Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Keçiboynuzu Pekmezi Kullanımı

Halk arasında harnup olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezi öksürükten kansızlığa kadar birçok hastalıkta iyileştirici rol oynamaktadır. Kavrulmuş fasulyeye benzeyen bu meyve, karamelimsi tadıyla bazı gıdaların içine çikolata ikamesi olarak da kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi Öksürüğe İyi Gelir Mi?

 Keçiboynuzu yani harnup pekmezi içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar ile öksürük ataklarını engelleyerek göğsün yatışmasına yardım eder. Harnup pekmezinin sadece Anadolu da değil; Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Filistin ve İsrail’de de alternatif tıp yöntemi olarak öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Antik Mısır döneminden kalma bazı yazıtlarda harnup ağacı kutsal sayılmış ve meyvesinin yararları anlatılmıştır. Konuyla ilgili olarak yapılan yakın tarihteki bazı bilimsel çalışmalar da harnup pekmezinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde hücre yenilenmesine katkı sağlayarak damar yapısında iyileşme gösterdiğini kanıtlamıştır. 

Keçi Boynuzu Özü Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Öksürük tedavisinde sadece pekmezi değil, meyvenin kendisi ve meyve özünden yapılan ekstraktlar da kullanılmaktadır. Özünü içeren ekstraktlar eczanelerde hazır olarak satılır. Toz halinde satılan bu ürünler meyve suyuna katılarak içilebilir. Daha uygun kullanımlar için doktorunuza da danışabilirsiniz. 

Bu özü kimler kullanabilir; Astım, bronşit, sinüzit gibi kronik hastalığı olanlar ile gribal enfeksiyonlara bağlı rahatsızlık geçirenler güvenle bu ürünleri eczaneden alarak kullanabilirler. 1 yaşından küçük çocuklarda görülen öksürük krizlerinde eczaneden alacağınız toz özler yerine, meyve püresi içine 1 çay kaşığı  keçiboynuzu pekmezi ilave ederek kullanmanız daha etkili olacaktır.  

Keçiboynuzu Pekmezi Öksürük İçin Nasıl Kullanılır? 

Kullanımı en kolay olan gıdalardan biri harnup pekmezidir. Sabah kahvaltılık olarak tahin ve terayağ ile birlikte kullanılabileceği gibi, kek ve pastaların içine tatlandırıcı olarak da eklenebilir. İspanya ve Almanya’da süt içine katılan harnup özü ve pekmezi kahve gibi kaynatılarak içilmektedir. Akdeniz ülkelerinin bazılarında likör olarak da tüketilir. C vitamini yönünden zengin olan meyve suları ve bitki çayları içine bir kaşık pekmez ilave edilerek yapılan içecekler öksürük krizi anında en hızlı etkiyi göstermektedir. Hücrelere oksijen taşınmasına yardım eden enzimler C vitamini sayesinde kolayca bağışıklık sistemi tarafından kabul edilirler. Dikkat edilecek nokta, bitki çaylarının çok sıcak ya da çok soğuk olarak tüketilmemesi gerektiğidir. 

Öksürük için Keçiboynuzu Kürü

1 yaşından küçük çocuklarda meyve püresi ve meyve suları içine katacağınız bir kaşık harnup pekmezi bebeklerin gelişimi üzerinde olumlu etkiler gösterir. Çocuk felci gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Harnup pekmezi ile yapılacak 1 aylık kür bağışıklık sisteminizi geliştirerek astım ve bronşit gibi hastalıklarda öksürük krizlerini azaltır.

Kür için yapılması gerekenler: Bir kaşık harnup pekmezi içine birkaç damla limon sıkarak her sabah aç karna tüketin. Kahvaltı yapmak için en az 5 dakika bekleyin. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak tekrarlayın, ihtiyaç duyduğunuzda yeniden küre başlayabilirsiniz. 

Boğazınızda aşırı tahriş varsa, pekmez içine ılık tereyağı da ekleyebilirsiniz. 

Keçiboynuzunun Geleneksel Tıptaki Yeri

  • Diyare; Dehidrasyona neden olan ishal gibi hastalıklarda semptomların azalmasına yardım eder. 
  • Diyabet; Tip 2 diyabette insülin seviyesini dengeler. 
  • Yüksek kolesterol; Yüksek lif seviyesi ile kan kolesterol seviyesini düşürür. Kandaki HDL ve LDL oranlarını geliştirir. 
  • Kanser riski;  2011 yılı içinde yapılan akademik bir çalışmada keçiboynuzu özü içeren ekstraktların içerdiği antioksidanlar ile serbest radikallerin neden olduğu hasarı onardığını ortaya çıkardı. Makale, Plant Foods for Human Nutrition dergisinin mart sayısında yayınlandı. 
  • Kilo kontrolü; Metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasında rol oynar.
  • Mantar hastalıkları; Keçiboynuzu meyvesinin dövülmesi ile elde edilen toz hastalığın görüldüğü bölgeye sürülür.  
  • Anemi; İçerdiği demir, magnezyum ve çinko düzeyi kan yapımına yardımcı olur. 
  • Sarılık; İçerdiği antioksidanlar ile karaciğerin temizlenmesine ve kendini yenilemesine katkı sağlar.
  • Cilt ve saç sağlığı; Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için yaşlanmayı geciktirir, içerdiği E vitamini ile canlılık sağlar. Saç uzaması ve yeni saç oluşumunu destekler. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...