Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Tereyağı ve Pekmezle Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Soğuk hava, enfeksiyonlar, alerjenler derken hepimiz ara ara bir türlü gitmeyen öksürük krizleri ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Sürekli antibiyotik kullanımının zararlarını da biliyoruz. Bu yüzden ev yapımı öksürük şuruplarını siz de bir deneyin istiyoruz.

Pekmez Nedir ve Öksürükte Ne İşe Yarar?

Öksürük Tedavisinde Pekmez

 Pekmez, Anadolu topraklarında yüzyıllardır yapılan ve meyve şıralarının özleşene kadar kaynatılması ile elde edilen tatlı bir gıdadır. Üzüm, ardıç, dut ve keçiboynuzu ile yapılanlar en yaygın olarak tüketilen pekmez türleridir. Çoğumuz için çocukluk döneminde annelerimizin ya da ninelerimizin elde kaşık zorla içirmeye çalıştıkları bir anıdan ibaret olsa da aşağıda sayacağımız yararlarını okuduktan sonra onların ne kadar haklı olduğunu daha iyi anlayacaksınız.  

Demir deposudur: Hangi meyveden yapılırsa yapılsın pekmez, demir vitamini açısından en zengin gıdalardan biridir. Anemi gibi kansızlık ile bağlantılı rahatsızlıklar öksürük krizlerine neden olabilir. Kan depolarını doldurmak ve alyuvar sayısını arttırmak için anemi durumunda her gün bir kaşık pekmez tüketilmelidir.  

C vitamini açısından zengindir: Bu açıdan enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Virüs ve bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonlarında görülen öksürük için tereyağı pekmez tüketmek iyileşme sürecini hızlandırır. C vitamini aynı zamanda demir emilimini hızlandırır. Hücrelere daha çok oksijen taşınmasına yardımcı olur. 

E vitamini içerir: Kalp ve damar sağlığı için en önemli vitaminlerden biri E vitaminidir. Uzmanlar, E vitamini eksikliğinde damarlarda hasar, bozulma ve sertleşme görülebildiğini belirtmişlerdir. Damar sertlikleri, öksürük krizlerine neden olan başlıca hastalıklar arasında yer alır. Düzenli olarak pekmez tüketmek kalp ve damar sağlığınızı korur. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarda bronşlarda yaşanan şişmeyi minimuma indirir. 

Potasyum magnezyum kaynağıdır: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rolü vardır. Düzenli potasyum ve magnezyum almak sağlıklı hücrelerin gelişimine yardımcı olur. 

Ev Yapımı Öksürük Şurubu Tarifi 

Pekmezli Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Şurup için ihtiyacınız olan malzemeler; Pekmez, tereyağ ve limondur. Bazı kaynaklarda limon yerine sirke tavsiye edilmiştir. Siz uygun gördüğünüzü kullanabilirsiniz. 

Yapım aşaması; Tereyağını ocakta hafifçe eritin. Isınan tereyağı içine yavaş yavaş pekmezi katıp ateş üzerinde bir tur çevirin. Son olarak sirke ya da limondan tercih ettiğinizi bir kaşığa iki damla olacak şekilde tereyağlı karışıma yedirin. Uyumadan hemen önce içildiğinde gece ataklarını azalttığı bilinmektedir.

Bu şurubu 6 aydan büyük çocuklarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere bal, 1 yaşından önce bebeklerde besin zehirlenmesine neden olabilir fakat, pekmez kullanımı 1 yaş altı bebeklerde de güvenlidir. Hatta gelişimi destekleyici olduğundan pekmez, meyve pürelerinin içine katılarak kullanılabilir.   

Kolayca Uygulayabileceğiniz Doğal Kürler 

  • Tereyağ- limon kürü; Boğaz iltihabına bağlı öksürüklerde her sabah bir kaşık tereyağ limon karışımı içmek iltihabın iyileşme sürecini kısaltır. Boğaz ağrılarını yatıştırır. 
  • Bal-limon kürü; Bir hafta boyunca sabah akşamları bir kere ve bir kaşık olarak tüketilir. Göğsü yumuşatır, boğaz yolunu rahatlatır. Öksürük ataklarını azaltır. 
  • Ihlamur, pekmez, tereyağ kürü; Sabah aç karna ve akşam uyumadan önce yapabileceğiniz bu kür nefes yollarını açar, göğüste rahatlama sağlar, boğazınızı sakinleştirir. En az bir hafta boyunca günde bir defa uygulanması gerekir. 
  • Yoğurt kürü; Bir kase yoğurt içine bir tatlı kaşığı kekik, zencefil ve karabiber ekleyerek bir hafta boyunca her akşam tüketilebilir. Mide asidini dengeler, enfeksiyonları temizler. Rahat uyumanıza yardımcı olur.  
  • Pekmez, tahin, tereyağ kürü; Özellikle kış aylarında her gün sabah kahvaltısından önce bir kaşık tahin-pekmez-tereyağı karışımı yemek, tüm gün sizi dinç tutar. Enfeksiyonlardan korur. Enerjisi yüksek bir gıda olduğu için çok üşümenizi engeller. Ekmeğe sürerek ya da kaşıkla tüketebilirsiniz. 
  • Pekmezli meyve suları; Bazı insanlar doğrudan pekmez tüketirken zorlanabilirler. Bir hafta boyunca her gün meyve suyu içine katacağınız bir kaşık pekmez öksürüğünüzü azaltacaktır. Ayrıca, C vitamini yönünden zengin olan meyvelerle yapılacak meyve suları pekmez içindeki demirin daha kolay emilmesine ve yeni kan hücrelerinin üretilmesine destek olur. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 oy, ortalama: 2,00 puan
Loading...