Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Kuru öksürük bir hastalığın belirtisi olarak gelişmekte olan bir refleks olmaktadır. Solunum borusunda bulunan mukoza zarının tahriş olması neticesinde ortaya çıkar.

Kuru Öksürük 

Solunum yolu hastalıklarını yaşamakta olan kişilerin daima öksürük eşlik etmektedir. Vücutta birikmekte olan yabancı maddelerden kurtulmak amacıyla boğazın vermiş olduğu bir reflekstir. Öksürük bir hastalık değildir. Hastalığın belirtisi olmaktadır. Kişilerde gelişmekte olan öksürük boğazda bulunan mukozayı rahatsız eder, boğazın tahriş olmasına ve akciğerlerde ağrının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kuru öksürüğün birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Larenjit, farenjit, bronşit, astım, akciğer kanseri, KOAH, akciğerlerde biriken yabancı maddeler gibi nedenlerden dolayı kuru öksürük gelişmektedir.

Her yaşta insanda görülmektedir. Kuru öksürük nöbet şeklinde gece uyurken de ortaya çıkabilir. Bu durumda kişilerin kaliteli bir uyku uyumaları imkansız bir hale gelecektir. Kuru öksürük yaşamakta olan bir kişinin bu durumdan kurtulması için birçok bitkisel tedavi kürleri uygulanmaktadır. Yüzyıllardır uygulanan bu bitkisel kürler öksürüğe neden olan hastalıkların iyileşmesinde ve kişilerin öksürüğünü keser.

Bitkisel Tedavi

Soğan Kürü

 • 3 tane orta büyüklükte soğan;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 1 fincan süt.

Soğan rendenin en küçük bölümü ile rendelenir. 2 saat boyunca suyunu salması için ağzı kapatılarak bekletildikten sonra lapa olan kısmı suyunu salması amacıyla sıkılır. Ardından suyun içerisine 1 fincan ılık süt eklenir. Üzerine de 1 yemek kaşığı organik bal ilave edilerek karıştırılır. Her üç saatte bir yemek kaşığı almanız gerekmektedir. Bu kürü toplamda 15 gün boyunca her gün düzenli olarak tekrar etmelisiniz. Soğan kürü her gün yeniden yapılmalıdır. Soğan doğal bir antibiyotik olması nedeniyle vücut içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile mücadele etmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenerek her türlü hastalık ile mücadele etmektedir. Bal ise kişilerde meydana gelen boğaz tahrişinin ortadan kalkması amacıyla içerisinde bulunan sitokin gibi yararlı maddeler boğaz tahrişine çok faydalı olmaktadır. 

Bitki Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuş üzümü;
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş sarı kantaron;
 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur;
 • 1 yemek kaşığı karahindiba;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 2 su bardağı su.

2 su bardağı suyun içerisine bütün şifalı otlar sırasıyla konularak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra ocağın altı kapatılarak 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Sabahları ve akşamları aç karnına taze olarak demlediğiniz şifalı bitkilerden oluşan bu çay içilir. Öksürüğünüz geçene kadar her gün düzenli olarak içmeniz tavsiye edilmektedir.

Kuş üzümü boğazın yumuşamasını sağlamaktadır. Tüketilmeye başladıktan sonra öksürük kesilir. Soğuk algınlığına iyi geldiği kadar balgam söktürücü özelliğinin yanında kişilerin yaşamakta olduğu kuru öksürük sonucunda meydana gelen göğüs ağrılarına da iyi gelmektedir. Adaçayı doğal bir antibiyotik olması nedeniyle boğaz iltihabına iyi gelmektedir. Öksürüğün kesilmesi konusunda yardımcı olacak cineol maddesi sayesinde öksürüğü keser. Viral yollarla meydana gelen öksürüğün tedavisinde çabuk kesilmesinde, çözüm olarak yıllardır kullanılmakta olan karahindiba otu son derece faydalıdır. 

Sarımsak ve Nane Şurubu

 • 10 diş sarımsak;
 • 1 yemek kaşığı nane;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 su bardağı süt.

10 diş sarımsak kabukları soyulur ve 1 bardak sütün içerisine küçük dilimler halinde atılarak yumuşayıncaya kadar kaynatılması gerekmektedir. Süt köpürmeye başladığı zaman 1 yemek kaşığı kuru nane eklenir. 1 dakika boyunca kaynatılır. Ocağın altı kapatılarak süzülür. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Her saat başı 1 yemek kaşığı öksürüğünüz geçene kadar içmelisiniz. Bu karışımı düşük tansiyona sahip olan ve şeker hastaları olan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kişilerde meydana gelen kuru öksürüğü ne keser sorunun en güzel yanıtı bu şurup olmaktadır.

Sarımsak doğal antibiyotik olmaktadır. Kuru öksürük tedavisinde, bronşların tıkanması durumunda meydana gelen öksürüğün tedavisinde yüzyıllar boyunca kullanılan antibiyotik özelliği olan sarımsak, solunum sisteminde olan rahatsızlıkları iyileştirme konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle de gece öksürük nöbeti geçirmekte olan kişilerin bu şurubu tüketmeleri durumunda kısa bir süre içerisinde öksürükleri kesilir.

Havuç Suyu

 • 1 çay bardağı havuç suyu;
 • 1 çay bardağı süt.

Öksürük tedavisinde sizlerde havuç suyunun faydalarından yararlanmanız mümkün olur. Bunun için eşit miktarda kullanacak olduğunuz havuç suyu ve süt karıştırılarak günde 2 defa 1 su bardağı olacak şekilde içilir. Öksürüğü hemen keser ve kişilerin sağlığına kavuşmalarını sağlar. Havuç solunum yolu rahatsızlıkları geçirmekte olan kişilerin, astım ya da bronşit hastalarının öksürük belirtisini hafifletmek amacıyla kullanılır. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...