Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Öksürükten kaynaklı olarak meydana gelen krizleri kolay, hızlı ve başarılı şekidle atlatmak adına bitkisel çaylardan, karışımlardan yardım alınabilir. Bu sayede iyileşme süreci hızlandırılır.

Öksürük Krizi İçin Bitkisel Destekler

Soğan Çayı

Soğan çayı öksürmeyi ortadan kaldıracak olan etkilerin yanı sıra akciğerlerinde temizlenmesine olanak sağlar. Hazırlamak için 2 adet sarı soğan soyulur ve yarım litre suyun içine atılarak ocak üzerinde kaynatılır. Bu karışım 12 saat içinde bitirilmelidir ve her gün tekrardan taze olarak hazırlanmalıdır. Soğan suyunu içmekte zorlanan kişiler içine 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapabilir. Öksürük krizi nasıl geçer kapsamında düzenli kullanıldığı zaman çözüm olanağı sunar.

Tereyağı

Öksürüğe çare bulmak adına ve boğazın yumuşaması adına gün içinde birkaç kez içilecek tereyağlı çay oldukça faydalıdır. Sabah demlenen siyah sıcak çayın içine katılacak olan 1 tatlı kaşığı tereyağı öksürük krizi konusunda faydalı olacaktır. Uygulama kesinlikle düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Isırgan

Bir litre suyun içine 100 gram kadar kurutulmuş ısırgan otu eklenir ve ocak üzerinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Gün içinde 6 kez içine limon sıkılarak içildiğinde öksürüklerin krizine iyi gelecektir.

Meyan Kökü

Taze şekilde alınan meyan kökü ve bal eşit miktarlarda cam bir kabın içinde iyice ezilir. Bir gün boyunca buzdolabının içinde bu şekilde bekletilir. Ertesi gün aynı miktarda içme suyu eklenir ve iyice harmanlanır. Günde sekiz kez öksürüklerin yarattığı krizi geçirmek adına 1 yemek kaşığı içilmelidir.

Okaliptüs Banyosu

Banyo yaparken kullanılacak olan okaliptüs yağı boğazın, üst solunum yollarının rahatlamasının yanı sıra öksürükten kaynaklı krizlerinde kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur. Banyo küveti içine sıcak su hazırlanır ve 50 gram okaliptüs yağı ilave edilir. Bu şekilde banyo kapısı 15 ile 20 dakika boyunca kapalı tutulur. Ardından banyoya girilir ve meydana gelen buhar derin derin içe çekilmelidir. Bu uygulamada banyodan çıkmadan kıyafetlerin giyilmesi gerekir. Normal bir vücut sıcaklığı koruma koşuluyla uygulama günde iki kez yapılmalıdır. Okaliptüs yağının buhar uygulaması çocuklarda da oldukça faydalıdır.

 Farklı ve Etkili Bitkisel Destekler

Aloe Vera

Aloe vera yapraklarının içinde bulunan jel 6 saat boyunca buzdolabı içinde bekletilir. Ardından buzdolabından alınan bu jelin içine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Günde üç kez iki çay kaşığı şeklinde şurubu içmek gerekmektedir. İki hafta boyunca uygulamaya devam edilmesi olumlu etkilerin meydana gelmesine olanak sağlar. Ayrıca bu aşamada kesinlikle sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Siyah Kuşburnu Çayı

Öksürük krizine fayda sağlaması adına ve öksürüğün nedenleri konusunda çözüm bulmak için tüketilmesi gerekir. Bu çayın tüketilmesi sadece öksürükler için değil insan vücudunun bağışıklığın güçlendirilmesi için mükemmel bir çözümdür. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez tüketilmesi iyi gelir.

Papatya Çayı

Papatya çayı iyileştirici, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri ile bilinir. Kendine özgü bir aromaya ve hoş bir tada sahiptir. paroksismal öksürüklerim refleksine sebep olan mikroplara karşı oldukça etkili bir şekilde savaşır.  Hazır poşet papatya çayları ya da kurutulmuş çay taneleri sıcak suyun içinde demlenerek günde 3 kez içilmelidir.

Rezene

Meydana gelmiş olan bir öksürüğün nedenleri bakılmadan eski dönemlerden bu yana halk arasında kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Özellikle öksürme krizine neden olan boğaz iltihaplanmalarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Boğazda bulunan enfeksiyonlarla mücadele etmek adına rezene tohumları kaynar su ile demlenir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez tüketilmesi sorunlara iyi gelir.

Zencefil

Öksürme krizine neden olan balgamın kolay şekilde sökülmesi için savaşır ve hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Zencefil suyunun içine yarım limonun suyu eklenir. Ardından 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek sabah ve akşam yatmadan önce tüketilir. Boğazdaki mukoza zarı iltihabını ve şişmesini hafifletmek için harika bir çaredir. Limon suyu da öksürük refleksini yumuşatmak adına irritasyonun ortadan kaldırır. Zencefil sıvılaştırılmış balgam oluşumlarının da önüne geçer. Genellikle bronşit tedavisinde yardımcı uzman hekim tarafından bile tavsiye edilir. Zencefil, limon ve baldan yapılacak kombinasyonlu bir içecek soğuk algınlığı mevsimlerinde kişiler için mükemmel bir koruyucu olacaktır. Düzenli şekilde kullanılmazsa fayda sağlamaz.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...