Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit Nedir Ve Neden Oluşur? Oluşmasında ki Etkili Faktörler Nelerdir?

Bronşit akciğerde meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalığın meydana gelmesinde rol oynayan birçok faktörler vardır. Bronşlarda meydana gelen iltihaplanma, sigara tüketilmesi, ve tozlu hava etkisinin yanı sıra hastalığa davetiye çıkaran ve aynı kategoride bulunan birçok hastalık da mevcuttur.Bu hastalıklar da bronşit oluşmasında bulunan faktörlerdendir

Bronşların Dolması Sonucu Oluşan Bronşit

Bronşit hastalığı akciğer ve akciğerde bulunan solunum yollarında oluşan birtakım sorunlarla meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. Akciğeri doğrudan etkileyen bu hastalık üst solunum yollarıyla da direkt olarak alakalıdır. Solunum yollarını etkilemesi sebebi ile meydana gelen bu olay kişinin nefes alışverişinde sorunlar yaratması ile beraber hastanın günlük hayatını da ilgilendirir ve kişinin günlük hayatında zorlukların meydana gelmesini sağlar.

bronşların dolması

Akciğerde bulunan ve sağ ve sol olmak üzere iki tane bulunan üst solunum yollarına bronş denir. Bronşlar nefes almamızı sağlayan borulardır. Aynı zamanda bronşit hastalığının meydana gelmesine sebep olmakla bilinirler. Çeşitli sebeplerle iltihaplanan ve dolan bronş yolları bronşit hastalığına kapı aralarlar.Bronşların dolmasının sebebi ise virüsler ve mikroorganizmalardır. Bronş yollarına yapışmasıyla iltihaplanma olayını meydana getirirler. Bu da bronşlar neden dolar sorusunun yanıtı olabilir.

Bronşit nedenleri arasına giren virüsler ve çeşitli mikroorganizmalar bir çok hastalığa sebep olduğu gibi bu hastalıkta da çok büyük rol oynarlar. Bronş üst solunum yollarına yapışarak iltihaplanmayı sağlayan virüsler aynı zamanlar bronşların daralmasına da neden olurlar. Bu daralma da astım hastalığına yol açar. öksürük, solunumda zorlanma, hırıltılı nefes alışverişi göğüs bölgesinde oluşan ağrı ve sıkıma bu olayın başlıca belirtileridir. Eğer ciddiye alınıp dikkat edilmezse bu olay sonucunu astıma bağlayabilir. Bunun için tedaviden ve gerekli önlemlerden kaçınılmamalıdır. 

Bronşitin Oluşma Nedeni

Bronşit hastalığı günümüzde çok yaygın olan ve isminin çokça duyulduğu bir hastalıktır. Bir akciğer hastalığı olarak bilinen bu hastalık akciğerde bulunan ve kısa, kalın, solunum yolları olan bronşlar ile doğrudan ilgilidir. özellikle bronşlarda oluşan iltihaplanmaya bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Bronşitin nedenleri düşünüldüğünde birkaç sebep karışımıza çıkmaktadır.  Bu sebepler arasında virüsler ve mikroorganizmalar, sigara tüketimi ve sigara dumanına maruz kalma ve zararlı hava şartları örnek olarak gösterilebilir.

Bronş solunum yollarının daralması ve sonucunda meydana gelen nefes darlığından bronşitin meydana geldiği kolaylıkla anlaşılabilir. Bu olaylara sebebiyet veren bir faktör ise sigara dumanıdır. Sigara içerisinde bulundurduğu birçok zehirli madde sayesinde günümüzde birçok hastalığa neden olurken bu hastalıklar arasına bronşiti eklemek de doğru olur. Sigara ve sigara dumanı nefes alıp vermeyi etkilemesi sebebiyle bronşit hastalığında dikkate alınan bir husustur. Bu sebeple sadece aktif olarak kullanımı değil. pasif içicilikte bu hastalığa davetiye çıkarır. 

Bronşit oluşumu

Bronşit oluşmasında bir neden olan bir diğer etken ise solunan zararlı ve tozlu havadır. Günlük hayatın koşuşturmasından dolayı pek fazla dikkat edilemeyen hava şartları ve bölgenin temizliği kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi bronşit hastalığına da sebep olmaktadır. Nefes alıp verme olayı devam ettiği süre boyunca soluduğumuz havanın önemi de dikkate alınması gereken ciddi bir noktadır. Havanın kuru ve tozlu olmaması yani nemli ve sıcak olması hastalık açısından dikkate değer bir konudur. Aksi takdirde birçok hastalığını meydana geldiği söylenebilmektedir.

Bronşit Oluşumuna Neden Olan Faktörler

 Bronşit hastalığına neden olan faktörler bilinenin aksine fazlasıyla bulunmaktadır. Bronşit başlı başına bir hastalık olmakla beraber birçok hastalığı da peşinden sürükler, birçok hastalığa sebep olur yahut birçok hastalık bronşite sebep olur demek yanlış olmaz. Bu hastalıklar arasında en çok bilinmesi gerekenler grip, nezle, sinüzit, zatürre ve astım gibi hastalıklardır. Bütün bu hastalıkların solunum yollarıyla alakalı olması bir yana belirtileri de yine birbirine yakın ve alakalıdır. Böylece tedavi yöntemleri de benzerlik göstermektedir. 

Bronşit neden olur veya bronşitin sebepleri nelerdir gibi soruların bir cevabı da grip nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar da bronşit hastalığı solunum yollarını etkilemesi sebebi ile birbirleriyle bağdaşırlar. Grip ve nezle genellikle bronşit meydana gelen önce oluşan ve sonrasında da bronşit oluşumuna sebep olmaktadırlar. bu hastalıklarda kullanılan tedavi yöntemleri de bronşit hastalığında ki gibi ağrı kesici ve antibiyotikler olabilir.

Bu hastalıkların bronşite sebep olduğu gibi bronşitin de sebep olduğu hastalıklar vardır. zatürre sinüzit ve astım bu hastalıklardan sayılır. Bütün bu hastalıkla sebep olan faktörlerin arasına soğuk hava da girmektedir. Genellikle soğuk havalarda meydana gelen bu hastalıklar kişiyi kapalı alanlarda vakit geçirmeye iterek mikropların ve bakterilerin daha hızlı yayılmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında bulunulan ortamı havalandırmak da bir çeşit tedavi olarak sayılır ve etkili bir tedavidir. Bu hastalıklarda ortak belirtiler bulunur. Bu belirtiler Öksürük, balgam ve yüksek ateş olabilir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...