Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Noldülü İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çoğu hastalıkta olduğu gibi akciğer nodülünde de bitkisel tedavi mümkündür. Bitkisel tedaviler alternatif tıp tedavisi olduğundan uzun süreli uygulamalarda sonuç alınan yöntemlerdir.

Akciğer Nodülü İçin Bitkisel Kürler 

Ebegümeci – Isırgan Otu Kürü

Hazırlanacak kür için 250 ml su, 4 gram ısırgan otu ve 4-5 gram ebegümeci temin edilmelidir. Daha sonra 250 ml su kaynatılmalı ve üzerine 4 gram ısırgan otu ile yaklaşık 4-5 gram olan ebegümeci eklenmelidir. Tüm malzemeler eklendikten sonra 6 dakika kaynatılmalı ve hazırlanan karışım süzülmelidir. Elde edilen kür günde 2 defa tüketilmelidir. Ilık olarak tüketilecek olan kürün ilki kahvaltıdan yaklaşık 15 dakika önce içilirken ikincisi uyumadan yaklaşık 3 saat önce içilmelidir. Hazırlanan küre toplamda 1 ay devam edilmeli ve kürün günlük hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Keçiboynuzu Kürü

 Yaklaşık 0.5Lt su içine  6 – 7 adet keçiboynuzu eklenerek 7 ile 8 dakika arasında kaynatılmalıdır. Daha sonra  20 dakika soğumaya bırakılmalı ve soğuduğundan emin olunduğunda süzerek suyu elde edilmelidir. Hazırlanan kür  1 ay boyunca günde 2 defa tüketilmelidir.

Tere Kürü

15- 16 adet tere 0.5 lt suyun içerisinde 3 dakika haşlanmalıdır. Haşlanan tereler soğuması beklenmeden süzülmelidir. Elde edilen kür günde bir defa tüketilmelidir. Kürün kullanıldığında aç olunmasına ya da yemeklerin üzerinden yaklaşık 2 saat geçmiş olmasına dikkat edilmelidir. Her gün kullanılacak kürün günlük hazırlanması ve öyle tüketilmesi tavsiye edilir.

Zencefil-Sarımsak Kürü

Kürün hazırlanabilmesi için 1 tutam taze zencefil, 1 adet sarımsak (diş), 5 adet tere ve 150 ml kaynatılmış keçiboynuzu suyu temin edilmelidir. Daha sonra tüm malzemeler 150 ml keçiboynuzu suyuna eklenerek blender yardımıyla karıştırılmalıdır. Elde edilen kür haftada 1 defa tüketilmelidir. Uygulamaya 1 ay devam edilmesi yeterli olacaktır. 

Hatmi Çiçeği Kürü

Hatmi çiçeği kürü için 4 gr toz zerdeçal, 4 gr bal, 4 gr toz zencefil, 2-3 adet hatmi çiçeği, 250 ml sıcak su, yarım limon ve 2-3 adet ceviz temin edilmelidir. Temin edilen tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılmalı ve her kullanımda yeniden hazırlanmalıdır.

 Yeşil Elma Kürü

Yeşil elma kürünün hazırlanabilmesi için 3 adet yeşil elma, 1 adet kök zerdeçal, 2 adet çubuk tarçın, 1 adet kök zencefil ve 4-5 adet karanfil temin edilmelidir. Daha sonra elmalar kabuklarından ayrılmadan dörde bölünerek (çekirdekleri çıkartılmalı) diğer malzemelerle birlikte kaynatılmalıdır. Yaklaşık 5 dakika kaynatma işleminden sonra elde edilecek olan kür günde 2 bardak tüketilmelidir. Yaklaşık 2 ay devam edildiğinde nodül temizlenmesine iyi gelen kürün akciğer fonksiyonları için de oldukça faydalı olduğu görülecektir.

Soğan- Bal Kürü

Kür için 400g soğan, 2 lt su, 4 gr bal, yarım limon, 8 gr zerdeçal ve 1 kök zencefil temin edilmelidir. 2 lt suya tüm malzemeler eklenerek kaynatılmalıdır. Kaynatılarak hazır hale getirilen kür cam bir kavanoza alınarak oda sıcaklığında soğutulmalı, soğuduğundan emin olunduktan sonra buzdolabına konulmalıdır. Daha sonra günde iki bardak tüketilerek 1 ay küre devam edilmelidir. Kürün etkisinin arttırılması için hekim önerisiyle günlük yürüyüşlere ve çeşitli egzersizlere de başlanabilir.

Akciğer Nodülüne İyi Gelen Bitkiler

  • Zencefil: Gingerol adı verilen güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Zencefil çayı olarak tüketilebildiği gibi yemeklere eklenerek de tüketilebilir. Akciğerlerde bulunan zararlı mikroorganizmaların temizlenmesi ve nodül arındırmalarında oldukça etkilidir. Bunların yanında alerjenlere karşı da faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Ekinezya: Akciğer sağlığı ve fonksiyonları için oldukça önemli olan ekiznezya bitkisi nodüllerde ve enfeksiyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. 
  • Andız Otu: Antiseptik özelliğiyle andız otu yalnız nodül arındırma tedavilerinde değil bronşit, astım ve tüberküloz gibi birçok hastalıkta etkilidir.
  • Sarımsak: Bünyesindeki alisin maddesiyle birçok hastalık için oldukça faydalı bir çözüm olan sarımsak akciğer nodülü ve akciğer fonksiyonları içinde kullanılmaktadır. Limon ile karıştırılarak tüketilebildiği gibi yemeklerde de tüketilebilir.
  • Okaliptüs: Doğal bir antioksidan kaynağı olan okaliptüs gerek akciğer nodülleri için gerek akciğer sağlığı için oldukça önemli bir bitkidir. Tedavi edici fonksiyonlarının yanında koruyucu etkileri de bulunmaktadır.
  • Ebegümeci: Prooksidan özelliğiyle kaynatılarak kullanıldığında akciğer nodüllerinin yanında akciğer kanserine de iyi gelen bitki günde yalnızca bir bardak tüketilmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 4,33 puan
Loading...