Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürükten Kurtulmak İçin Pekmez Nasıl Kullanılmalıdır?

Öksürük tedavisi konusunda eski dönemlerden bu yana kullanılan pekmezler düzenli kullanım yapıldığında fayda sağlar. pekmezin içinde bulunan vitaminler ve mineraller oldukça sağlıklıdır.

Kür Çeşitleri 

Sıcak Pekmez

Eski dönemlerden bu yana kullanılan  pekmez vitaminler ve minerallerle dolu sağlık deposudur. Vücudun gerekli vitamin ve minerallerin tükenmesine, vücudun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için görev yapmaktadır. Öksürük, soğuk algınlığı, grip ve daha birçok hastalık konusunda etkili olan ürün günde 3 kez sıcak şekilde tüketilmelidir. Sıcak tüketilmesi öksürüğü yumuşatmanın yanı sıra boğaz bölgesinde meydana gelen tahrişinde azalmasına olanak sağlar. Sıcak olarak harnup, dut ya da keçiboynuzu pekmezi tüketimi yapılabilir. Sıcak pekmezi hazırlamak için;

Isıtıcı da biraz su kaynatılır ve kahve fincanı içine dökülür. Ardından 1 yemek kaşığı pekmez ilave edilerek iyice karıştırılır. Biraz ılıdıktan sonra içilmesi gerekmektedir. Özellikle sabahları aç karna içerek başlanması faydalıdır

Bal ve Pekmez

Bir kahve kupasında bir çorba kaşığı organik siyah dut pekmezi ve bir çorba kaşığı organik bal ilave edilir. Sonra kaynatılmış su ilave edilerek iyice karıştırılır. Bu karışımın içine isteğe bağlı olarak pirinç, soya, badem veya  süt ilave edilir. Bunların ilave edilmesi tadına daha lezzetli hale getirecektir. Dut pekmezini özellikle sabahları aç karna içilecek suyun içine ilave etmek sağlıklı bir yaşama adım atılmasını ve enerji depolanmasını sağlar.

Öksürük Şurubu

Malzemeler

 • ¾ fincan çiğ organik dut pekmezi
 • ¼ fincan sızma zeytinyağı
 • 3 limon – meyve suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir tencere içinde ısınıncaya kadar karıştırın. Isınan bu malzemeleri ocaktan alarak soğuması için bir kenarda bekletin. Soğuyan karışımı bir kavanoza koyarak sıkıca ağzını kapatın. Bu karışım 1,5 ay boyunca buzdolabında saklanabilir. Her sabah kalktığınızda aç karına içilirse özellikle kronik öksürük konusunda fayda sağlayacaktır. Sabahları düzenli tüketildiğinde etkili bir çözüm sunar.

İpuçları;

 • Gerektiğinde çay kaşığı veya çorba kaşığıyla kullanılması gerekir. Yani öksürük üst düzeyde şiddetliyse çorba kaşığı ile tüketim yapılmalıdır. Azalmaya başladıkça çay kaşığına geçilir.
 • Kullanmadan önce karıştırın ve ısıtın.
 • Soğuk algınlığı hissettiğinde kullanın.
 • Alerjiler için de mükemmel çözümler sunar.

Eskilerin Vazgeçilmez İlacı

Malzemeler;

 • 1 çorba kaşığı pekmez 
 • 1 çorba kaşığı. Zencefil tozu
 • 1 çay kaşığı. Nane şekeri 

Tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır ve iyice harmanlanır. 4 saatte bir 1 çay kaşığı içildiğinde öksürük ile alakalı sorunların hepsi ortadan kalkar.

Her ne şekilde kullanım yapılırsa yapılsın öncelikli olarak sağlık konusunda uzman hekime başvurmak gerekir. Özellikle geçmeyen ve giderek şiddetlenen öksürüklerde vakit kaybetmemek çok önemlidir. Bu tarz durumlar bazen farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda uzman hekimler gerekli olan muayeneleri yaptıktan sonra test ve tetkiklerden elde ettiği veriler ile sonuca varır. Bu sonuç dâhilinde gerekli olan tedavi planını hazırlar. Böyle durumlarda pekmez ya da daha farklı doğal ürünler yine uzman bilgisi dâhilinde alternatif destek olarak kullanılır.

Birçok Farklı Uygulama

Tereyağı Pekmez

Pekmez tereyağı ile birlikte içildiğinde var olan etkisi daha fazla ortaya çıkacaktır. Özellikle kuru, şiddetli ve inatçı öksürüklerin ortadan kaldırılması adına faydalıdır. Bu ikili boğaz bölgesini tüm mikroplardan arındırır ve bronşların rahatlaması konusunda fayda sağlar. Karışımı hazırlamak için pekmezin içine 1 çay kaşığı eritilmiş tereyağı katılarak içilmesi gerekir. Özellikle gün içinde 1 kez tüketilmesi gerekir. Öksürükler tamamen ortadan kakıncaya kadar kullanılması faydalı olacaktır.

Pekmez çeşitleri ile yapılabilecek öksürük tedavileri içinde;

 • Bir çorba kaşığı nişasta su ile birlikte kaynatılır. İçerisine  limon suyu ilave edilir. Ardından içine 1 yemek kaşığı pekmez ilave edilir. Hazırlana bu karışım gün içinde 1 kez  ılık şekilde tüketilmelidir.
 • 2 tatlı kaşığı dut pekmezinin içine bir çimdik  karabiber eklemesi yapılır. İçinde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi fayda sağlar. Düzenli bir şekilde kullanıldığında hasta kişide 2 ila 3 gün içinde öksürüğü tamamen yok eder.
 • 1 yemek kaşığı pekmezin içine çeyrek limon sıkılır. Ardından 1 çay kaşığı zencefil eklenerek yenilir. Bu üçlü sağlık ve vitamin deposu olarak görev yapmaktadır. Öksürükler dışında soğuk algınlığı, grip ve solunum sorunlarına fayda eder. Günde 1 kez sorun ortadan kalkıncaya kadar kullanılmalıdır.
 • Öksürüklerin ortadan kalkması adına kullanılan dut pekmezi içine katılacak kuyruk yağı karışımı da kısa sürede etki eder. Yatmadan önce 1 çorba kaşığı  dut pekmezi içine minik bir parça eritilmiş kuyruk yağı katılarak tüketilir. Bu karışımı içtikten sonra kesinlikle üzerine su tüketilmemelidir.
 • 6 aylık ve daha büyük  bebeklerin öksürüklerinin tedavisinde sorunu hızlı şekilde ortadan kaldırmak içinde tereyağı ve pekmez ikilisi kullanılmalıdır. Bu karışımda yetişkinlerde olduğu gibi  yemek kaşıkları ile ölçü hazırlanmamalıdır. Tatlı kaşıkları baz alınarak hazırlanması gerekir. Ayrıca tereyağı, pekmez ve su ilavesi ile hazırlandığında bebeğe ağır gelmeyecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...