Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürürken Ağrı Oluşmasının Nedenleri ve Tedavisi

Daha çok soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen öksürük vücudumuzun vermiş olduğu doğal bir refleks olmaktadır. Öksürürken sırt, omuz, mide ya da göğüs ağrısı başka hastalıkların habercisi olabilir.

Daha çok kişilerde kronikleşmiş öksürük sonrasında bel, mide, kaburga, omuzlar, sırt ve başımızda ağrı gelişmesi görülebilmektedir. Akciğerlerde meydana gelen hastalıklar sonucunda ya da soğuk algınlığı, üst solunum hastalıklarından sonra gelişen öksürük krizleri neticesinde bu organlarda ağrının oluşması başka hastalıklara davet çıkaracağı gibi başka hastalıklarında belirtisi olabilir.

Akciğerlerin Ağrıması

Kuru ya da balgamlı öksürük sırasında eğer ki sağ ya da sol akciğerde bir ağrı meydana geliyorsa bunun emboli (kan pıhtısı nedeniyle olacağı unutulmamalıdır. Emboli tedavisi için kan sulandırıcı antikoagülanlar reçete edilmelidir. Trombolitikler pıhtının çözülmesini sağlamaktadır. İlaçlara rağmen geçmeyen pıhtı için kişiler damarlara yerleştirecek oldukları kateter yardımıyla alabilirler. 

Akciğerlerin ve göğüs boşluğunun duvarlarını örtmekte olan plevra iltihaplanması sonucunda kişilerde hem öksürük artacak hem de kişinin her öksürdüğü zaman şiddetli olarak akciğerlerinde ağrıma meydana gelecektir. Plevra tedavisi için doktor tarafından reçete edilecek ilaçların aksatılmadan alması gerekmektedir. Hastalığın derecesine göre kişi hastaneye yatarak oksijen tedavisi ve damar yoluyla alacağı antibiyotik tedavisi ile sağlığına kavuşabilir. 

Solunum yolu hastalıkları nedeniyle kişilerde meydana gelen öksürük sonrasında akciğerlerin zayıflaması neticesinde öksürük sırasında ciğerlerin ağrıması söz konusu olabilir. Üst solunum enfeksiyonları nedeniyle oluşan ağrılarınız sizlere zor zamanlar geçirmenize neden olacaktır. Bu nedenle de hatmi çiçeği çayı yapmanız soğuk algınlığınızın tedavisinde faydalı olur. 

Akciğer dokusunun iltihaplanması sonucunda zatürre gelişecektir. Bunun sonucunda akciğerlerde her öksürük sırasında meydana gelen ağrı ciddi boyutlarda olacağı gibi öksürük sırasında kahverengi ya da kanlı balgam gelmesi de görülecektir. 1 yemek kaşığı kekik kaynamakta olan bir su bardağı suyun içerisine atılarak 5 dakika boyunca demlenmelidir. Daha sonradan süzülür ve sabah akşam bir bardak içilmesi zatürre hastalığına iyi gelir. 

Midenin Ağrıması

Çoğu kişi öksürük nöbetleri sonrasında mide ağrısından şikayet etmektedir. Kişilerin yaşamakta olduğu bronşit, pnömoni, larenjit ya da soğuk algınlığı sonucunda meydana gelen öksürük sırasında meydana gelen karın kaslarının küçülmesi ve daha sonrasında ise gerilmesi sonucunda ağrı meydana gelir. Bunun dışında öksürme sırasında meydana gelen öksürüğün gastrik ya da ülser ya da gastroözofageal reflü nedeniyle meydana gelmesi söz konusu olabilir. Kişilerde bu rahatsızlık olması durumunda mide ağrısı oluşur ve rahatsızlık hissi verir.

Öksürüğe bağlı olarak yaşanılmakta olan mide ağrısı için limon suyu ve bal tavsiye edilmektedir. Özellikle kronik öksürük yaşamakta olan kişilerin boğaz mukozasında oluşan sorun nedeniyle sıklıkla kişilerin nöbet şeklinde sık sık öksürmeleri mide ağrısına neden olacaktır. Mideye nane limon çayının da çok faydalı olduğu ve gergin olan kasların yumuşatarak daha kolay öksürük meydana gelmesini sağlayacaktır.

Karaciğer Ağrıması

Yaşanmakta olunan enflamatuar hastalıkları sonucunda karaciğer üzerinde ağrının olması söz konusu olacağı gibi kişilerde eğer ki hepatit A, B, C yaşamakta oldukları zamanda öksürme sonucunda karaciğerde ağrı meydana gelecektir. Kişilerde safra kesesinde taş oluşumu sonrasında karnın sağ üst tarafında ciddi bir ağrının olması söz konusu olur. Halk arasında bilinen karaciğer kireçlenmesi neticesinde de safra yollarına baskı yapacaktır. Kişiler her öksürmesi sonucunda karaciğer üzerinde ağrı meydana gelir. 

Kronik öksürük yaşamakta ve bunun sonucunda da ciğerlerinde ağrı meydana gelen kişilerin ilk olarak baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları önerilmektedir. Bol bol yoğurt tüketmesi karaciğerin temizlenmesinde faydalı olacaktır. Proteinlerden uzak durmalı ve meyve ya da sebze tüketmelidir. 

Omuz Ağrısı

Kalıcı öksürük yaşamakta olan kişilerde meydana gelen omuz ve ense ağrıması ciddi bir akciğer hastalığının belirtileri arasında olabilir. Bunların arasında pankoast tümörleri görülmektedir. Bunlar sıklıkla öksürük sırasında kişilerin omuzlarına bıçak batması gibi bir hissin meydana gelmesine neden olacaktır. Akciğer üzerinde oluşan tümörler sinirlere baskı yapacaktır. Bunun sonucunda da akciğer hastalığı yaşamakta olan kişilerin büyük çoğunluğu öksürdükleri zaman ya da derin nefes alıp verirken omuz ve ense bölgelerinde şiddetli bir ağrının oluştuğundan şikayet etmektedir. 2 haftadan daha uzun süren öksürük sırasında omuz ağrısı yaşamakta olan bir kişi, bir an önce doktoruna gitmesi gerekmektedir.

Bel Ağrısı

Göğüsten gelen kuru öksürük nöbet şeklinde olması durumunda kişilerin sırtında bulunan kasların gerginleşmesi sonucunda meydana gelecektir. Ayrıca öksürük sırasında meydana gelen sırt ağrılarının bir nedeni de kaburga kırıklarının olacağı unutulmamalıdır. Kişilerin sıklıkla yaşadığı bu sorun birkaç hafta içerisinde düzelmezse sizlerde doktorunuza gitmelisiniz. Öksürürken oluşan sırt ağrıları ayrıca akciğer kanseri ya da erken başlayan zatürre habercisi de olacağı unutulmamalıdır. 

Böbrek Ağrısı

Öksürme sırasında meydana gelen renal kapsülün gerilmesi ya da orada bulunan kasların gerilmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Böbreğin bulunduğu bölgede bulunan kaburga kırıkları her öksürük sırasında gerilecek olması sebebiyle ağrıya neden olabilir. Bu da kişilerde böbrek ağrısı olduğu düşündürür. Bol bol su içmeniz ve bir an önce bu ağrıyı yaşıyorsanız doktor muayenesi olmanız tavsiye edilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...