Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğazdan Gelecek Öksürükler Neden Olur ve Nasıl Yok Edilir?

Boğazdan gelen öksürüklerin kısa sürede ortadan kaldırılması için neden meydana geldiğini bilmek gerekir. Bu sayede bitkisel ve ilaç destekleri ile sorun ortadan kaldırılır.

Boğazda Öksürük Bitkisel Destekler

Öksürüğün etkili şekilde tedavi edilmesi için altında yatan nedenin belirlenmesi çok önemlidir. Bundan dolayı öksürüğe neden olan sorun bilinmiyorsa, öksürük 3 günden daha uzun şekilde ya da 2 haftadan daha uzun şekilde sürüyorsa o zaman uzman hekime gözükmek gerekir. Öksürüğün orada tetikçileri arasında a aşağıdaki detayları yer almaktadır.

Astım Ve Alerji

Astım ya da alerjik olan kişiler için tahriş ediciler akciğerlerde aşırı tepki oluşturarak öksürüğü tetikler. Akciğerler her zaman vücutta olan yabancı maddeleri atmaya çalışır. Kronik kuru öksürük hafif astım belirtisi bile olabilir.

Viral Enfeksiyon

Bu sorunu genelde grip belirtilerinin geri çekildiği zaman ortaya çıkan bir öksürüğün en yaygın sebeplerinden bir tanesidir. Verimli bir öksürük mukusu ciğerlerden uzaklaştırır ve bastırılmamalıdır. Bu hastalık genellikle endişe kaynağı olabilecek bir durum değildir. Kişi uzman hekime başvurarak ya da bitkisel desteklerle sıkıntıyı ortadan kaldırabilir.

Postnazal Damla

Burun tıkanıklık olduğunda meydana gelir. Mukus boğazdan aşağıya damlamaya başlar bir öksürük başlatarak kişilerin nefes almasını engeller. Bu sorun genelde soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonları ve alerjilerin meydana getirdiği semptomdur.

Gastroözofageal Reflü

Bu tarz öksürük sebepleri genelde göz ardı edilir. Soruna GERD adı da verilir. Karın bölgesinde hidroklorik asit artışı sonrasında meydana gelir ve gırtlak tahrişine neden olarak öksürüğü tetikler. Kalıcı bir sorundur ve uyku eksikliği meydana getirir.

Çevresel Etkenler

Toz, polen, partiküller, kimyasallar ve hayvan türleri gibi çevresel tahriş edici maddelere maruz kalmak da öksürükleri neden olabilmektedir.

Soğuk

Üst solunum sistemine saldıran bir enfeksiyondur. Burun geçmişi, boğaz, sinüsler, östaki tüpü ve trakeyi etkileyen enfeksiyon ortaya çıkar. 250 çeşitten daha çok virüsten kaynaklanır. Yaklaşık önce gün sürebilmektedir.

Göğüs Enfeksiyonu

Akciğerlerde bir solunum yollarında meydana gelen bir enfeksiyondur. Enfeksiyon hava yollarına saldırırsa bronşit olur. Enfekte bir kişinin yanında hapşırırken ya da öksürürken göğüs hastalığına yakalanmak kaçınılmazdır.

Doğal Uygulamalar

Damlalar Ve Sert Şekerler

Mentollü şekerler ve bazı bitkisel öksürük damlaları boğaz ağrısını hafifletebilir ve ortadan kaldırabilir. Mentollü olmayan düz şekerleri emmek konuda çok fazla işe yaramaz.

Bal

Boğazdan gelen öksürük sorunu için kullanılan geleneksel bir çaredir. Öksürükleri yatıştırmaya yardımcı olur. Gün içinde bir tatlı kaşığı almak ya da çayın üzerine eklemek fayda sağlayacaktır. Bunların dışında her sabah yarım limon ve bir tatlı kaşığı balın içilmesi boğazdan gelen öksürüklerin kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Sıcak İçecekler

Boğazdaki öksürükten kurtulmak için boğazın nemli ve ferah tutulması gerekmektedir. Bunun içinde ılık ve sıcak içeceklerin gün içinde tüketilmesi çok önemlidir. Boğazda öksürüğü olan kişilerin narenciye, portakal gibi içeceklerden kaçırması gerekmektedir. Gün içinde içilecek kekik çayı, zencefil çayı ya da bal ile yapılan çaylar fayda sağlar. Özellikle zencefil çayı öksürüklerin altında yatan nedenleri de tedavi eder. Zencefil parçaları suyun içinde kaynatılır ve demlenmesi için kenarda bekletilir. Ardından süzülerek tüketilir. Zencefil çayının günde 2 kez içilmesi gerekmektedir.

İlaçlar

Öksürüklere sebep olan kötü mukustan kurtulmak adına ilaç kullanım yapmak gerekebilir. Özellikle öksürükleri baskılama adına kullanılan ilaçlar bu konuda faydalıdır. Hangi tür ilacı ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için uzman hekime başvurmanız gerekmektedir.

Dekonjestan

Bu tarz tezgah üstü ilaçlar kişilerin tıkalı burnu temizlemeye yardımcı olabilir. Burundan sonra damla damla boğazı tahriş edip öksürürken dekonjestanlar hem boğaza hem de öksürüğe destek sağlar. Bunlar yetişkinler ve büyük çocuklar için idealdir ama 4 yaşından küçük çocuklar için güvenli olmayabilir. Bunun için uzman hekimden onay almak gerekir.

Buhar Uygulaması

Boğazda kuru ve tahriş edici bir durum mevcutsa nem bu konuda hastaya yardımcı olacaktır. Nem sağlamak için kişi banyoda sıcak su buharına ya da odasında bir nemlendirici ihtiyaç duyar. Banyoda nem sağlamak için daha önceden sıcak su açılır ve banyonun buharlaşması sağlanır. Ardından hasta banyoya girerek oluşan buharı derin derin içine çekmelidir. Bu uygulama her gün yatmadan önce yapıldığında kısa sürede boğazdan gelecek olan öksürükler geçer. Bunun dışında uyku odasında nemlendirici bulundurmak rahat bir uykuya ve öksürüklerine ortadan kalkmasına destek sağlayacaktır.

Kirli Havalardan Uzak Durma

Boğaz bölgesinde öksürükler ile alakalı sorun yaşayan kişilerin gerçekten kirli havadan uzak durması çok önemlidir. Kirli hava ve sigara dumanı gibi rahatsız edici durumlar öksürüklerin daha çok ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su gargarası geleneksel çarelerinden bir tanesidir. 2 su bardağı ılık suyun içinde tuz eritilir. Bu karışım da tuzun erimesi çok önemlidir. Ardından boğaz bölgesinde gargara yapılır. Hatta boğazdan tuzlu suyu biraz tutmak tahrişin ve orada oluşan sorunun kısa sürede atılmasını sağlar.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...