Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru Öksürüğü Ortadan Kaldırmak İçin Hangi Bitkisel Uygulamalar Kullanılmalıdır?

Kuru öksürük sorunlarını ortadan kaldırmak adına evde bitkisel ilaçlar ve kürler kullanılabilir. Bu kürler ve ilaçlar düzenli kullanıldığı sürece kısa süre içinde sorunu ortadan kaldırır.

Evde Uygulamalar

Kuru ve rahatsız edici olan öksürük mukoza ya da balgam eşlik eden bir hastalık türüdür. Çoğu zaman kuru öksürük çevresel alerjen maddelerden, kirletici etkenlerden ve toksin maddelerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Ayrıca kuru öksürük herhangi bir hastalığın belirtisi ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak da meydana gelebilmektedir. Ortada ciddi bir hastalık yoksa ya da herhangi bir ilacın yan etkisinden kaynaklı olarak ortaya çıkmadıysa kuru öksürük ev ilaçları ile kolaylıkla tedavi altına alınabilir. Ev ilaçları dışından evde yapılacak doğal uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleri de sorunu ortadan kaldırmaya olanak sağlar.

Boğazın Nemli Tutmak

Öksürükler çoğunlukla balgamın boğazın arkasına damlaması ile meydana gelir. Bu durum soğuk algınlığı veya grip hastalığı oluştuğunda meydana çıkar. Tüketilecek olan sıcak su, çaylar ve kullanılacak olan kürler soğuk algınlığının nedenlerini ortadan kaldırır.

Gargara

Yetişkinlerde kuru öksürük nasıl geçer kapsamında hafifletmek, boğaz ağrısını ortadan kaldırmak için tuzlu su ile gargara hazırlanması gerekir. Bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı tuz atılır ve iyice eritildikten boğaz bölgesine gargara olarak kullanılır. Uygulamanın gün içinde ve yatmadan önce mutlaka yapılması gerekmektedir.

Sıcak Su

Kuru öksürüğün önüne geçmek için boğazı nemli tutmak ve sıcak suyla boğazı yumuşatmak gerekir. Gün içinde en az 2 litre su tüketmek kuru öksürüğün hafiflemesine kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır.

 Uçucu Yağlar Kullanın

Uçucu yağların düzenli bir şekilde kullanımı çeşitli rahatsızlıkları gidermek adına evde kullanılabilen güçlü etkilere sahiptir. Sürekli ve kuru öksürüğün azaltılmasında birkaç adet uçucu yağ faydalı olabilir. 

Kuru öksürük nasıl geçer kapsamında sıkışıklığı gidermek için okaliptüs, biberiye, nane, adaçayı, çay ağacı, sandal ağacı, sedir ağacı en iyi uçucu yağlardandır. Tıkanıklığı ortadan kaldırmak için de ele dökülecek 1-2 damla uçucu yağ burun üzerine koyulur ve 4 ile 6 kez derin nefes alınır. Ayrıca bir pamuğa 2 ile 4 damla uçucu yağ dökülerek derin derin içe çekilebilir.

Nemlendirici Kullanımı 

Kuru hava burnunda bulunan sekresyonların kurumasına ve genelde kuru öksürüğe neden olan rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu konuda nemlendirici kullanımı yapmak boğazda rahatlama sağlar. Nemlendirme cihazları yatmadan önce açılarak kullanılmalıdır.

Kür Uygulamaları

Sıcak Tarçın ve Ballı Süt

Kuru öksürük hemen nasıl geçer, bal ile tarçın birleştiği zaman boğaz ağrısı tedavisi konusunda yardımcı olmak adına enfeksiyonlarla savaşır, şişliklerii azaltır ve antioksidan özelliklerile vücuda katkı sağlar. Tarçınlı ve ballı sütü hazırlamak için yarım çay kaşığı tarçın, bir yemek kaşığı bal ile cam kasenin içinde birleştirilir. Ardından bir su bardağı süt ilave edilir ve iyice karıştırılır. Ocağın üzerine alınan karışım kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra kenara alınarak soğuması için bekletilir. Soğuyan karışımı gün içinde iki kere hazırlanmalı ve tüketilmelidir.

Ananas suyu

Ananas suyu üstünde yapılan araştırmalar öksürük şurubundan daha fazla etkiye sahip olduğunu ortaya çıkartmıştır. Ananas suyu kuru öksürüğe neden olabilecek olan sorunları kalıntı bırakmadan ortadan kaldırır ve gırtlağa yumuşatır. Sabah ve akşam içilecek olan ananas suyunun içine yarım limon ya da yarın portakal suyu karıştırılabilir.

Zencefil

Birkaç adet zencefil kökünden hazırlanacak olan çay tıkanıklığı gidermek, kuru öksürüğü ortadan kaldırmak ve aşırı öksürüğe fayda sağlamak için vücutta etkili şekilde çalışır. Bir su bardağı suyun içine atılan 2 adet zencefil kökü kaynadıktan sonra kenara alınır, süzülür ve içine yarım limon suyu eklendikten sonra günde iki kez tüketilir.

Üzüm Suyu

Tüm öksürük çeşitlerini iyi gelen üzüm suyu harika bir içecektir. Bir tatlı kaşığı bal ile bir fincan üzüm suyu karıştırılır. Üzüm suyu balgam söktürücü özelliklere sahip olduğu için kuru öksürüğün kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlar. Sabah ve akşam birer fincan tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli tüketildiği sürece balgamın kısa sürede atılmasını sağlar.

Kekik

Kekik kuru öksürüğün yoğunluğunu azaltma konusunda fayda sağlar. Bir yemek kaşığı kekik yaprağı bir bardak içme suyunun içinde kaynatılır. Ardından süzülerek yavaş yavaş içilmelidir. Gün içinde 2 kez taze olarak hazırlanır ve içilir.

Bal

Bal boğazların yumuşatılmasını sağlayacak etkilere sahiptir. Sabahları aç karına 1 yemek kaşığı bal alınması gerekmektedir.

Sarımsak

Sarımsak, öksürük için en iyi bitkisel tedavi ilaçları arasında yer alır. Sarımsaktaki aktif bileşikler arasında bulunan allisin, anti-mikrobik, anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Sarımsağın keskin kokusundan sorumlu olan Allicin’in maddesinin sağlık açısından yararları vardır. Ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. 2 ile 3 diş sarımsak bir bardak suyun içine koyularak kaynatılır. Karışıma bir çay kaşığı kekik eklenir.  Kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve bekletilmeden içilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...