Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Geniz ile Öküsürk Sorunları Ortadan Kaldırmak İçin Yapılan Bitkise Uygulamalar

Geniz akıntıları, grip, burun akıntısı zaman içinde şiddetli öküsürüğe sebep olabilir. Bu sorunlar için beklemeden düzenli şekile kullanılacak olan bitkisel kürler etkili çözüm olurken fayda sağlayacaktır.

Geniz Akıntısı ve Öksürük Kürleri 

Kendi öksürük şurubunuzu yapın

Yapılan araştırmalar balın öksürük, geniz akıntısı ve boğaz ağrısının tedavisinde etkili bir çare olduğunu göstermektedir. Özellikle geniz akıntısı zaman içinde öksürüğe neden olmaktadır. Bundan dolayı geniz akıntısı öksürük yapar mı sorusuna evet denilir. Bal ile çare bulmak için yapılacak olan kürde;

  • 1 çay kaşığı bal
  • Hindistancevizi yağı
  • Limon suyu

Tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır. Bu karışım eski dönemlerde öksürük sorunun çözüm yollarından bir tanesi olarak kullanılmaktadır. Yapılan kür her sabah kahvaltıdan sonra düzenli bir şekilde tüketildiği zaman geçmeyen ve geniz akıntısına bağlı öksürük konusunda fayda sağlar.

Kekik çayı

Kekik  öksürük,  bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve geniz akıntısından kaynaklı öksürükler için mükemmel bir tedavi yoludur. Bu bitki Almanya’da resmi olarak etkili bir tedavi olarak onaylanmıştır. Sabah trakeayı (nefes borusu) rahatlatmak ve iltihaplanmayı azaltmak adına çalışır. Doğal bir balgam sökücü olarak görev yapar, yani ıslak bir öksürüğe hafifletmeye yardımcı olabilir. Kekik çay yapmak için;

İki çay kaşığı ezilmiş kekik yaprakları 10 dakika boyunca kaynar suyun içinde bekletilmelidir. Etkisini arttırmak adına ve tadını düzeltmek için içine limon ve bal eklenir. Bir antibiyotik kadar etkili olan bu çay sabahları öksürükten kurtulana kadar tüketilmelidir. Geniz akıntısı sorununa bağlı öksürüklere iyi gelir. Düzenli bir şekilde tüketilmezse kesinlikle öksürüklerin, burun akıntılarının ve balgamın geçmesi konusunda fayda sağlamaz.

Sıcak duş

Sıcak duş hava yollarını yatıştırma, boğazdaki ve akciğerlerindeki sinüs tıkanıklığını ortadan kaldırma ve balgamını gevşetmek adına çalışır. Bunun yanı sıra buharlar astımın sebep olduğu öksürükleri kötüleştirebilir. Bundan dolayı dikkatli olunması gerekir. Sıcak duş geniz akıntısı, tıkanıklığı ve balgam konusunda fazlasıyla etkilidir. Sıcak duş akşam yatarken ya da sabah kalkınca alındıdığı zaman hasta kişinin rahatlamasını sağlar. Sıcak duştan çıktıktan sonra hasta kişinin kendini üşütmemesi gerekir.

Karabiber ve bal çay

Karabiber ve balın  öksürük sorunu iyi gelen farklı bir karışımdır. Biber dolaşımı ve mukus akışını uyarırken, bal da doğal bir antibiyotik gibi öksürük kesicidir. Çayı hazırlamak için, bir çay kaşığı taze öğütülmüş biberle iki çorba kaşığı bardağı bir su bardağı kaynar suyun içine alınır. Bu şekilde demlenmesi için 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından yavaş yavaş yudumlanarak içilmelidir. Yudumlanarak içilmesi geniz akıntısı ve öksürüklere iyi gelir. Gün içinde 1 su bardağı içilmesi grip ve burun akıntısı sorunlarını da ortadan kaldırır.

Farklı Uygulamalar

Limon ve yeşil limon

Limon öksürük, soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalı bir meyvedir. Antioksidanların ve C vitamininin bolluğu sayesinde iyi gelir. Bal, limon ve diğer güçlü aromalar balgam sökme ve geniz akıntısı sorunu ortadan kaldırma konusunda görev yapar. Limon aromalı çaylar geleneksel olarak yatıştırıcı öksürük ve soğuk algınlığı belirtileri için kullanılır. Öksürüklerin hafiflemesine yardımcı limon kullanımında; 3 küçük limon suyu bir bardak suya eklenir,1 çay kaşık şeker ilave edilerek günde 3 kez 1 bardak içilir. Bu karışım öksürükler geçinceye kadar devam edilir.

 Öksürük için tabletleri emmek

Mentollü olan öksürükleri tedavi edici bitkisel damlaları emmek boğazını uyuşturduktan sonra öksürük refleksini ayarlamaya yardımcı olur. Gün içinde 1 adet emilebilir.

Bal

Yapılan araştırmalar sonucunda balın burun akıntısı, öksürükler ve geniz akıntısı konusunda en etkili dekstrometorfan’dan olduğu ortaya çıkmıştır. Bal antioksidan açısından oldukça zengindir. Doğal bir antibiyotik ve topikal antiinflamatuar etkiye sahiptir. Bundan dolayı bu özellikler balın sorunlara yardımcı olduğunu destekler. Kuru öksürükler için, bal doğal tatlılığı ile tahrişi kolaylaştırabilecek tükürük salgılarını uyarmaktadır. Üretken öksürükler için bal  mukus temizlemeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü, bal ve limon çayı gibi güvenli, doğru ve yatıştırıcı ev ilaçlarının kullanılmasını tavsiye eder. Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi, 1 yaşın üstündeki çocuklarda öksürüğü hafifletmek için  öncelikli olarak 1 tatlı kaşığı bal verilmesini önermektedir.

Buhar

Buhar burun ve boğazlardaki sorunlara iyi gelir. Özellikle boğazı rahatlatma konusunda uzun bir yol kat edilmesini sağlar. Burun pasajları ve boğazı nemlendirip kuruluktan uzak kalınmasına yardımcı olur. Ayriyeten sistemden çıkmaya çalışan kalın mukusu gevşetir. Büyük bir kabın içine su koyun ve kaynaması için ocağın üzerine alın. Suyun içine birkaç damla çay ağacı yağı veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu yağlar tahrişi azaltma konusunda ek avantajlar sağlar. Baş bölgesini bir havlu ile örtün ve kaynayan suyun üzerine doğru gelin. Buharı mümkün olduğunca burun ve boğaz bölgesine nüfus ettirmek için derin derin nefes alın. Buhar uygulaması haftada 2 kez uygulandığında fayda sağlayacaktır.

Tuzlu Su Gargarası

Bu karışım ünlü boğaz rahatlatıcı bir tekniktir. Ayriyeten kuru bir öksürüğü hafifletmek için kullanılabilir. Tuzlu su, boğazdaki tahrişi azaltır ve boğaz bölgesinde kalan herhangi bir bakteri ile mücadele konusunda oldukça etkilidir. Boğazda veya burun yollarında mukus meydana gelirse bu gargara temizlemeye yardımcı olur. Tuzlu su gargarasını hazırlamak için;

1 -2 çay kaşığı tuzu bir bardak suyun içinde çözün. Gargara yapmak için kafa arkaya eğilmiş şekilde, boğazın arkasına 15- 20 saniye boyunca gitmesini sağlayın. Ardından ağızdaki suyu tükürün ve hazırlanan tuzlu su karışımı bitene kadar aynı işlemi tekrar edin.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...