Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Balgam Söktürme Özelliği Olan Bitkiler

Bebeklerde balgam söktürme için kullanılacak olan bitki desteklerinde bebeğin yaşı ve ayına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede bebeklerin genel anlamda sağlığı korunmuş olacaktır.

Bebeklerde Balgam Çözümü

Ihlamur

Ihlamur bebekler ek gıdaya başladıktan sonra balgam söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Oldukça şifalı olan bu bitki sıcak suyun içinde demlendikten sonra bebeklere verilir. Gün içinde iki kez verilmesi kısa sürede balgamın sökülmesine destek sağlayacaktır.

Adaçayı

Hem bebeklerde hem de yetişkin kişilerde iyi bir balgam söktürücü olarak görev yapar. 1 yaşını geçen bebeklerde kullanılması gereken adaçayı biraz tatlandırıldıktan sonra içirilmesi gerekir. Günde bir kez sabah kahvaltısından sonra bebeklere içirilmesi çok önemlidir.

Karışık Çay

Armut ve elma kabuklarının tarçın ve zencefil ile kaynatılarak süzülmesi gerekir. Bu karışım sayesinde bebeklerde var olan kalın balgam incelerek kısa süre içinde vücuttan atılır. 2 yaş altındaki bebeklerde zencefil kullanımı konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Papatya

Sindirimin, boğaz sorunların ve öksürüklerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak papatya balgamında kısa sürede atılması için kullanılır. Papatya çayı gün içinde bir kez tüketilmesi gerekir. Papatya çay olarak tüketilmenin yanında kompres olarak kullanıldığı zamanda bebeklerde balgamın çıkarılması için kullanılmaktadır. Demlenen papatya çayı içine bir parça pamuk batırılır ve bebeğin karın göğüs bölgesine koyulur. Bu şekilde 10 dakika boyunca bekletilmesi balgamın sıvılaşmasına olanak sağlar. Papatya çayının bebeklerde düzenli şekilde kullanıldığı zaman uyku sorunlarının kaldırılmasını ve koliğin ortadan kalkmasını sağlar. Soğuk algınlığından kaynaklı ortaya çıkan balgamdan kurtulmak isteyen anne ve baba adaylarının papatya çayı ile bal kullanımı yapması gerekir. Demlenen papatya çayının içine 1 çay kaşığı bal eklenmelidir. Bu karışım 1 yaş altında olan bebeklerde kullanılmaz.

Ilık Limonlu Su

18 aydan büyük olan bebeklerde ılık limon su tüketimi boğazların yumuşamasına olanak sağlayarak balgamın daha kolay şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Altı aydan daha küçük olan bebeklerde ise bitki karışımları kullanılmayacağından dolayı bol bol emzirilmesi gerekir. Anne sütü balgamın atılmasını, öksürüğün ortadan kalkmasını ve soğuk algınlığından daha kolay kurtulmaya olanak sağlayacaktır. Anne sütü 6 ay altında olan bebeklerde en faydalı ilaç olarak görev yapmaktadır.

Farklı Uygulamalar

Uçucu Yağlar

Bebeklerdeki balgamın kısa süre içinde temizlenmesi için uçucu yağların kullanımı da yapılabilir. Uçucu yağlar bebeklerin daha net şekilde solumasına olanak sağlar. Özellikle nane, çam ve okaliptüs yağı kullanımı yapılır. Tıkanlıkların ortadan kaldırılması adına banyoda sıcak suyun içinde kullanılmalıdır. Sıcak banyo içinde bebek en az 10 dakika boyunca tutulduğunda tıkanıklığa yol açan balgam atılmaya başlanır.

Masaj

Balgamlar ile alakalı sorun yaşayan bebeklerde masaj yardımcı olacaktır. Bebeğin sırt kısmına yapılacak masaj 10 dakika boyunca sürdürülmelidir. Bu sayede balgam daha kolay ve hızlı şekilde vücuttan atılır. Ayrıca balgamlarını çıkarmakta zorluk yaşayan bebeklerin akşam uyku esnasında baş bölgesinin biraz yukarıda tutulması da gerekir.

Çocuk Bakımı

Küçük bebeklerin her daim yardıma ihtiyaçları bulunur. Bakıma ihtiyacı olan bebeklerin odasının ve yaşam alanlarının temizliği ile nemine dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle kuru ortamlarda yaşayan bebeklerde balgam kısa sürede kalınlaşmaya başlar. Bundan dolayı da tıkanıklık meydana çıkar. Nemin yanı sıra bol bol su tüketilmesi de balgamı kısa sürede vücuttan attırır. Bebeklerin iyileşme dönemleri içinde beslenmesi ve diyeti konusunda dikkat etmek çok önemlidir. Yaşanan hastalık dışından ortaya çıkabilecek farklı bir hastalık bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminin düşmesi sonucunda balgamın renginde bile değişimler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak vücutta viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarda oluşur. Gün içinde bebeğin tüketeceği besinlerin her zaman sağlık açısından faydalı olması gerekmektedir.

Sıcak Su Şişesi

Yumuşak temiz bir havluya sıcak su şişesi sarılır. Soğuk algınlığı, mide bulantısı, kulak ağrıları tarzında sıkıntılarda mükemmel bir çözümdür. Şişe bebekleri yakmayacak şekilde olduğu zaman sıcak ile balgamın sıvılaşması sağlanır. Öksürük refleksi sayesinde balgamda kısa sürede atılacaktır. Sıcak kompres bebeğin rahatlamasını ve hastalıklardan kurtulmasını sağlayacaktır.

Yukarıda bulunan doğal uygulamalar bebeklerin üzerinde etki sağlamazsa ve balgam sorunu uzun süre devam ederse uzman hekime başvurmak gerekmektedir. Uzman hekimler yapacakları klinik muayene, test ve tetkiklerden sonra bebek ile alakalı tedavi planına geçer. Tedavi sürecinde anne ve babalar uzmanın dikkat etmesi gereken noktalar dediği tüm detaylara dikkat etmelidir. Bu sayede bebeklerin daha sağlıklı şekilde yaşamaları da sağlanmış olunur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...