Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Doğal Yöntemler ve Kür Tarifleri

Öksürük; kış aylarında daha yaygın olarak görülen, çoğu zaman hava değişimi ve enfeksiyonlar ile tetiklenen, akciğer kökenli bir rahatsızlıktır. Bal ve karabiber ile uygulayacağınız kürler anlık öksürük krizlerini yatıştırır, düzenli kullanımda ise öksürük ataklarını önler.

Öksürük Türleri ve Tedavisi

Farklı sebeplerden kaynaklansa da temelde 2 tür öksürük vardır. İlki, aşırı mukus üretilmesine bağlı olarak akciğerlerin fazla mukusu dışarı atmaya çalıştığı balgamlı öksürüklerdir. Bu tür öksürük ciğerlerde alerjen miktarının artması, tozlu ve kirli havada uzun süre kalma, enfeksiyonlar ve sigara kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. 

İkincisi ise boğazda yanma ve gıcık hissi ile ortaya çıkan kuru öksürüklerdir. Sıklıkla gece ortaya çıkar ve öksürük sırasında balgam görülmez. Her iki durum farklı hastalık ve sebeplerden kaynaklanabilir. Ya da boğaz ağrısı, göğüs ağrısı ve genel halsizlik gibi başka semptomlarla birlikte görülebilir. Şikayetlerin 3 haftadan uzun sürdüğü durumlarda doktor kontrolü gerekebilir. 

Bunun dışında ise karabiber, limon, pekmez ve bal ile şikayetlerinizin şiddetini azaltabilirsiniz. 

Bal ve Karabiber

Karabiber nedir; Sıklıkla kurutulmuş olarak kullanılan bu baharat, Piperacea familyasında yer alan bir meyve türüdür. A vitamini, magnezyum, demir, selenyum, B6 ve B12 açısından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Boğaz ve akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir. 

Bal; Magnezyum, potasyum, kalsiyum, niasin, thiamin, amino asitler, karbonhidratlar açısından zengin olan bal iltihaplı yüzeyleri iyileştirerek, metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Öksürüğe neden olan mide rahatsızlıklarına iyi gelir. 

Bal ve karabiber kombinasyonu özellikle kış aylarında ortaya çıkan enfeksiyon kökenli öksürük krizleri için mükemmel bir kurtarıcıdır. Bu kombinasyon antik zamanlardan bu yana Mısır, Hindistan ve Mezopotamya’da hem tedaviye yönelik olarak hem de içeceklerin içinde aromatik tatlar yakalamak için kullanılmıştır. 

Ballı karabiber içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile metabolizmayı düzenler. İçerdiği yüksek manganez ile beyin fonksiyonlarını arttırır. İçeriğindeki protein, demir ve karbonhidratlar ile kan dolaşımı üzerinde olumlu etkiler sağlar. Antiseptik, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile vücuttaki zararlı virüs ve bakterilerin atılmasını kolaylaştırır. İltihapların sökülmesine ve yaralı yüzeylerin iyileşmesine yardım eder. Bitki çayları içine limonla birlikte harmanlanarak katılabilir.

Bal, karabiber öksürük krizlerlerine neden olan reflü, gastrit gibi hastalıklarda tedavi edici özellikler gösterir. İçerdikleri enzimler mide duvarını korurken aynı zamanda hidroklorik asit salınımını teşvik eder. Böylece öksürüğe neden olan reflü, gastrit gibi hastalıkların gelişmesini engeller. Mide astarı üzerindeki yaraları iyileştirir. Şişkinlik ve gaz problemlerini giderir. Böylece midenin akciğerler üzerindeki baskısı azalır. 

Basit Kür Tarifleri 

Bal ve karabiber kürü; Öksürüğü önlemek için kullanılan iki basit bal ve karabiber kürü vardır. İlk tarif için ihtiyacınız olanlar sadece bal ve karabiberdir. Bu tarif hem boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir hem de öksürüğü keser. Kür en az bir hafta boyunca bir kaşık bal içine bir tutam karabiber katılarak aç karna ve düzenli saatlerde uygulanmalıdır. İkinci tarif için gerekenler ise; yeşil ya da siyah çay, birkaç adet karabiber, birkaç damla limon ve bir kaşık baldır. Her sabah uygulanacak kürde çay normal olarak demlenir. Daha sonra bir bardak içine iki tane karabiber, bir kaşık bal ve birkaç damla limon karıştırılarak üzerine çay eklenir. Bu kür, gün içinde öksürüğünüzü azaltacağı gibi enerji seviyenizi yükseltir. 

Pekmez kürü: İhtiyacınız olanlar; 1 kaşık pekmez. Özellikle anemi varlığında sabahları ve akşamları bir kaşık pekmez yemek anemiye bağlı öksürük krizlerinde etkili olmaktadır. Pekmez kürü sırasında üzüm pekmezini sade olarak yiyemeyenler, içine limon damlatarak ya da her akşam ılık su içine karıştırarak düzenli tüketmelidir. Süt ve yoğurt gibi yüksek kalsiyum içerikli gıdalarla tüketmenizi önermiyoruz. 

Uzmanlar, birlikte alınan kalsiyum ve demir vitaminlerinin birbirlerini nötrlediğini, bu yüzden vücut tarafından emilemediğini söylüyor. Demir ve kalsiyum içeren gıdaların arasında en az 4 saat olmalıdır. 

Kür, durumunuza bağlı olarak 1 hafta ya da bir 1 ay sürmelidir. Üzüm pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, dut pekmezi gibi pekmez türlerinden damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz. 

Öksürük kesen çay kürü; İhtiyacınız olanlar; bir bardak süt, bir çubuk tarçın, bir kaşık papatya, tercihe göre bir tutam ya da iki tane karabiber ve bir kaşık baldır. Kaynattığımız sütün içine çubuk tarçın, papatya ve karabiber eklenerek 4 dakika kadar demlemeye bırakılır. Ilık olarak, içine bir kaşık balla birlikte tüketilir. Bu tarif özellikle gece uyumadan önce yapıldığında etkili olmaktadır. Gece öksürüklerine karşı etkilidir. Sabah dinlenmiş ve arınmış olarak uyanmanızı sağlar. Bir hafta boyunca devam edilmelidir. Papatya yerine isteğe göre badem kullanılabilir. Bir haftanın sonunda kendinizdeki değişimi siz de göreceksiniz. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...