Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Gıcık Öksürüğün Nedenleri ve Bitkisel Çay Tarifleri

Boğazda meydana gelen gıcıklığın birçok nedeni bulunmaktadır. Kişilerin en sıklıkla gıcık sonrasında öksürük olmasının nedenleri arasında susuz kalması olacaktır. Boğazın susuz kalması sonucunda kurumasına karşın olarak bir de çok fazla konuştuğu kuru havalarda kişilerin boğazında susuzluk nedeniyle kuruma meydana gelecektir. Bu nedenle de kişilerde gıcıklık meydana gelir.

Gıcık Öksürük

İnsanların boğazında gıcıklanma olmasının öksürükle sonuçlanması durumunda gıcıklık geçecektir. Kişilerin boğazında karıncalanma hissinin de olduğu ve bazı nedenlerden kaynaklanacak olduğu sorunlar olmaktadır. Gıcıklar kişilerde geceleri de meydana gelecek olduğu için kaliteli bir uyku uyumasını engeller.

Gıcık sonrasında öksürük sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır. Bunun belirtileri kişilerin boğazından kaynaklanmakta olan bir sorun olmaktadır. Özellikle çok konuşan müzisyenlerde ya da öğretmenlerde görülmekte olan bu sorun kişilerin çok konuşması neticesinde meydana gelecek. Özellikle de kuru iklimi olan yerlerde yaşamakta olan kişilerde de görülmektedir. Susuz kalması sonucunda boğazlarda gıcık öksürük meydana gelecektir. Boğazın kurumasına kişilerin kullanmakta olduğu bir takım ilaçlar, kişilerin aşırı çay ve de kafein tüketmeleri de neden olmaktadır. Boğazda meydana gelmekte olan gıcık şeklinde öksürük bir diğer sebepleri ise boğazın tahriş olmasıdır.

Ses tellerinin çok fazla konuşma bağlı tahriş olacağı gibi tahriş olmanın nedenleri arasında öksürme ve kişilerin toza maruz kalmaları da sıklıkla boğazın tahriş olmasına sebebiyet verecektir. Gıcık şeklindeki öksürük olmasının bir diğer nedeni olarak boğaz iltihabı gösterilmektedir. Soğuk algınlığı ya da viral yolla bulaşan hastalıklar son derece etkilemektedir. Bademcik sorunu yaşamakta olan kişilerde de görülmektedir. Kişilerde özellikle de ilkbahar mevsimi geldiği zamanlarda polenlere karşı alerjisi olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Tedavisi için sizlerde bitkisel yöntemleri kullanmanız sonucunda sıklıkla gıcık öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını kişiler bitkisel çaylarda ve bitkisel kürler de bulmaktadır.

Tedavi amacıyla bu yöntemi sizlerde kullanabilirsiniz. Kişilerde bu durum yaşandığı zamanlarda bazen tansiyon çıkmasına neden olacak sıkıntılar yaşayacaktır.

Tedavisi

Kişilerde eğer ki öksürük şeklinde bulunan gıcık yukarıda yazmış olduğumuz sebepler sonucunda meydana gelecektir. Kişilere her zaman için iyi gelecek bitki çayları yapması sonucunda bu gıcığın her zaman için geçecek olması da bilinmektedir. Ayrıca kişiler eczaneden alacak oldukları boğaz damlası ya da boğaz spreyleri kullanarak da yukarıda ki nedenlerden kaynaklı olarak kişilerde gelişen bu durumun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Gıcık öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak kişilerin tuzlu su gargarası yapması da her zaman için fayda sağlayacak bir durum olmaktadır. Birçok insanın yaşamakta olduğu bu sorun için kimyasal gargara yerine evinizde yapacak olduğunuz tuzlu su sonucunda gıcık oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız. Kişilerin kafein ve siyah çaydan uzak durmaları gerektiği gibi aynı zamanda da iyi gelecek yollardan bir tanesi sigara tüketmemeleri olacaktır. 

Nane Çayı

  • 1 yemek kaşığı kuru nane;
  • 2 su bardağı su.

Nane çayı öksürüğü ve gıcığı keser. Bu nedenle de gün içerisinde boğazı tahriş olma sebeplerle ya da başka nedenlerden dolayı sizlerde de gıcık meydana geliyorsa, bu gıcığı ortadan kaldırmak amacıyla evinizde yapacak olduğunuz nane çayı her zaman için fayda sağlayacaktır. Kullanacak olduğunuz suyun klorsuz olması gıcığın oluşumunu engelleyecektir. Şurup tarzında da içebilecek olduğunuz gibi iyi gelmesi nedeniyle her zaman için tüketmeniz mümkün olacaktır. Gıcık öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak sizlerde nane çayını denemelisiniz. 2 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı atacak olduğunuz nane kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ilık olduğu zaman içmelisiniz.

Zerdeçal ve Süt

  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal;
  • 1 su bardağı organik süt.

Kişilerin boğazında olan tahriş ya da iltihaplanmaya çok iyi gelmektedir. 1 su bardağı sütün içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal atılarak kaynatılmalıdır. Ilık bir şekilde içmeniz her zaman için sizlere fayda sağlayacaktır. Bunu günde 2 defa sabah ve akşam içebilirsiniz. Özellikle de ses tellerini çok fazla kullanan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sizlerde kısa süre içerisinde bu duruma çözüm bulacaksınız.

Kekik Çayı

  • 1 tatlı kaşığı kekik;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Boğazın tahriş olması, iltihaplanması ya da diğer nedenlerden dolayı meydana gelen öksürük bu kür sayesinde kesilir. Kişilerde gıcık tutması sonucunda öksürük meydana gelirse eğer ki sizlerde kahve ya da çay içmek yerine kekik çayı için. Ayrıca içerisinde bal olması nedeniyle boğazın yumuşamasını sağlayacak ve şurup tadında sizlerde tüketebilirsiniz. 1 su bardağı kaynar suyun içerisine atacak olduğunuz 1 tatlı kaşığı kekik atarak 5 dakika kaynatın. İçerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayı

  • 1 yemek kaşığı hatmi çiçeği;
  • 1.5 su bardağı klorsuz süt.

Gıcık tutması sonucunda oluşacak öksürük insanları çok rahatsız edecektir. Bu nedenle Hatmi çiçeği çayı boğazınızdaki gıcık öksürüğün çaresi olabilir. Kaynamış olan sütün içerisine 1 tatlı kaşığı hatmi çiçeği koyun. Karıştırdıktan sonra 3 dakika boyunca bekledikten sonra içmelisiniz. Daha sıklıkla uyumadan önce ve sabah uyandığınız zaman içmeniz gerekir. 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...