Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Hamilelik Dönemi İçinde Balgam ve Balgamın Ortadan Kalıdırlması

Hamilelik döneminde balgamın meydana gelmesinin en önemli sebebi hormanel anlamda meydana gelen değişimlerdir. Balgam sorunlarını yok etmek için uzman bilgisi dahilinde ev ilaçlarından yardım alınabilir.

Hamilelikte Balgam

Balgam insan vücudunun solunum sistemi içinde var olan mukustur. İnsan vücudunda bulunan mukusun seviyesi önem taşır. Vücutta bulunan bu yapışkan madde bakterilerin vücuttan dışarıya atılması konusunda yardımcı olur. Hamilelik dönemi içinde kadın vücudunda hem nörolojik hem de fiziksel anlamda birçok değişim meydana gelir. Hormonlardaki değişimler birçok yan etkinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de balgamdır. Hamilelikte balgam birçok kadının karşı karşıya kaldığı sorunlar içinde yer alır. Hamilelikte balgam olmasından kaynaklı olarak nefes darlıkları, tıkanıklıklar mide bulantıları ve sabah mide sorunları ortaya çıkabilir. Hamilelikte geniz akıntısı ve balgam kahverengi, yeşil ya da sarı renklerde değilse ciddi bir soruna işaret etmez. Bu renklerden bir tanesi ile meydana geldiyse bebeklere zarar verebilecek olan sorunlara işaret ediyor olabilir. Hamilelik dönemi içinde ortaya çıkan kahverengi ve kırmızı balgamda kan varlığına işaret edebileceğinden dolayı anne adayının kısa süre içinde uzmana başvurması gerekir. Bu süreçte balgam özellikle anne adaylarının sabah mide bulantılarını etkiler. Yani hamilelikte balgam ve mide bulantı beraber ortaya çıkabilir. Sabahları daha çok bulantı yaşanmasına sebep olabilir. Bunun dışında uyku sorunları, asabiyet, öksürük ve sırt ağrıları ortaya çıkartabilmektedir. Anne adayı bu sorunu aşırı düzeyde yaşıyorsa evde bitkisel çözümlerden yardım alabilir. Hamilelik sürecinde ev içinde hazırlanacak olan ilaçlar konusunda uzman hekimden görüş almalıdır.

Hamilelikte Balgam Tedavisi

Bu süreç içinde öncelikli olarak uzman hekimden yardım alınmalıdır. Hamilelikte balgam söktürücü ilaçlar uzman tarafından reçete edilir. Bunların düzenli ve uzmanın söylediği dozlarda kullanılması gerekir. Bu sayede balgam kalın ve yapışkan durumu da ortadan kalkacaktır. Hamilelikte balgam söktürücü ilaçların kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile kullanılmaması lazımdır. Bu tarz kullanımlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca gebelik süreci içinde mutlaka anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Tavuk çorbası ve doğal sebzeler kalın balgamın sıvılaşmasını sağlayacağı için düzenli şekilde tüketilir. Özellikle tavuk çorbası içeriğinden bulunan inflamatuar özellikler bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte balgam sorunu için evde uygulanacak olan diğer bir üründe baldır. Özellikle soğuk algınlığı ve gripten kaynaklı olarak ortaya çıkan balgamların kaybolmasını sağlar. Bal anti- bakteriyel ve anti- mikrobik özelliklere sahiptir. Bu destekler sayesinde kısa sürede balgamlar anne vücudundan dışarıya atılacaktır. Bal ile en iyi sonucu elde etmek adına 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığın bal eklenir ve her sabah aç karnına içilir. Bu uygulama dışında da sabahları ve akşamlar yarım limon suyunun içine 1 yemek kaşığı bal eklenerek tüketilebilir. Hamilelik sürecinde kullanılabilecek diğer bir çözümde çiğ soğan ile şeker karışımıdır. Bunun için;

  • Orta boy doğranmış soğanın üzerine yarım su bardağı şeker ilave edilir. Bu şekilde 1 gece boyunca bekletilir. Gece boyunca soğan şekeri emecek ve şurup kıvamını alacaktır. Doğal öksürük şurubu sabah hazır hale gelir. Her iki saatte bir yemek kaşığı içildiği zaman mide bulantısı ve balgam sorunu ortadan birkaç gün içinde kalkar. Gebelik şekeri olan kadınların bu karışımdan uzak durması gerekir.
  • Ekinazya gebelik sürecinde bu tarz hastalıkların ve sorunların ortadan kaldırılması adına etkili bir çözümdür. Ekinezya bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudun güçlenmesini sağlar. 1 tutam ekinezya 1 su bardağı sıcak suyun içinde 10 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir, süzülür ve içilir.
  • Okaliptüs yağı göğüs bölgesinde bulunan tıkanıklarının azalması konusunda destek sağlayacaktır. Banyo içinde kullanılacak olan yağ küvetin içindeki sıcak suyun içine birkaç damla damlatılır. Sıcak suyun içinde en az 10 dakika boyunca beklenmesi, suyun buharının yüze çarpmasını sağlamak gerekmektedir. Bu buhar, akciğerlere giren sıcak su göğüs bölgesinde bulunan tıkanıklıkların temizlenmesi konusunda yardımcıdır.
  • Tüm bu yolların dışında rahatlama sağlayacak bir yolda buhar teneffüsü sağlanmasıdır. Tencere içinde bulunan su ocak üzerinde kaynatılır. Anne adayı başına temiz bir havlu alır. Sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüs ya da nane yağı eklenir. Baş kaynar suyun üzerine getirilir ve havlu örtülür. Bu tencere içinden çıkan buhar derin derin içe çekilmelidir. Buhar sıcak olduğu için uygulama esnasında dikkatli olunması gerekir. Buhar uygulaması balgam sebebiyle göğüs bölgesinde meydana gelen tıkanıkların giderilmesini sağlayan etkili çözümdür.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50 puan
Loading...