Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğü Kesen Bitkisel Tarifler ve Doğal Ev İlaçları

Soğuk kış günleri enfeksiyonlara davet çıkaran en önemli unsurlardan biri. Herkesin en şikayetçi olduğu konuların başında ise öksürük ve burun akıntısı geliyor. Ev yapımı doğal öksürük şurupları, bitki çayları ve çorbalar kış günlerinin vazgeçilmez dostu olabilir.

Öksürüğü Kesmenin Yolları

Mevsim değişiklikleri, soğuk hava ve soğukla birlikte kentlerde baş gösteren hava kirliliği akciğerler üzerindeki baskıyı arttırarak öksürük şikayetlerinin de artmasına neden oluyor. Gece öksürüğü uykumuzu kaçırırken gün içinde başlayan öksürük krizleri ise sosyal yaşamımızı etkiliyor. Akciğerler üzerindeki baskıyı hafifleten doğal yöntemlerle bu sıkıntılardan kurtulmak mümkün. Peki, öksürüğü anında kesen şeyleri biliyor muyuz, öksürüğü kesmek için ne yapmalı? 

Öncelikle bedenimizi tanımalı ve öksürüğün karakterini anlamalıyız. Vücudumuz kendine has bir savunma sistemine sahiptir. Öksürmek de bu sistemin doğal bir parçasıdır. Fakat bu durum bazen rahatsız edici boyutlarda olabilir. Bu yüzden bedenimizi dinlemek ve onu anlamaya çalışmak çok önemlidir. Sonuç olarak alkol ya da sigara tüketimine bağlı gelişen bir öksürük ile enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün tedavisi aynı olamaz. 

Ev yapımı Öksürük Şurupları 

El Yapımı Öksürük Şurubu

Kodein içeren öksürük şuruplarını sürekli kullanmak bağışıklık sistemini zayıflatarak gün içinde bitkinliğe sebep olabilir. Onun yerine doğal anti inflamatuar özellikleri olan bal, tarçın, zerdeçal gibi mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle kendi şurubunuzu hazırlayabilirsiniz. 

 • Öksürüğü ne keser diyorsanız; bir kaşık bal içine birkaç damla limon suyu ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyerek hazırlayacağınız şurup boğaz enfeksiyonlarını temizleyerek solunum yollarını rahatlatır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandıran bir şurup olduğundan sigara kullanımına bağlı öksürük ve damar tıkanıklıklarında düzenli olarak kullanılmalıdır. Sigarayı bırakma sürecinde iseniz detoks kürü olarak 1 ay boyunca her gün sabah ve akşam bir kaşık olarak tüketin ayrıca uzmanlar gün içinde 2 tane muz yemenin nikotini temizlenmeye yardım edeceğini belirtmiştir. 
 • Enfeksiyonlara bağlı öksürüğü anında ne keser diyorsanız bu tarifimiz aradığınız şey olabilir. Bir kavanoz bal içine 3 çubuk tarçın ekleyerek 1 gün boyunca dinlenmeye bırakın. Hafif ısıtarak kullanıldığında öksürüğü anında keser. Antibakteriyel ve antiviral olan bu karışımdan ihtiyaç hissettikçe bir kaşık alabilirsiniz. Enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda her sabah ilaç alır gibi 1 kaşık tüketebilirsiniz. 
 • Yine enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda iyileşme sürecini hızlandırmak için 6 diş sarımsak ince ince doğranıp 1 su bardağı ölçeğindeki bala karıştırılır. Karışım 1 dakika kadar hafif ateşte ısıtılır. Isıtma işlemi sırasında 1 çay kaşığı öğütülmüş karanfil eklenir. 1 hafta boyunca her gün 1 tatlı kaşığı şeklinde tüketilir. Bu şurup enfeksiyonları temizlerken tahriş olmuş solunum yollarının tedavisinde kullanılabilir. 
 • Anemiye bağlı öksürük nasıl kesilir diyorsanız; ısıtılmış 1 kaşık tereyağ içine bir kaşık pekmez ekleyerek hazırlayacağınız şurup bağışıklık sisteminizi güçlendirirken boğazınızı sakinleştirir. 
 • Yarım bardak bal, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile hazırlayacağınız bu şurup inatçı öksürüklerde anında kullanılmalıdır. 

Öksürüğü Kesmek İçin Bitkisel Çay Tarifleri 

Öksürük için Bitki Çayları

 •  Anason tohumu; Balgamı söktürerek göğsü rahatlatan anason tohumlarını sıcak suda 1 taşım kaynatarak hazırlayacağınız çay akciğer fonksiyonlarını düzenler. 
 • Papatya; Doğal bir antiseptik olan papatya göğsü yumuşatır ve enfeksiyonları temizler. Kuru öksürükte süt içine bir kaşık kurutulmuş papatya ile hazırlayacağınız çay hemen etkisini gösterecektir. 
 • Tarçın; Dolaşım sistemini düzenleyerek damar tıkanıklıklarını rahatlatır. Kaynamış süt ya da su içerisine 2 adet çubuk tarçın, isteğe bağlı olarak bir tutam papatya ve bal ekleyerek hazırlayacağınız karışım rahatlamanıza yardım eder.  
 • Zencefil; Enflamasyonu azaltarak kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Çay yapımında taze veya kuru zencefil kullanılabilir. Boğaz ağrısını hafifleterek nefesinizi tazeler. Kaynamış su içine başparmak büyüklüğünde 2 adet zencefil ve 1 elma ekleyerek hazırlayacağınız çay anında etkisini gösterir. 
 • Ihlamur; Kış aylarında en sevilen çaylardan biri olan ıhlamur, akciğerler üzerindeki baskıyı azaltır. Bağışıklığı güçlendirir ve boğazı yumuşatır. 
 • Ekinezya; Boğazı nemlendirir, iltihapları temizler, doğal bir antiseptiktir. Astım, bronşitte düzenli kullanımı önerilir. Çayı düzenli olarak içildiğinde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Bu yüzden hem koruyucu hem de tedavi edici bir çay olarak içilebilir. 
 • Meyan kökü; Her türlü öksürükte kullanılabilir. İltihabı atmaya yardımcı olurken boğazı nemlendirir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Aşırı tüketimi vücudun kortizon seviyesini bozduğu için hamilelikte kullanmak sakıncalı olabilir. Gün içinde 2 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez. 
 • Kekik; Güçlü bir dezenfektan ve antiseptiktir, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı en etkili çaylardan biri kekik çayıdır. Ayrıca kekik yağı ile göğüs bölgesine masaj yapmak da öksürükleri azaltmaya yardımcı olur. 
 • Kiraz sapı; Özellikle kuru ve inatçı öksürüklerde kullanılmaktadır. Fakat 2 bardaktan fazla içmek toksik etki yaratır. 2 su bardağı içine bir tutam kiraz sapı atılarak içilebilir.  
 • Nane limon; Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda en bilinen yöntemlerden biri de nane limon çayıdır. Limon enfeksiyonla mücadeleye yardım ederken nane nefesi temizler. 

 Doğal Çözüm Önerileri

Uzun süre kirli havaya maruz kalmak akciğerler üzerindeki yükü arttırır. Bu yüzden eve geldikten sonra bol buharlı bir banyoda yapacağınız duş yenilenmenize ve solunum yollarınızı açmanıza yardım eder. Uyumadan önce güzel bir duş almak, doğal yağlar ya da vicks ile göğüs bölgesine bir masaj yapmak ve dinlendirici bir çay içmek gece öksürüklerini azaltarak rahat uyumanızı, sabah ise yenilenmiş olarak uyanmanızı sağlar. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...