Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Bronşit Tedavisi Nasıl Olur? Tedavi Ne Kadar Sürer?

Bronşit, akciğer hava yollarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan, öksürük, balgam nadiren ateş belirtileriyle seyreden rahatsızlıktır. Akut bronşit tedavisinde evde solunan havayı nemlendirmek bol sıvı almak tedavi için yeterli olacaktır.

Bronşit, akciğer solunum kanalının iltihabıdır. Akciğer yolunum yollarının iç kısmı özel zarla kaplıdır. Bu zar nefesle alınan küçük partikülleri, mikropları tutar ve öksürükle dışarı atar. Bu solunum yollarını saran zarın iltihaplanması sonucunda öksürük, balgam, nadiren ateş görülür. Bebeklerde bronşit tedavisi yetişkinlerin tedavilerine göre farklılık göstermektedir.

bebeklerde bronşit ile ilgili görsel sonucu 

Bebeklerde Bronşit Tedavisi

 Bronşit, bebeklerde alerji ya da mikrop kaynaklı olabilir. Eğer bronşit sebebi bir mikrop ise bronşit bulaşıcı olabilmektedir. Hastalık genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu akabinde, bronşit, bronşiolit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir. Bebeklerde bronşit tedavisi ise etkene göre yapılmaktadır. 

Bebeklerde Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

 1. Alerjik Bronşit: Yeni doğan bazı bebeklerde doğuştan solunum yollarını saran zarda aşırı hassasiyet vardır ve bu etkenin vücuda alınması ile bronşit tablosu oluşur.  Bu aşırı cevap sırasında soluk borusu kasları kasılır, salgılar artar, damarlar sıvı sızdırarak dokuyu şişirir ve neticede hava yolu daralır, nefes almak zorlaşır. Alerjik bronşit tedavi seçeneği hastalığın sıklığına ve şiddetine göre değişmektedir. Genellikle nefes açıcı ani rahatlatıcı ile devamlı kullanımda soluk borusundaki aşırı duyarlılığı ortadan kaldıran ilaçlar verilir. Süt çocuklarında, bir kaç aylık bebeklerde alerji kaynaklı hastalık görülebilmektedir. Ancak doğumdan veya 1 aylık bebeklerde çıkan öksürük, hırıltı, morarma belirtileri varlığında mutlaka doğuştan gelen hastalıklardan birisi araştırılmalıdır. Buhar tedavisi bebeği rahatlatacaktır. Hastalık belirtileri gün geçtikçe azalarak yok olacaktır.
 2. Mikrobik Bronşit: Bir ya da bir kaç mikrop nedeniyle mukoza iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan nadiren ateşin eşlik ettiği bronşit çeşididir. Ateşin yükseldiği durumlarda ateş düşürücüler, balgam için balgam azaltıcı ilaçlarda verilebilmektedir. Bebeğin akciğerlerinin muayenede anormal tıkanıklığı gözlemlenirse ılık buhar verilebilir. Gece uykusunun bölünmemesi için öksürük baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Bebeğin hastalık belirtilerinin arttığı durumlarda antibiyotik tedavisine başlanabilir. Antibiyotik zamanında ve söylenen dozda verilmelidir. 

Bronşit Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar

 • Bebeğin evde odası sık sık havalandırılmalıdır. 
 • Bebeğin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Çünkü sıvı en iyi balgam söktürücüdür. 
 • Terinin üzerinde kurumamasına dikkat edilmeli.
 • Doktor kontrolünde verilen ilaçlar saati aksatılmadan, dozu atlanmadan düzenli olarak verilmeli. 
 • Bebek evde kuru havaya maruz kalmamalı, odası mutlaka buhar ile nemlendirilmelidir. 
 • Bebeğin yanında asla sigara içilmemeli, sigara içilen ortama bebek sokulmamalıdır. 
 • Öksürük şurupları geceleri bebeğin uykusu bölünmemesi için kullanılabilir. 
 • Antibiyotik kullanıyorsa zamanında verilmeli.

Bebeği Bronşitten Koruma Yolları

 1. Bebeklerin vücut dirençleri erişkinlere göre daha zayıftır, hastalık daha kolay geçer ve daha zor atlatırlar. Bebek 3 aylık ve aşağısında ise hasta kişilerle temas etmemesi, aynı ortamda bulunmaması gerekir. 
 2. Üst solunum yolu geçiren 3 aylık ve üzeri bebeklerde doktora gidilmesine gerek yoktur. Fakat bebek 3 aylıktan küçük ise doktora gidilmelidir. Çünkü, üst solunum yolu hastalıkları alt solunum yoluna rahatlıkla geçer ve hastalık oluşturabilir.
 3. Anne sütünün koruyucu ve tedavi edici özelliği vardır. Anne sütü ile annenin vücudunda bulunan antikorlar bebeğe geçer, bebekte bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olurlar. Bebeğin beslenmesine dikkat edilmeli, anne sütü alıyorsa kesilmemelidir. 6 aylık ve üzeri bebeklerde başlanan ek gıdalarla da bebeğin beslenmesi desteklenebilir. 
 4. Burun tıkanıklığı nedeniyle beslenmekte zorlanan bebeklerin burunları burun aspiratörü yardımıyla temizlenir. Bu işlem gün içinde bir kaç kez tekrarlanır.
 5. 3 aydan küçük bebeklerde kesinlikle doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmamalıdır. 
 6. Alerjik bronşitten korumak için alerjik etkiye neden olan etken bebekten uzak tutulmalı, kirli havaya maruz kalmamalıdır. Alerjik etkenler genelde ev tozları, kirli hava, sigara dumanı olarak sayılabilir. 
 7. Buhar tedavisinde, buhar makinesi kullanılıyorsa suyun temizliğine dikkat edilmeli. Buhar makinesine koyulan suyun kaynatılmış soğutulmuş su olması gerekmektedir. Alerjik bebeklerde bu durum önem arz etmektedir.

Tedavi Kaç Gün Sürer

Mikroba bağlı bronşitte antibiyotik tedavisi, hastalığın şiddetine göre 7-10 gün arasında doz tamamlanarak sonlandırılır. Antibiyotik tedavisi verilmeyen hastalarda ise buhar uygulaması yapılarak, bebeğin alerjik maddelerden uzak tutularak hastalığı atlatması beklenir. Bebekte öksürük gün gün artıyorsa, ateşi kontrol altına alınamıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ateş belirtisi görülen bebeğe antibiyotik tedavisi başlanabilir. Antibiyotiği doktorun tarifine göre dozunu ve saatini atlamadan verilmesi gerekmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...