan süzgeçten geçirilip çiçeklerin süzülmesi gerekmektedir. Üzerine sıkacak olduğunuz yarım limon C vitaminini bol miktarda almanızı sağlayacaktır. Günde 2 defa içmeniz son derece faydalı olacaktır.

Adaçayı

  • 10 tane taze ya da kurutulmuş adaçayı yaprağı;
  • 2 su bardağı su.

Adaçayı kuru öksürüğe çok iyi gelmektedir. Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemekte olan öksürük şikayeti varsa günde 2 defa adaçayı içmeniz sağlığınıza kısa süre içerisinde kavuşmanızı sağlayacak ve öksürükten kurtulmanızı da sağlar. Bunun için şifalı bitki olan adaçayı taze yapraklarını ya da kurutulmuş yaprakları kullanabilirsiniz. 2 su bardağı suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine 10 tane taze ya da kurutulmuş adaçayı atılır. 4 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Ilıması sonucunda içilir. Tatlandırıcı ya da şeker atmak yerine sizlerde bir çay kaşığı her bardağın içerisine koyabilirsiniz.

Kronik Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Meyan Kökü Çayı

  • 2 yemek kaşığı meyan kökü;
  • 1 su bardağı su.

Bitkisel kürler arasında şifalı bir bitki olan meyan kökü öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bunun için sizlerde meyan kökünü aktarlardan satın alabilirsiniz. Eğer ki meyan kökünü küçük parçalar halinde değilde kök olarak satın aldıysanız rendelemeniz gerekmektedir. Her zaman için bu kürü sabah ve akşam 1 su bardağı içmelisiniz. Faydasını kısa süre içerisinde göreceksiniz. 1 su bardağı klorsuz su kaynatılmalıdır. Bir bardağın içerisine sizlerde 2 yemek kaşığı meyan kökü koyup üzerine şifalı kür olan meyan kökü çayını hazırlamak amacıyla öksürüğe çözüm olması için üzerine su koymalısınız. Ardından suyun ılıması beklenmelidir. Sizlerde içerisine isterseniz bir çay kaşığı bal koyup acı olan tadını biraz daha tatlandırmanız mümkün olacaktır. 

Siyah Turp ve Bal

  • 1 tane orta büyüklükte siyah turp;
  • 1 yemek kaşığı organik bal.

Şiddetli kuru öksürükten şikayet ediyorsanız çözüm siyah turp ve bal olmaktadır. Kişilerin yaşamakta olduğu kuru öksürük özellikle de geceleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de kişilerin kullanacak oldukları siyah turp ve bal sayesinde öksürük geçer. 1 tane orta büyüklükte olan siyah turpun ilk olarak başını kesin. Ardından alt kısımdan delinmeyecek şekilde içini boşaltın. Burada çok dikkatli olmalısınız. Herhangi bir delik açmamanız gerekmektedir. Turpun içerisine 1 yemek kaşığı bal konulması gerekmektedir. Bu balın süzme olmasına dikkat edin. Ağzını streç filmle kapatın. 2 gece boyunca oda sıcaklığında turp bu şekilde kalsın. Suyunu salacak olması nedeniyle sizlerde 2 gün sonra turpun bal ve suyunu karıştırıp içmelisiniz. Sabah ve akşam içmeniz son derece faydalı olacak ve sizlerin öksürüğünüz kısa zaman içerisinde geçtiğini göreceksiniz. Şifalı kürler arasında olan ve öksürüğün tedavisi için kullanacak olduğunuz siyah turp tedavisini 15 gün boyunca sizlerde sabah ve akşam günde iki defa kullanabilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...