Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Burun Akıntıları ve Öksürük Sorunlarında Kullanılan Bitkisel Çözümler

Burun akıntılarında ve öksürük sorunların meydana gelmesinde kullanılacak olan bitkiler oldukça faydalı çözümlerin elde edilmesini sağlar. Bu çözümlerin elde edilmesinde düzenli kullanım çok önemlidir.

Öksürük Ve Burun Akıntısı İçin Bitkisel Kürler

Gargara

Boğazda ağrılar, burun akıntısı ve öksürük var olduğunda ılık suyun içinde çözülen tuzlu su gargarası sorunlara iyi gelir. Suyun içinde çözülecek olan tuz boğazda bulunan iltihaplı bölgelerden fazla sıvının boşaltılmasına yardımcı olur ve semptomları azaltır. Ayrıca gargara, boğazdaki tahriş edici maddeleri de ortadan kaldırır ve mukusu inceltir. 2 su bardağı içine koyulacak olan 1 tatlı kaşığı tuz iyice çözülmesi için karıştırılır. Ardından ağız içine alınarak biraz bekletildikten sonra tükürülmelidir. Bu uygulama gün içinde 2 ya da 3 kez yapıldığında burun akıntısı ve öksürük sorunlarına da iyi gelir.

Sıcak İçecekler

Öksürük ve burun akıntısı ihmal edilmemesi gereken durumlardır. Tedavi edilmediği zaman belli başlı komplikasyonların yaşanmasına neden olur. İçilen sıcak su, boğazdaki iltihaplanmayı yumuşatmanın iyi bir yoludur. Sıcak su yerine sıcak bitki çayları da tercih edilebilir. Öksürük burun akıntısı sorunları yaşayan kişilerin gün içinde tükettikleri tüm sıvılar ılık ya da sıcak olmalıdır.

Başı Yükseltilen Yastık

Bazı kişilerde mukus burun arkasından boğazına damladığı zaman verimli bir öksürük oluşur. Vücut duruşunun bu tür damlalara elverişli olduğu zaman geceleridir ve geceleri sorun daha da kötüleşir. Baş bölgesi daha yüksek bir konumda uyumak, bu tür drenajı azaltma konusunda yardımcı olur ve birçok kişide bu pozisyon gece öksürmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde her gece düzenli uyku uyuma olanağı sağlanır. Bu uygulama özellikle bebeklerde ve çocuklarda sık şekilde kullanılır. Uzman hekimlerinde en tavsiye ettiği uygulamalar arasında yer alır. Bebeklerde oldukça faydalı bir uygulamadır.

Zerdeçal Çözümleri

Öksürük burun akıntısı ne iyi gelir kapsamında zerdeçal farklı birçok tarifle kullanılabilir. Bunların hangisinin kullanılacağı konusunda kişi kendisi karar verip en doğru tarifi aksatmadan kullanmalıdır. Özellikle öksürük, burun tıkanıklığı, halsizlik, hapşırık gibi sorunlarda fayda sağlar.

Süt ve Zerdeçal

Süt ile zerdeçal kullanımı eski zamanlarda sık şekilde kullanılan soğuk algınlığı ilacıdır. Bu ikili üzerinde yapılan bir araştırmaya göre anti bakteriyel özellikleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bir su bardağı süt ısıtılır ve içine yarım çay kaşığa zerdeçal tozu eklenir. Bu karışım gün içinde ya da yatarken bir su bardağı içilmesi gerekir.

Zerdeçal Gargarası

Zerdeçal bir gargara olarak kullanıldığı zaman da iyi sonuçlar verir. Bir fincan sıcak suyun içine, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşığı masa tuzu ilave edilir. Bu sıvıyı bir boğaz gargarası olarak kullanmak öksürük ile burun akıntısı sorunlarını ortadan kaldırır. Gün içinde 3 ya da 4 kez kullanılması gerekmektedir.

Zerdeçal ve Bal

Özellikle kuru öksürükler konusunda etkili bir çözümdür. Gün içinde 3 ila 4 kez bir tatlı kaşığı kullanılması gerekir. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile 1 tatlı kaşığı bal birbirine karıştırılır ve her gün düzenli bir şekilde tüketilir. Bal boğaz ağrıları, öksürük, burun akıntısı, üst solunum yolları ve soğuk algınlığı konusunda etkili bir çözümdür.

Zencefil ve Sarımsak Çözümleri

Öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı için kullanılan ev ilaçları arasında bulunan zencefilin şaşırtan faydaları bulunur.

Taze Zencefil

Kuru bir öksürüğü ortadan kaldırmanın en kolay yollarından biri, bir parça taze zencefil kesip üzerine biraz tuz serpip birkaç dakika çiğnemektir. Gün içinde 1 kez bu işlemin yapılması öksürükleri tamamen ortadan kaldıran bir çözümdür. Direkt olarak ağza atıldığı için geçmeyen ve şiddetli öksürükler konusunda da fayda sağlar.

Zencefil Çayı

Zencefil parçalarını ince ince doğramak gerekir. Ardından içine bir su bardağı su eklenir ve ocak üzerine koyularak kaynatılır. Ardından süzülerek içine 1 tatlı kaşığı bal eklendiği zaman zencefil çayı hazırlanmış olur. Günde 2 kez tüketilecek olan bu karışım boğazlardaki sorunların kısa süre içinde ortadan kalkması adına çalışır. Zencefil çayı soğuk algınlıkları dışında farklı birçok hastalık konusunda da faydalı bitkidir. Bu bitki eski dönemlerde de sık şekilde kullanılmaktadır.

Sarımsak

Sarımsak etkili bir antimikrobiyal ve balgam söktürücüdür. Özellikle soğuk algınlığı önlemesine yardımcı olacak ve semptomlarını azaltacak etkilere sahiptir. Gün içinde çiğ olarak, salata ve yemeklerde kullanılması gerekir. Özellikle gün içinde düzenli şekilde tüketildiği zaman anti bakteriyel özellikleri daha faydalı şekilde işe yarar.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...