Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

İbrahim Saraçoğlu Alerjik Öksürük Kürü

Alerjik öksürük özellikle bahar aylarında sık rastlanan ve vücudun bazı maddelere tepkimesi olarak meydana gelen öksürük biçimidir. Alerji testi yaptırılarak tedavi yöntemi belirlenebilir ve zamanda da Bitkisel tedavi uygulanarak ta sonuç alınabilir.

İbrahim Saraçoğlu Alerjik Öksürük Tedavisi

Alerjik Reaksiyonlar ve öksürük Mevsimsel veya bulunulan ortamdaki hava kalitesi, kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu veya hoşlanılmayan bir koku, toz oluşumu, köpek veya kedi tüyü önemli alerjik öksürük sebepleri arasındadır. Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, astım, bronşit, nefes darlığı ve soğuk alerjisi ve alerjik öksürük için keçiboynuzu kürü öneriyor. Keçiboynuzunun özellikle nefes darlığına ve alerjik öksürüğe karşı oldukça etkili olduğunu belirten İbrahim Saraçoğlu, bu kürü uygulayan alerjik astım, alerjiye bağlı nefes darlığı, guatra bağlı nefes darlığı alerjik reaksiyonlara bağlı öksürük gibi rahatsızlıkları olanlara faydalı olduğunu gözlemlemiş.

Alerjik öksürük için uygulanacak keçiboynuzu kürü

Kür için 6-7 adet orta boy keçiboynuzu gerekiyor. Koyu kahverengi olanlar tercih edilmeli, çünkü açık renklilerin tedavi gücü çok azdır. Orta büyüklükteki altı yedi tane keçiboynuzu önce soğuk su altında yıkanır. Sonra küçük küçük (3-4 cm uzunluğunda) kırarak, kaynamakta olan yarım litreye yakın suyun içine atılır. Hafif ateşte 7-8 dakika kaynatın ve ateşten indirip soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzerek, sadece suyunu cam şişeye doldurunuz. Buzdolabında bu keçiboynuzu suyunu en fazla üç gün bekletebilirsiniz.

Kürün Uygulanışı: Büyüklerde her gün sabah kahvaltısı arasında ve akşam yemeğinden önce bir bu kürden çay bardağı içilir. 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda nefes darlığı veya alerjiye bağlı öksürük söz konusu ise, bu takdir de sadece bir çay bardağı sabah kahvaltısı arasında içilecektir. Akşam yemeklerinde içilmeyecektir. Yaklaşık yarım litre su ile hazırlanan keçiboynuzu suyu üç gün buzdolabında saklanabilir. Her üç günde bir, taze olarak keçiboynuzu kürünü hazırlamanız gerekecektir. Kür 20+15 gün şeklinde uygulanır.

Bu kürü hiç ara vermeden 20 gün boyunca uygulamak gerekir. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 gün devam edilir. On beş günlük kürü uygularken bir çay bardağı keçiboynuzu kürü içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırınız. ( kuvvetli olsun diye sakın daha fazla bal karıştırmayınız), sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı içiniz. Keçiboynuzu kürünü uygularken sabah kahvaltınızda ayrıca bal tüketmeyiniz.

İbrahim Saraçoğlu öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap verirken öksürüğün nedeninin bilinmesini ve asıl tedavinin de uygulanmasını tavsiye etmekte ve Bununla birlikte sebebi bilinen öksürüklerde gereksiz antibiyotik kullanmanın önüne geçmek ve tedaviye yardımcı olması açısından öksürük kesici bitkisel kürler yapılmalı ve içilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu soğan kürü

Alerjik öksürüğe soğan kürü ile çare buluyor. Kürde kullanılan soğanın afili görünüşlü beyaz, mor, kırmızı soğanlar, ithal soğanlar yerine ülkemizde yetişen dışı açık kahve renkli doğal soğanların kullanılması gerekiyor.

Kürün uygulanışı: 2 su bardağı suyu kaynattıktan sonra birkaç parçaya bölünmüş kuru soğanı içine atıyoruz ve birkaç dakika kaynatıyoruz. Ilıyınca suyunu içiyoruz. Bu kürü birkaç soğanla bolca hazırlayıp birkaç gün hazırlamak yerine her seferinde bir kuru soğanla yapıp taze taze içmek gerekiyor.

Öksürük balgamlı ise bu viral bir enfeksiyona işarettir. Keçiboynuzu kürü hem hastalığı yenmenizi sağlayacak hem de öksürüğü kesmede yardımcı olacaktır. Sigara içenlere de bu kür iyi gelecektir.

Hatmi Çiçeği Tedavisi

Yetişkin ve çocuklar için uygulanmasında sakınca olmadığını söyleyen  İbrahim Saraçoğlu hocanın bir diğer öksürük için iyi gelen kürü; 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılarak ve 2-3 dakika beklenerek hazırlanır. Günde 2 defa tekrarlanabilen bu doğal karışım öksürük tedavisi için hatmi çiçeğinin balgam ve ifrazat çözücü etkisi olduğu için iyi geldiğini söylemektedir. Hatmi çiçeği önemli şifalı bitkidir ve etkisini hemen gösterir.

Karaturp kürü alerjik öksürük için

Evde doğal öksürük şurubu tarifi veren İbrahim Saraçoğlu çocuklarda ve erişkinlerde öksürük olması halinde hemen antibiyotikler ile çare aramamamız gerektiği ve ardından öksürük ve gıcık için iyi gelen bitkisel ev yapımı şurup tarifini tavsiye ediyor.

  • 1 adet karaturp suyu (Katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
  • Yarım kök zencefil suyu (katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
  • Yarım taze limon suyu
  • 1 çay kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi.

Kürün Yapılışı: Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırılır ve çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için ise 2 kaşık verilerek şifalı etkisi beklenir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...