Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yapılması Gerekenler

Akciğerin, hava kanallarının veya hava keseciklerinin zarar görmesi sonucu oluşan KOAH hastalığına yakalananların dikkat etmesi gereken konular vardır.

KOAH kelimesi Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı isminin harflerinden türetilmiş bir isimdir. Sinsi bir şekilde ilerleyen kronik akciğer hastalığı, geri dönüşü olmayan etkilere sahiptir. Hava yollarının daralmasına neden olurken, solunumun da her geçen gün biraz daha sıkıntılı olmasına neden olur.

KOAH hastalığının nedenleri arasında pek çok faktörü sayabilmemiz mümkündür. Genel olarak solunum yollarına bağlı olarak gelişen bu tehlikeli hastalık, sigara gibi etkenlerle tetiklenebilir. Başta sigara olmak üzere, pipo ve nargile gibi alışkanlıklar bu hastalığın ilk nedenleri arasındadır. Öte yandan çalışma alanlarının tozlu bir havaya sahip olması, bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Tahta kesim atölyeleri, tavuk fabrikası ve taş ocakları gibi yerlerde çalışan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskleri daha fazladır. Ayrıca toksin maddeler içeren kostik temizleyiciler, uzun süreli temas sonucunda bu tarz bir tehlikeye sürükleyebilir.

En çok görülen nedenleri bu şekilde olurken; aynı zamanda genetik faktörler, tedavisi yapılmamış astım, akciğerdeki iltihaplanmalar ve diğer akciğer hastalıkları da buna zemin hazırlayacaktır.

KOAH Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Hastalar fark etmese de, bazı alışkanlıklar hastalığın şikayetlerinin artmasına neden oluyor. Günlük yaşamın önemli ölçüde etkilenmesine neden olan bu alışkanlıklara dur demek, kişilerin biraz daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Ayrıca uygulayacağınız nefes egzersizleri de daha rahat bir yaşamanıza yardımcı olacaktır.

hava kirliliğiHava Kirliliği Sırasında Dışarı Çıkmayın

KOAH hastalığını en çok tetikleyen durumlardan biri de hava kirliliğidir. Böyle havalar hava yolu sisteminin önemli şekilde etkilenmesine neden oluyor. Şikayetlerin artmaması için, kötü havalarda dışarı çıkmamanız daha iyi bir karar olacaktır. Ayrıca çok soğuk havalarda ve grip salgınının olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Çünkü grip; belirtilerinin daha da şiddetlenmesine sebep olan koah ataklarını tetikleyen bir durumdur.

Sigara ve Alkol Kullanmayın

KOAH tedavisi sırasında hastaların mutlaka sigarayı bırakması tavsiye ediliyor. Sigara; hastalığı alevlendiren şeyler arasında olduğu için, bir süre sonra daha büyük sıkıntılar içinde olmanıza neden olabilir. Tabi suçlunun sadece sigara olmadığını belirtmek gerekir. Başka tütün ürünlerini kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bunları da artık hayatınızdan çıkarmalısınız.

Hijyene Önem Verin

KOAH hastalarının dikkat etmesi gerekenler arasında bulunan bu kural, mutlaka ciddiye alınması gereken şeyler arasında bulunuyor. Gün içinde hapşırma ve öksürme gibi olaylarda sadece ellerin kullanıldığını biliniyor. Tokalaşma gibi yollarla bu virüsler geçerken, hastalığa bir şekilde davetiye çıkarılır. Bu tarz durumların meydana gelmemesi için, el temizliğini bir alışkanlık haline getirmeniz şarttır.

Beslenmenizi Gözden Geçirin

KOAH hastalarının beslenmesine herkesten daha çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle gaz yapan yiyecekler, astımı tetikleyen yiyecekler gibi pek çok türün olduğunu belirtmeliyiz. Bu tarz bir durumun içinde olmamak için, bu yiyeceklerin tespitini yaparak bunlardan uzak durmakta yarar var. Tıka basa yemek yerine, gün içinde az ama sık şekilde yemek yiyebilirsiniz. Fazla yemek yemek nefes almayı zorlaştırır. Aynı zamanda bol sıvı tüketimi de hastaların dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

Nefes Egzersizleri Yapmayı İhmal Etmeyin

Nefes almakta zorluk çekiyorsanız; egzersiz yapmak size işkence gibi gelebilir ancak devam ettikçe nefes darlığınızın azalacağını aklınızdan çıkarmayın. Nefes darlığıyla mücadele etmek için kurulmuş olan Pulmoner Rehabilitasyon Merkezlerine danışabilirsiniz.

Evde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evdeki bazı sorunlar KOAH hastaları için daha fazla tehlike taşıyor. Bunlara bir düzen getirmeniz hastalığın etkilerinin azalmasına neden olabilir. Özellikle toz ve kir toplamaya çok müsait olan halılardan kurtulmalısınız. Gözle görülemeyecek şekilde toz bulutuna neden olan bu halılar, zaten solunum problemi çeken hastaları daha da kötü bir hale getirebilir.

Öte yandan amonyak madde içeren temizlik ürünleri, çamaşır suyu, arındırıcılar gibi pek çok ürün bilmeden kendinizi bir müddet kötü hissetmenize neden olabilir. Bunların yerine daha doğal malzemeler kullanılarak ev temizliği sağlanmalıdır. Sirke, su veya karbonat temizlik için yeterli olacak şeyler arasında bulunur. Riske girmeye gerek kalmadan, bunlar üzerinden yapılan bir temizlik daha iyi olacaktır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...