Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Kullanılan Elma Çayı Tarifleri ve Etkileri

Günde bir bardak elma çayı tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, sizi hastalıklardan korur. İçerdiği antioksidanlar, antienflamatuvar özellikleri ve rahatlatıcı kokusuyla elma çayı evinizin doktoru olabilir.

Elma Çayı Nedir? 

Elmalar, dünyanın en popüler ve en lezzetli meyvelerinden biridir. 2010 yılı içinde yapılan bilimsel çalışmalarda genomu çözülmüş, evrimsel süreç içerisinde geçirdiği değişiklikler, kromozom ve DNA yapısı, içerdiği tüm özler, vitamin ve mineraller haritalanmıştır. Böylelikle içerdiği bileşenlerin insan sağlığına olan faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. 

Öksürük İçin Elma Çayı

 

İnsan sağlığı üzerindeki olumlu etkisi, 2006 yılında yayınlanan ve deneysel tedavi yöntemleri üzerine bilimsel çalışmalar yayınlayan Experimental Biology and Medicine dergisinde şu sözlerle ifade edilmiştir:

”Elma kabuğunda bulunan bir pigment olan quercetin, oksidasyon ve iltihaplanmadan kaynaklanan hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olan iki bileşenden biridir.” 

 Bu bilgilere bakarak bunların öksürükle ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Bu yüzden öksürüğün ne olduğunu da kısaca özetleyelim istiyorum. Öksürük, akciğerlerin kendini temizlemek için giriştiği eylemlerin sonucudur. Öksürük krizleri; akciğerlerimiz üzerinde fazla baskı olduğu, temizlenmeye ihtiyacı olduğu, ciğerlerimizin enfeksiyonal bir rahatsızlığa karşı mücadele ettiği zamanlarda ortaya çıkar.

Elma çayı, meyvenin içinde bulunan tüm vitamin ve mineralleri en hızlı şekilde alabileceğiniz doğal bir içecektir. Öksürük krizlerinde tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi, yorucu bir günün ardından dinlenmek için tüketilebilir. Hücre yenilenmesini sağlarken, boğazınızı ve göğsünüzü yumuşatır. Kendine has kokusu ile rahatlama ve yenilenme hissi uyandırır. Öksürük krizlerini azaltarak akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Damar sertliği, damar tıkanıklığı, solunum yolu tahrişi, akciğer iltihabı gibi hastalıklarda enfekte edici unsurları azaltarak, sağlıklı hücrelerin oluşmasını sağlar.

Elma Çayı Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Öksürük için elma çayı kullanmak en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Temel nedeni quercetin gibi hücre yenileyici pigmentlerin yanında suda çözünen B6 vitamini yönünden zengin bir gıda olmasıdır.  B6 vitamini yeni enzimlerin üretilmesini sağlayarak bağışıklık sistemini düzenler. Çay olarak tüketildiğinde B6 vitamini hazır çözünmüş olarak vücuda gireceğinden metabolizmanız ayrıca bu vitaminleri çözmek için ekstra enerji sarf etmez. Yumuşak içimli yapısı ile birlikte daha içmeye başlarken nefesinizde yaşanacak açılmayı hissedebilirsiniz. Özellikle bir kaşık bal ile tatlandırıldığında öksürüğe bağlı gelişen boğaz tahrişini en aza indirir. İçerdiği antioksidanlar ve antienflamatuvarlar ile virüs ve bakteri kökenli enfeksiyonları vücuttan atar. E vitamini ile solunum yollarını besleyen damarların yenilenmesine katkı sağlar. Hepiniz günde bir elma yemenin cildi güzelleştirdiğini duymuşsunuzdur. Bunun nedeni içerdiği E vitaminidir. E vitamini hücre yenilenmesinde ve damar sağlığının korunmasında etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış vitaminlerden biridir.

Severek İçeceğiniz Tarifler ve Faydaları

Aşağıda vereceğimiz tüm tariflerde tek bir önemli nokta vardır. Elma, su kaynayıp ocağın altı kapatıldıktan sonra demliğe atılmalıdır. Eğer elmayı da kaynatırsanız içeriğindeki tüm faydalı vitaminler ölür ve fayda sağlayamazsınız. Öksürük krizleri sırasında yapacağınız çaylarda tatlandırıcı olarak bal ya da pekmez kullanabilirsiniz. Bal, daha çok iltihaplı ve tahriş olmuş boğaz enfeksiyonlarında etkili olurken, pekmez anemiye bağlı öksürüklere iyi gelmektedir. 

Öksürük İçin Elma Çayı Nasıl Yapılır?

  • Tarçın Elma Çayı; Bir çubuk tarçın, bir karanfil ve bir elma kabuğu ile birlikte kaynamış sıcak su içine atılarak demlenir. Kür olarak da uygulayabileceğiniz bu çay, gün içinde en az bir kere tüketilmelidir. Faydaları nelerdir: Yukarıda elmanın suda çözünen B6 vitamini yönünden zengin bir meyve olduğundan bahsetmiştik. Arizona Üniversitesi yaptığı çalışmalarda tarçının hasar görmüş hücrelere antioksidan destek sağlayarak B-6’nın rolünü artırdığını açıklamıştır. Böylelikle Elma ve tarçın ikilisi enfeksiyonla mücadelede mükemmel bir kombinasyon oluşturur.  
  • Zencefilli Elma Çayı; Taze zencefil, kabuğu ile birlikte bir elma, bir tane karanfil bir buçuk litre kaynamış su içine atılarak demlenir. Çayınızı bardağa aldıktan sonra bir tatlı kaşığı limon suyu ilave ederek ılık olarak içebilirsiniz. Faydaları: C vitamini yönünden zengin olan zencefil ve limon zararlı bakteri ve virüsleri öldürür. Elma ve karanfil nefesinizi tazeler. Göğsünüzü yumuşatır. Tarife karanfil yerine damak tadınıza göre bir kaşık ıhlamur da ekleyebilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...