Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit ilaç isimleri ve uygun kullanım yöntemleri

Bronşit tedavisinde kullanılan antibiyotik ilaçların kullanımları önemlidir. bunun yanı sıra ilaçların yan etkileri farklı kullanım yöntemleri ve dozları her zaman doktor kontrolünde ve reçeteli olarak alınmalıdır.

Bronşit tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kullanım şartları

Augmentin

Vücuttaki bakterileri savaşır sinüzit ,pnömoni , kulak enfeksiyonları, ve cildin farklı enfeksiyonları gibi bakterilerin neden olduğu birçok enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Kullanımı: Augmentin doktorun önerdiği şekilde ve miktarda alınmalıdır. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Antibiyotik ilaçlar genelde 12 saatte bir alınmalıdır

Amoksisilin

Bakterileri savuşturan bir penisilin antibiyotiktir. Amoksisilin, bademcik iltihabı, bronşit, pnömoni, gonore ve kulak, burun, boğaz, deri veya idrar yolları enfeksiyonları gibi bakterilerin sebep olduğu birçok farklı enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Kullanımı: Amoksisilin’i doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Guaifenesin

Guaifenesin bir balgam söktürücüdür. Ağız yoluyla öksürmeyi kolaylaştırır. Göğüs ve boğazdaki tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Guaifenesin, yaygın soğuk algınlığı, enfeksiyon veya alerjiden kaynaklanan göğüs tıkanıklığını azaltmak için kullandırılabilir.

Kullanımı: Guaifenleri reçetede belirtildiği ve önerildiği gibi kullanılmalıdır. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır.4 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Azithromisin

Zithromax (azithromisin) bakterileri savuşturan bir antibiyotiktir. Zithromax, solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi bakterilerin neden olduğu birçok farklı enfeksiyon türlerini tedavi etmek için kullanılır.

Kullanımı: Zithromax’ı doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Azitromisin ile verilen doz ve tedavi süresi, her enfeksiyon türü için aynı olmayabilir. Bir dozu ölçmeden hemen önce oral süspansiyonu (sıvı) sallayın. Sıvı ilacın dozaj şırınga yardımıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa eczacınıza danışabilirsiniz.

Bactrim

Bakterilerin neden olduğu farklı enfeksiyon türlerini tedavi eden antibiyotiklerdir. Bakteri, kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bronşit, ishal tedavi etmek için kullanılır.

Kullanımı: Bactrim doktor reçetesinde önerildiği gibi kullanılmalıdır.  Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Bir dozu ölçmeden hemen önce oral Bactrim süspansiyonunu (sıvı) sallayın. Sıvıyı, özel bir doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçerek kullanabilirsiniz.

Zmax (azitromisin)

Azitromisin bakterileri savuşturan bir antibiyotiktir. Azitromisin, solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi bakterilerin yol açtığı birçok farklı enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Kullanımı: Reçetedeki kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Azitromisin ile verilen doz ve tedavi süresi, her enfeksiyon türü için aynı olmayabilir. Azitromisin’in gıdalarla veya gıdalarsız formlarının çoğunu alabilirsin. Yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına Zmaxı kullanabilirsiniz. Oral süspansiyon tek doz paketini kullanmak için: Paketi açılır ve suyun içine ilaç atılır. Karıştırılır ve hepsi bekletilmeden içilir. Daha sonra kullanmak üzere bekletilmez. Tüm dozu alındığından emin olmak için içilen kaba biraz daha su ilave edilir hafifçe çalkalanır ve hemen tekrar kalan ilaç içilir.12 saat içinde kullanılmayan herhangi bir Zmax oral süspansiyonunu atılır. Bekletilmez.

Robitussin

Soğuk algınlığı veya griptenden kaynaklanan tıkanıklık olduğunda boğazın mukus veya balgamdan temizlenmesine yardımcı olmak için kullanılır. Akciğerlerdeki mukusu veya balgamını incelterek rahatlama sağlar.

Kullanımı: ilacı alırken bol miktarda su içmek akciğerlerdeki mukus veya balgamın gevşemesine yardımcı olabilir.

Bu ilacın uzun süreli salınımlı kapsül şeklini alan hastalar için:

Kapsülün tamamını yutulur veya kapsül açılır içindeki toz olan maddeyi elma suyu, portakal suyu veya puding gibi yumuşak yiyeceklere serpilir ve ezmeden veya çiğnenmeden yutulur.

Bu ilacın uzun süreli salım tablet formunu kullanan hastalar için:

Bir tane olan Tabletin üstünde oyuk varsa, oyuktan faydalanarak dikkatli bir şekilde iki parçaya ayırılabilir ve  Daha sonra iki parçayı da ezmeden veya çiğneme yapmadan parçaları yutulur. Yutma öncesi kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin.

Önemli: Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için bu yan etkiler tedavi sırasında kaybolabilir. Doktor veya sağlık uzmanı bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. İshal, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, cilt döküntüsü, karın ağrısı vb. gibi yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici olursa veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz olurda hemen doktora başvurulmalıdır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...