Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Faranjit Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Faranjit sorunu yaşayan kişilerin hastalıktan kurtulmak için ilaç tedavisinin yanında uygulayacağı bitkisel karışımlar kısa sürede tedavinin tamamlanmasına olanak sağlar.

Faranjit Ev Tedavileri

Faranjit öksürüğün tedavisi çoğu zaman oldukça zordur. Genelde eşlik eden iç organların hastalıkları varsa bu hastalıklarla baş etmekte gerekir. Altta yatan hastalığın ortadan kaldırılması için uzman hekimin gerekli tedavi planını en doğru şekilde yapması gerekir. Faranjit başlı başına olduğu zaman oldukça hızlı şekilde tedavi edilebilir. Hastalık 1 aydan kısa bir süre içinde uzman hekim tedavi planı dâhilinde ortadan kaldırılır. Tedavi süreci içinde belli başlı belli doğal yağlarla otlarla tedaviye destek sağlanır. Faranjit tedavisi konusunda özellikle evdeki insanların kullanılabileceği bir sürü doğal ilaç vardır. Bu doğal ilaçlar arasında aşağıdaki tarifler en sık kullanılan ve en faydalı olan karışımlardır.

Propolis Tedavisi

Propolis tedavisi bu hastalıkla mücadele konusunda etkili yöntem olarak uzun zamandır kendini kanıtlamış bir uygulamadır. Sağladığı faydalı uygulamalar ile faranjit konusunda ve laranjit konusunda çok etkili tedavi sağlar. Bu karışımı hazırlamak için propolis cam bir kabın içine alınır. Ardından üzerine 250 ml su katılır. Bu şekilde bekletilir, bekleme esnasında parafin ve aşırı saf olmayan maddeler yüzey kısmına çıkar ve propolisin kendisi en altta kalır. Elde edilen bu parafin karışımına %100 düzeyinde alkol dökülür. Karışım bir hafta boyunca infüze edilmelidir. Yani bekletilmeli ve periyodik olarak bir hafta boyunca sallanması çok önemli bir detaydır. Bir haftalık süre ardından karışım kâğıt bir filtreden geçirilir. Gliserin veya şeftali yağı gibi bileşenler Propolis oranında eklenmelidir. Faranjit tedavisi kapsamında günde bir kez 2 2,5 ml burun mukozasını yağlayarak 10 15 gün boyunca bu uygulamaya franjit tedavisi için devam edilir. Propolis boğaz içinde kullanılabilir. Boğaz için kullanıldığında başta acı verici bir hal alsa bile rahatsızlık hızla geçer. Uygulamadan sonra birkaç dakika boyunca bu hazır yıkamak gerekir. Burun iltihaplarında ise günde iki kez kullanmak en doğru çözüm olacaktır. Bu uygulamalar yemeklerden önce yapılmalıdır.

Mukaltin Tedavisi

Faranjit ile öksürük tedavisi konusunda 3 tablet mukaltin alınır. Faranjit öksürüğü krizi nasıl geçer kapsamında 3 tablet mukaltin 100 ml sıcak süt içinde çözülmelidir. Ardından iki damla iyot ilavesi edilir. Bu içecek 10 gün boyunca yatmadan hemen önce alınması gerekir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman franjit öksürük kısa sürede geçer.

Bitkisel Ot Tedavisi

Gerekli malzemeler

 • Adaçayı
 • Papatya
 • Armut çiçekleri
 • Kekik

Tüm malzemeler derin bir kabın içinde 1 litre su ile kaynatılır. Kaynatma esnasında kaynayan su 2 kez değiştirilmelidir ve en son kaynayan su ılınması için bir kenara alınır. Ilıdıktan sonra süzülerek içileceği zaman bir su bardağına alınan karışımın içine bir tatlı kaşığı bal eklemesi yapılmalıdır. Bu karışım düzenli şekilde gün içinde iki kez tüketilir. Sadece faranjitte değil soğuk algınlığı, bronşit enfeksiyonlar, üst solunum yolu sorunları ve boğaz sorunları ile alakalı hastalıklar konusunda da oldukça faydalıdır.

Evde Şurup Hazırlama

Gerekli malzemeler

 • Taze soyulmuş sarımsak
 • Emaye tencere
 • Bal

Emaya tencerenin içine sarımsaklar koyulur ve üzeri bal ile kaplanır. Tencere ateş üzerine koyulduktan sonra sürekli karıştırılarak 20 dakika boyunca ısıtılır. Burada önemli olan sarımsakların bal ile iyice harmanlanmasıdır. Ardından tencerenin kapağı kapatılır ve soğuması için kenarda bekletilir. Hazırlanan karışım çok koyu bir hal aldıysa üzerine içme suyu ilave edilip birazcık sulandırılması gerekir. Soğuyan şurup mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Şurup her saat başı 1 yemek kaşığı içilir. Farenjitten kaynaklı öksürük ve ağrılar sona eresiye kadar içilmesi gerekmektedir. Bu karışım daha çok sulandırıldığında gargara olarak da kullanılabilir. Gargara olarak kullanılacağı zaman günde 5 ila 6 defa kullanılması gerekir.

Gebelikte Faranjit Öksürüğü

Gebelik esnasında ağrılı durumlarda patates buharı ile uygulama yapılması fayda sağlar. Haşlanmış patates tereyağı ve bal bir gece boyunca sıcak sütün içinde bekletilir. Ertesi gün ısıtlan karışımın buharı derin derin içe çekilmelidir. Buhar uygulaması yapılırken baş kısmına kişinin bir havlu örtmesi gerekir. Hem gebelerin hem de diğer kişilerin dikkat etmesi gereken diğer detaylar arasında;

 • Faranjit olan kişilerin kesinlikle sigara içmemesi alkolden uzak durması gerekmektedir.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durmak da çok önemli bir detaydır.
 • Oda içindeki nemi yeterli düzeyde olması geceleri ağız içi kuruluğuna burun içi kuruluğuna fayda sağlayacaktır.
 • Öksürük ve boğaz içi ağrısı için kişinin başını yüksek tutması daha rahat uyumasını olanak sağlar. Bu sayede boğaz arkasından akan balgamında önüne geçilmiş olunur.
 • Yastıkların alçak olması sorunu çözmez yemek borusu üzerindeki ve boğaz arkasındaki baskıyı arttırır.
 • Faranjit olan kişilerin gece yatmadan önce yemek yememesi gerekir. En az 2 saat önce beslenmenin tamamlanması çok önemlidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...