Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgam Dökmek Aına Kullanılan Doğal Kür Tarifleri

Balgamın vücuttan atılması için evde doğal ürünler ve işlemler ile hazırlanacak uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar düzenli ve aksatılmadan kullanıldığı zaman balgam kısa sürede ortadan kalkacaktır.

 Doğal Balgam Sökücü Tarifler

Boğaz bölgesinden mukus yani balgam farklı hastalıkların vücutta meydana gelmesinden kaynaklı olarak meydana gelir. Yani bu sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Çoğu zaman üst solunum yolları hastalıkları, grip ve soğuk algınlığından kaynaklı ortaya çıkar.  Balgamı ortandan kaldırmak için doğal yollar, bitkiler söktürücü olarak kullanılabilir. Balgam söktürücü doğal yöntemler arasında;

Arnavut Biber

Baharatlı yemek tüketimi yapan kişiler balgamın ortadan kaldırılması konusunda oldukça şanslıdır. Arnavut biberinin gün içinde iki defa tüketilmesi boğaz bölgesinin sıkışmasına olanak sağlar. Bu güçlü biber bronşitten kaynaklı olarak rahatsız edici balgamın parçalanması konusunda yardımcı olacaktır. Ayriyeten hastalıktan kaynaklı ağrıların azalmasını sağlar. Arnavut biberi baharat olarak tüketilir.

Soğan

Sarımsak gibi soğan bitkisi de bronşit semptomlarının tedavi edilmesini sağlayan doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Soğan suyunun günde 4 su bardağı tüketilmesi sayesinde özellikle ciğerlerde biriken balgam dışarıya atılır.

Malzemeler;

 • 2 adet orta boy soğan
 • 5 su bardağı su

Tencere içine doğranan soğanların üzerine su eklenir ve ocak üzerinde 30 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek soğutulduktan sonra içilmesi gerekmektedir.

Zencefilli Karışımı

Malzemeler;

 • Zencefil
 • Soğan
 • Şekerden 

Bu üç malzemeden hazırlanacak olan tonik oldukça güçlü bir balgam sökücü olarak vücutta görev yapar. Küçük bir soğanı temizlenir ve ince ince doğranır. Bir çay kaşığı rendelenerek hazırlanan zencefil ile iki kaşı şeker soğanların üzerine ilave edilir. Bu şekilde 20 dakika boyunca bekletilir. Özellikle soğan anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu tonik bağışıklık sistemini güçlenmesi konusunda yardımcı olur. Bu sayede vücutta bulunan enfeksiyon şiddetini azalır. Aynı zamanda balgamın akışkanlığını arttıracağı için tüketilecek olan karışım kısa sürede balgamdan kurtulmayı sağlar. Bunların yanı sıra boğaz enfeksiyonları ve ağrıları üzerinde de etkilidir.

 Kekik Çayı

Kekik  mukusun çıkarılması konusunda yardımcı olur. Antiseptik özellikleri bağışıklığın kuvvetlenmesi konusunda çalışır. Kekik çayı gün içinde sabah ve akşam olmak üzere 2 kez tüketilir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde doğal yoldan balgam söktürücü olarak kullanılır.

Hazırlanışı;

1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik yaprakları 1 su bardağı suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek ılıması için kenara alınır ve içilir. Ayriyeten boğaz arkasındaki balgamın sökülmesi adına gargara olarak günde 3 kez kullanılabilir.

 Limon ve Bal

Limon ve bal geleneksel  şekilde öksürük ile soğuk algınlığı için kullanılmaktadır. Bu antioksidan C vitamini içerdiği için boğazın yatışması konusunda oldukça etkili çözümler sunar. Limon ayrıca anti bakteriyel ve anti viral özellikleri sahiptir. Karışımın hazırlanması için;

3 çorba kaşığı limon suyu ile 1 su bardağı ılık suyun içine biraz bal ekleyin. Karışım her gün düzenli olarak 1 kez hazırlanarak içildiği zaman şurup özelliği taşıdığından dolayı kıs sürede balgamı çıkartmaya yardımcı olur.

Tuzlu Su

1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı yemek tuzu ilave edilir ve eritilir. Ardından soğuması için kenarda bekletilir. Bu gargara günde 4 kez balgamla savaşmak adına kullanılır.

 Okaliptüs Kullanımı

Okaliptüs solunum problemlerinin tedavisi konusunda sık şekilde kullanılır. Boğazın rahatlatılması için yağı ya da taze yaprakları kullanılır. Taze yaprakları su ile demlendikten sonra gargara için uygulanmalıdır. Yağı ise banyoda ya da buhar inhilasyonu için kullanılmaktadır. 

Dikkat Edilecek Noktalar

 • Ağrıdan kaynaklı olarak sinüs basıncını hafifletmek adına yüz bölgesine sıcak kompres uygulaması yapılmalıdır.
 • Mukus birikiminin önüne geçmek için baş kaldırılmalıdır.
 •  Kurumanın önüne geçmek için nemlendirici tercih edilir.
 • Tencere içinde kaynatılmış su ile birlikte buhar teneffüs etmek için baş bölgesi bir havlu ile örtülür.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu tarzında insan sağlığına oldukça zararlı olan maddelerden kaçınmak gerekir. Sigara özellikle kanserin etkenleri arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.
 • Soğuk havalarda yüz bölgesini örterek sinüsleri sıcaklık değişimlerine karşı korumak gerekmektedir.
 • Burnunuzu dikkatli bir şekilde uçurun – bir seferinde sadece bir burun deliğini darbe, çok sert darbe atmayın, yalnızca temiz materyal kullanın.
 • Antihistaminikler, ilaçlı burun spreyleri, dekonjestanlar ve tuzlu burun spreyleri gibi reçetesiz ilaçları kullanımı yapılabilir.
 • Bol bol su içilmesi gerekir. Su burunda bulunan mukusun incelmesi için fayda sağlayacaktır. Gün içinde en az 2 litre su içilir.
 • Bitki çayı tüketmek sadece mukusun parçalanmasına yardımcı olmaz. Buharının teneffüs edilmesi solunum yollarının rahatlamasına olanak sağlar.

Balgam sorunu geçmek bilmiyorsa ve hastayı zor durumda bırakıyorsa kesinlikle uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman hekimlerin verdiği ilaçlar da düzenli şekilde kullanıldığı zaman sorun ortadan kalkacaktır. İlaçların düzensiz şekilde alımı balgam sorununun altında yatan nedenlerinde ortadan kaldırılmasının önüne geçer.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...