Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Astım Hastalığı İçin Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır ve Nasıl Uygulanır?

Astım hastalığı solunum yollarında yaşanan bir hastalıktır. Bu hastalıktan dolayı yaşanan semptomların ortadan kaldırılması adına keçiboynuzu kürü düzenli bir şekilde kullanıldığında fayda sağlar.

Astım Hastalığı ve Keçiboynuzu

Astım hastalığı dünya çapında ortalama olarak 300 milyon kişiyi etkilemektedir. Ülkemizde yapılmış bir araştırmaya göre de her 100 kişiden 7’sinde görülmüştür. Astım hastalığı kişilerde soluk borularının aşırı duyarlı olması durumudur. Solunan hava akciğerlere ulaşan soluk borusu mukoza tabakası kaplı şekildedir.  Gün içinde nefes alındıkça vücut için yabancı maddelere temas edebilir. Özellikle alerjisi olan kişilerin yabancı maddelere olan hassasiyetleri artar ve daha fazla tepki verir. Tepkinin ortaya çıkmasından sonra soluk borusu kaslarında kasılma meydana gelir. Soluk borusunda kasılma meydana geldikçe salgı salınımını artar. Bunun sonucunda soluk borusu daralma olur ve nefes alma güçleşmeye başlar. Astım başlıca semptomları arasında; öksürük, nefes darlığı, hırıltı ve karın ağrısı tarzında rahatsızlıklar meydana gelir. Bilim insanları uzun yıllar boyunca tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkisel takviyeler ile vücuda yararlı olabilecek bitkileri araştırmışlardır. Bu bitkisel tedaviler arasında bulunan kürlerden bir tanesi de İbrahim Saraçoğlu  keçiboynuzu kürüdür.

Keçiboynuzu astım hastalığı tedavisi, en önemli özelliği nefes almadaki darlığa etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığı konusunda etkin olabilecek maddesi sağlık konusunda faydalıdır. Etkin olan madde ayriyeten alerjik astım hastalıkları konusunda oldukça etkilidir. Kullanılmaya başladıktan sonra kısa süre içinde netice kolay şekilde alınır. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı sorunları konusunda da büyük düzeyde başarı sağlanır. Keçiboynuzu kürü kullanılmaya başlandığı andan itibaren fayda sağlamaya başlayan bir bitkidir. Çocuklarda bu kürü uygularken dikkat edilecek en önemli nokta gün içerisinde bir kez ve sadece sabah kahvaltısı sonrası tüketilmesidir. Bundan dolayı öğle veya akşam uygulanmaması gerekmektedir. Guatr sorunundan kaynaklı nefes alma sıkıntısı çeken kişilerde bu kürün uygulanmasından sonra olumlu neticeler alınmaya başlanır. Keçiboynuzu özellikle akciğer kanseri konusunda kusursuz olan bir meyvedir.    

Keçiboynuzu Kürü

Keçiboynuzundan yapılan kür, özellikle genel nefes darlığı, soğuk alerjisi durumlarında ve alerjik nefes darlığı konusunda fayda sağlar. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman fayda sağlar. Aksi takdirde bu kürden fayda beklenmemelidir.

Hazırlanışı;

Orta büyüklükte olan  6 ila 7 adet keçiboynuzu öncelikli olarak soğuk su altında iyice yıkanır. Yıkanan ve temizlenen keçiboynuzu 3 ila 4 cm büyüklüğünde kırılır. Keçiboynuzu ocağın üzerinde bulunan ve kaynayan yarım litre suyun içine atılır. Keçiboynuzu suyun içine atıldıktan sonra ocağın altı en kısık düzeye alınarak 7 ila 8 dakika boyunca kaynatılır. Ocağın üstünden alınan keçiboynuzu soğuması için kenara alınır. Soğuyan karışım süzülür, cam ve kapaklı bir sürahinin içine alınır.  Karışım buzdolabı içinde en fazla 3 gün boyunca saklanabilir. 3 gün sonrasında kalan keçiboynuzu kürü kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uygulama;

Keçiboynuzundan yapılan karışım her gün düzenli şekilde sabah kahvaltı aralığında ve akşam yemeğinden hemen önce bir çay bardağı tüketilir. Yaklaşık olarak yarım litre şeklinde hazırlanan keçiboynuzu karışımı suyu üç günden fazla buzdolabında bekletilmemelidir. Zaten yarım litrelik karışım 3 gün boyunca yetecektir. Karışım 3 günde bir taze şekilde hazırlandığında fayda sağlar. Bu uygulamanın 20 gün boyunca aksatılmadan kullanılması gerekir. 20 gün boyunca tüketildikten sonra hiç ara verilmeden 15 gün boyunca tekrar devam edilir. 15 günlük son kür uygulamasında 1 çay bardağı keçiboynuzu kürü içine 1 çay kaşığı bal ilave edilir. Her gün düzenli şekilde sabah kahvaltı aralığında ve akşam yemeğinden hemen önce tüketilir. 15 günlük süre içinde sabah kahvaltısında kesinlikle bal tüketimi yapılmaması gerekmektedir. Özellikle 5 ila 12 yaş aralığında olan çocuklarda alerjiye ve nefes darlığına bağlı olarak kullanım yapılması gerekir. Nefes darlığı ve alerji olan çocuklarda her gün düzenli şekilde sabah kahvaltı aralığında tüketilmesi gerekir. Akşam yemeklerinde ise tüketim yapılmamalıdır.

Bu kür uygulaması yapılırken kahvaltı esnasında ayrıca bal tüketimi yapılmaması gerekir. 15 günlük kürün uygulanmasında kullanılan bal 1 çay kaşığından daha fazla kullanılmamalıdır. Aksi takdirde fayda sağlanmaz. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...