Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşitte Aşırı Terleme Olur mu? Bronşit Hastalarında Görülen Terleme Nedenleri ve Tedavisi

Bronşit hastalığında; öksürük, nefes darlığı, halsizlik ve balgam gibi belirtileri yanı sıra yüksek ateş nedeniyle aşırı terleme de görülebilir. Terleme ateş düşürücü ilaçlar ve bitkisel tedaviler kullanarak önlenebilir.

Bronşit hastalığı

Dünya üzerinde oldukça yaygın görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Genç ya da yaşlı fark etmeksizin, herkes bronşit hastalığı ile karşı karşıya kalabilir. Bronşit hastalarının sorduğu sorulardan bir tanesi de bronşitte aşırı terleme olup olmadığıdır. Genç ya da yetişkinlerin bronşit hastalığı sırasında yaşadığı problemleri detaylı bir şekilde inceleyecek olursak, bu hastalıkla terleme olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Bronşit hastalığının pek farklı nedeni olabilir. Elbette, bu durumla ilgili olarak karşımıza çıkan ilk etken; bir enfeksiyonun kapılmış olmasıdır. Vücuda yayılan enfeksiyon öksürük nöbetleri olarak ilerlemektedir.

Balgamlı bir öksürük bronşit hastalığının habercisidir. Bu sebepten ötürü bronşit hastalığına yakalandığını düşünen hastalara ilk olarak balgamlı ya da kuru bir öksürük görüp görmediği sorulmaktadır.

Ancak her öksürük ya da beraberinde gelen her ateşin bronşit hastalığının habercisi olmadığını söylemekte de fayda bulunuyor. Bu hastalığa net bir tanı koyabilmek için mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Zira kesin bir tanı koyabilmek için kuru öksürük, balgam ya da beraberinde gelen nöbetlerin uzun sürmesi gerekiyor.

Bronşit hastalığında dışarıdan gelen zararlı maddeler (çoğu zaman soluyarak aldığımız gribal virüsler) bronşit hastalığının tetikleyicisidir. Bu hastalıkla ilk olarak görebileceğiniz bronşlarınızın içinin hava dolması ve beraberinde iltihap kapması olacaktır. Bu durum da kendini balgamlı bir tükürük, sürekli boğazı temizleme isteği şeklinde gösterilmektedir.

İlk kısmı sıradan bir grip şeklinde ilerleyen bronşit, daha sonra art arda gelen kasılmalarla artık net olarak kendini göstermektedir. Hastalığı yeterince iyi tanıyorsanız ve bilgili iseniz, artık pek çok kişinin bu noktada hastaneye gitmesini ve mutlaka bir doktora görünmesini söylemek mümkün olacaktır. Ancak böyle bir durum söz konusu değil ise hastalık ilerlemeye devam eder.

Bronşitte terleme

Bronşit Hastaları Neden Terler?

Bronşit hastalığında terleme oldukça sık karşılaşmaktadır. Hastalığın getirmiş olduğu yan etkilerden bir tanesinin de yüksek ateş olması bu durumu tetikleyebilmektedir. Bronşit hastalığına karşılaşılan terleme normal bir terleme değildir. Çoğu Zaman adeta sırılsıklam kalmanıza neden olan bu terleme, bronşit hastalığının çözüme kavuşturulması ile son bulmaktadır. Çoğu zaman hastalar bu sorunla aşırı boğuşmakta ve çözüm yolları aramaktadırlar. Peki bronşitteki aşırı terlemenin kaynağı nedir ve bronşit nasıl bir hastalıktır?

Çok basitçe bronşların enfeksiyon kapması olarak yorumlanabilen bu hastalık, solunum yollarının ciddi şekilde hasar görmesine neden olmaktadır. Sorun, son derece önemli olmakla beraber tedavisi yapılmazsa, hastanın yüksek ateş sebebi ile hastaneye dahi yatacağını söylemek mümkün olacaktır. Hastalığın en büyük belirtisi olan yüksek ateş sebebiyle vücut ısısı yükselir ve terleme gerçekleşir. Terlemeyi önlemenin en önemli yolu; vücudun ısı seviyesini düşürmektir.

Doktorunuza danışarak alacağınız ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar terleme ile karşılaşmanızı engelleyecektir.

Bronşit Terlemesi Nasıl Önlenir?

Hastalık nedeniyle ortaya çıkan terleme sorunu en çok bebekler, çocuklar, yaşlılar ve sigara içen her yaş grubu insanlarda görülebilir. Bu kişilerin bağışıklık sistemi; sağlıklı kişilere göre daha zayıf olduğundan dolayı hastalığa yakalanma açısından daha yüksek risk grubundadırlar.

Bronşit hastalığında aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, konuşurken ve hatta hareket ederken dahi sorun yaşıyorsanız, bunun mutlaka dikkat edilmesi gereken ve bir an önce önlem alınması gereken bir hastalık olduğunun bilincinde olmalısınız. Doktorunuza danışarak kullanacağınız ilaçların yanı sıra ateşinizi doğal yollarla düşürmeye yardımcı olan aşağıdaki adımları da uygulayabilirsiniz. Bronşit terlemesinin nedeni yüksek ateş olduğundan; ateşinizi düşürerek terlemeyi önleyebilirsiniz.

 Ateşinizi düşürmek için ipuçları

 Ilık suyla duş almak vücut ısısını düşürmenin en kolay ve hızlı yoludur. Ayrıca soğuk suyla ıslatılmış bir havluyu; koltuk altı, ayak ve kasıklarınıza koyarak da vücudun soğumasını sağlayabilirsiniz. Bol bol sıvı tüketmek de ateşi önlemenin bir diğer yoludur. Bronşite iyi gelen bitkiler ve bu bitkilerle yapılan doğal çaylar da hem hastalığın iyileşmesine hem de ateşi düşürerek terlemeyi önlemeye yardımcı olur.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 2,67 puan
Loading...