Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamlı Öksürük Sorununu Ortadan Kaldırmak İçin Bitkisel Uygulamalar

Öksürükleri ve balgamlı öksürüğü tamamen ortadan kaldırmak için bitkisel kürler uygulanabilir. Kürler düzenli ve önerilen dozlarda kullanıldığı zaman oldukça faydalıdır.

Faydalı Uygulamalar

Buhar

Buhar desteği ile yapılacak olan inhalasyon balgamdan kurtulmanın en kolay ve en basit yoludur. Balgam ve öksürüğe ne iyi gelir kapsamında uzman hekimlerin tavsiye ettiği bir işlemdir. Burunun kanal kısımlarına buharı en iyi şekilde teneffüs etmek balgamın sıvı şekilde tutulmasına destek sağlar. Buhar uygulamasını Her gün 2 defa uygulamak gerekir. Duş gerekli düzeyde sıcaklığa getirildikten sonra mukusun en doğru şekilde dağılması için banyonun kapısı 10 dakika boyunca kapalı şekilde beklenmelidir. Bu bekleme sürecinde hastanın vücudunun nemlenmesi oldukça önemli bir detaydır. Banyoda yapılacak buhar uygulamasının dışında yapılabilecek farklı bir uygulamada tencereye koyulacak kaynar su kullanımıdır.Tencere içindeki kaynamış suyun içine bir kaç damla okaliptüs yağı damlatılır. Ardından hastanın kafa kısmına bir havlu örtmesi gerekir. Ardından tencereden çıkacak olan buharın derin derin içe çekilmesi gerekmektedir. Bu uygulama her gün en az iki kez yapılması gerekir.

Tuzlu Su

Öksürük ve balgama ne iyi gelir kapsamında tuzlu su fayda sağlayan bir uygulamadır. Tuzlu su boğazda bulunan tahrişi yatıştırır, tuz boğaz bölgesinde var olan enfeksiyona sebep olan bakterilerin yok olması konusunda çalışır. Bu sayede oluşan balgamda azalmaya başlar. Tuzlu su desteği ile yapılacak olan gargara için;

 • 1 bardak ılık içme suyun içine 1 çorba kaşığı masa tuzu eklenir ve eritmek için devamlı karıştırılır.
 • Tuzun erimesinden sonra gargara uygulaması yapmak için boğaz bölgesinde çalkalama yapılır.
 • Gargara her gün birkaç kez yapılmalıdır.

Limon Suyu

Limon bileşenlerinden kaynaklı olarak mukusun ve balgamın inceltilmesi için harika bir çözüm sunar. Limonun bileşenleri içinde yer alan anti bakteriyel destekler ve C vitamini desteği bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi adına çalışmaktadır. Öksürük ve balgama iyi gelen bitkiler içinde yer alan limon kürünün hazırlanması için;

 • 2 çay kaşığı limon suyunun içine 1 çorba kaşığı sıcak içme suyu eklemesi yapılır. Hazırlanan karışım boğazın rahatlatılması adına her gün 3 kez içilmelidir. Limon suyu küründen her gün  yatmadan önce içildiğinde uyku kalitesinde artış meydana gelir.
 • Bu kürün yerine uygulanabilecek farklı bir kürde; ince bir dilim limonun üstüne dökülecek masa tuzdur. Tuzlu limon her gün 2 kez emilmek üzere hazırlanır. Özellikle balgam sorunun boğaz bölgesinden çıkarılması konusunda hastaya destek sağlayacaktır.

Zencefil

Zencefil içeriğinde dekonjestan bulunur. Hasta kişinin boğaz kısmında ve solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlarla mücadele etmek adına uzun yıllardır kullanılır. Zencefilin bileşenlerinde bulunan anti bakteriyel, balgam söktürücü ve antiviral özellikler hastanın göğüs kısmı ile boğaz kısmındaki tıkanıkları ortadan kaldırır. Bu sayede hasta kişiler rahat şekilde nefes alır. Balgamlı öksürüğe iyi gelen bitki çayları kapsamında kürü hazırlamak için;

 • Bir Türk kahvesi fincanı taze zencefil kökü soyularak kaynar suyun içine yavaş yavaş eklenir. 5 dakika boyunca su ile zencefilin kaynatılması sağlanır. Kaynayan karışım ocaktan alınır ve süzülür. Sonra içine 1 tatlı kaşığı doğal bal eklenir. Bu rahatlatıcı çay her gün 3 bardak içilmelidir.
 • Alternatif olarak daha farklı bir uygulama yapmak isteyenler; her gün 2 kez çiğ zencefil çiğneyebilir. Ayrıca yemeklerin içine baharat olarak da eklenebilir.

Zerdeçal, Çayenne Biber ve Havuç Kürü

Zerdeçal

Balgamlı öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler arasında bulunan zerdeçal aşırı düzeyde mukus üretimine sebep olan bakterilerin öldürülmesi konusunda çalışır. Bu bakterilerin ölmesiyle balgamda yavaş yavaş azalacaktır. Antiseptik özellikleri bulunan bitki insanların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi konusunda yardımcı olur.

 • Bir fincan ısıtılan sıcak sütün içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal eklemesi yapılır. Bu kür sabah ve akşam hasta kişi tarafından yatmadan önce düzenli şekilde tüketilmelidir.
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçalın her gün 3 kez 1 su bardağı suyun içine atılarak, karıştırıldıktan sonra içilebilir.
 • Bir su bardağı içme sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı zerdeçal eklenir ve üstüne 1 tutamda masa tuz eklemesi yapılmalıdır. Bu kür ile hasta kişi boğazını gargara yapmalıdır. Gargara öksürüğün ve balgamın yok edilmesine destek olur.

Cayenne Biber

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir kapsamında tüketilecek olan cayenne biber, boğazdaki mukusun salınımı ve burun geçişlerindeki sorunlar için mucizevi şekilde etki sağlar. Biberin etkilerinden dolayı göğüs bölgesinde bulunan tıkanıklıklarda kısa sürede ortadan kalkar.

 • 1 çay kaşığı cayenne biber, 1 çay kaşığı zencefil, 1 yemek kaşığı bal,2 yemek kaşığı içme suyu  ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi bir kabın içinde karıştırılır. Balgamın üretiminin en alt düzeye düşürülmesi adına günde 3 kez içilmelidir.
 • Cayenne biberi yemeklerde ve salatalarda baharat olarak düzenli şekilde kullanılabilir.

Havuç

Havuç bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra enfeksiyonlara karşı direnç geliştirme özelliğine sahip antioksidanlar içerir. Balgam ve öksürükler konusunda kullanmak için;

 • 4 ile 5 adet havuçtan elde edilecek meyve suyu günde 1 kez tüketilir.
 • Çok koyu olan meyve suları için içine biraz içme suyu eklemesi yapılabilir.
 • Havuç suyu hazırlandıktan sonra içine 1,5 yemek kaşığı doğal bal eklenerek tamamen eriyinceye kadar karıştırılır.

Bitkisel karışımların, çayların ve kürlerin kullanımlarında önerilen dozda kullanılması ile sorunlardan kurtulmak mümkündür. Aksi takdirde yaşanan sorunlar daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...