Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Alerjik Öksürük İçin Kullanılan Şuruplar ve Kullanım Şekilleri

Alerjik öksürük sorunu yaşayan kişilerde kullanılacak olan şuruplar uzman tarafından reçete edilmelidir. Reçete dahilinde önerilen dozda ve önerilen şekilde kullanılması sağlık açısından çok önemlidir.

Alerjik Öksürük İlaçları

Şuruplar

Lunges; alerjik öksürük ilaçları ve şurup seçenekleri arasında en sık kullanılan Lunges şurubudur. İlacın etken olan maddesi Levodropropizin’dir. Farklı nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen alerjik öksürüklerin ortadan kaldırılması için kullanılır. Balgamsız olan öksürükler için sık şekilde kullanılan şurubun etken maddesine alerji bulunan kişilerin kullanım yapmaması gerekir. Erişkin olan kişilerde gün içinde 3x 10 ml, 6 saat ara ile 7 gün boyunca alınır.

Metorfan; alerjik öksürük ilaçları arasında bulunan bu şurup; günlük olarak doz 2 ila 4×1 drajedir. Bileşimi; öksürüğün ve konjesyon belirtileri tedavisi, üst solunum yollarında meydan gelen hastalıkların tedavisi ve alerjik rinitte sorunların kullanılır.

Kontrendikasyonları;  alerjik öksürük ilacı bileşiminde yer alan maddelerden bir tanesine aşırı düzeyde duyarlılığı sahip kişiler, son 14 günlük süre içinde bu tarz ilaçları kullanan kişiler, böbrek yetmezliği olan kişiler, emzirme ve gebelik döneminde olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.

Pulmorest Fort; alerjik öksürük kesme ilaçları içinde bulunan bu şurup çeşidinin etken maddesi Lovodropizindir. Erişkin olan kişilerde gün içinde 3x 10 ml, 6 saat ara ile 7 gün boyunca alınır. 2 yaşından daha büyük olan çocuklarda da kullanılır. Kullanım şekli;

  • Gün içinde 6 saat ara ile 10 ila 20 kg aralığında 3×3 ml
  • 20 ila 30 kg aralığında 3×5 ml
  • 30 kg üzerinde 3×10 ml olarak uygulanır.

Bileşimi; kuru şekilde ortaya çıkan öksürüğün semptomatik tedavisi konusunda endikedir. Aşırı duyarlı olan vakalarda, gebelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmaz. Pereks şurup; günlük olarak doz kullanımı yetişkinlerde 3-4x 1-2 doz şeklinde ve çocuklarda 2-3×1/2-1 doz şeklinde kullanılmalıdır.

Bileşimi; kuru ve rahatsız edici öksürüğün yok edilmesinde, solunum yolu mukozası konjesyonunun giderilmesi ve sızıntının azaltılmasının söz konusu olduğu tüm akut, alerjik veya tahrişe bağlı öksürüklerin tedavisinde endikedir. Kontrendikasyonları; İçeriğindeki maddenin herhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlar kullanamaz.

Diğer Şurup Destekleri

Rhınotussal süspansiyon;

Kullanımı;

  • 1 ila 5 yaş aralığında olan çocuklarda sabah ve akşam olmak üzere 5 ml
  • 6 ila12 yaş aralığında olan çocuklarda sabah ve akşam olmak üzere10 ml
  • 12 yaşından büyük olan kişilerde ve yetişkinlerde sabah ve akşam olmak üzere 15 ml

Bu şurubu kullanmadan önce mutlaka şiddetli bir şekilde çalkalanması gerekir.

Bileşimi; soğuk algınlığından kaynaklı olarak meydan gelen grip ve öksürük sorunlarında alerjik enflamasyonda etkilidir.

Fenisitil; bu şurup orta düzeyde sakinleştirici özelliklere sahiptir. Alerji semptomları ile kısa süre içinde mücadele eder. Alerjik rinit, cilt kaşıntıları ve bronşit konusunda en güzel çareler içinde yer alır. Gün içinde 3-4×1 ölçek/gün dozda kullanılmalıdır.

Aerius

Alerjiden kaynaklı öksürüğü ve diğer belirtileri ortadan kaldırmak adına kullanılır. Beyni etki etmeyecektir. 12 yaşının altında olan çocuklara şurup olarak verilir. Yetişkin kişilere ise tablet olarak verilir. İlacın etkileri alındıktan yarım sonra başlar. Yan etkileri arasında; baş dönmesi, zayıflık, yorgunluk yer alır.

Zirtec

İkinci nesil etkili antihistaminik ilaçlar arasında yer alır. Koruyucu bir önlem olarak kullanılır, belirtileri hafifletir, hastalığın seyrini kolaylaştırır, şişme ve kızarıklığı ortadan kaldırır. 1 ila 6 yaş aralığına kadar tablet şeklinde değil damla şeklinde reçete edilir. Alımın zorluğu, kapsüllerin çiğneme değil de yutulması gerektiğindendir.

Kullanımı

  • Oral damla şeklinde; 30 kg üzerinde olan çocuklarda ve yetişkin kişilerde gün içinde tek doz 20 damla şeklinde- 30 kg altında kişilerde 2 ila12 yaş arası çocuklarda gün içinde tek doz 10 damla şeklinde uygulanır.
  • Şurup şeklinde 30 kg üzerinde olan çocuklarda ve yetişkin kişilerde gün içinde tek doz 2 ölçek – 30 kg altında kişilerde 2 ila12 yaş arasında olan çocuklarda gün içinde tek doz 1 ölçek şeklinde uygulanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...