Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit İçin Kullanılan İlaçlar – İsimleri ve Kullanım Şartları

Bronşit tedavisine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri, doğru antibiyotik kullanımı ve ilaç tedavisi ile hastalığın iyileştirilmesi mümkün olmaktadır.

Bronşit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar                           

Bronşit tedavisindeki ilk amaç kişinin nefes alma problemini gidererek rahatlamasını sağlamaktır. Akut bronşit olan bir kişi bol miktarda sıvı tüketerek, nemli havadan faydalanarak, önerilen ağrı kesici ilaçları kullanarak evde bitkisel tedavi edilmesi mümkündür. Ancak kronik rahatsızlıkları olanlar ilaçla tedavi edilmelidirler.

Antibiyotik Kullanımı

Bronşit hastalığının tedavisinde alışılmış bir enfeksiyon tedavisi uygulaması yapılır. Bu tür enfeksiyon yani enflamasyonun söz konusu olduğu durumlarda antibiyotik kullanımı ilk basamak  olarak kullanılır. Antibiyotik seçimi yapılırken kültür antibiyogramlara uygun ya da yaşanan mevsimde görülen zararlı mikroorganizmalara etken antibiyotiklerin  tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Bu tedavide amaç akciğerlerde biriken balgamın bronş mukozasından temizlenmesidir. Eğer bu işlem gerçekleştirilmezse bronş mukozasındaki iltihaplanma devam edeceği için bu süreçte olumlu sonuç almak mümkün olmayacaktır.

Bronşit İlaç İsimleri Listesi

  1. İlaç Adı Ventolin ( Salbutamol ) 4 mg: Kronik bronşitin alışılagelen tedavisi süresinde kullanılır. Solunum borularında genişletici etkisi ile nefes alışverişini kolaylaştırmak amacıyla uygulanan bitkisel olmayan tedavi yöntemidir. Tıkanan hava yolunda reversible etki yaptığı için 4-5 dakika gibi kısa bir sürede etkisi görülür. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkin kişilerde gün içerisinde 3-4 defa 2-4 mg arası, 6-12 yaş arası hasta gruplarında gün içerisinde 3-4 defa 2 mg miktarında, kalp ilaçlarına duyarlılığı olan kişilerde ve yaşlılarda günde 3 ya da 4 defa 2 mg şeklinde bol su kullanılarak alınmalıdır.
  2. İlaç Adı Zinnat 500 mg: Bakterilerdeki  hücre çeperi oluşumunu engelleyerek bakterilerin yok olmasını sağlayan ilaç kronik bronşit gibi zararlı mikroorganizmaların oluşturduğu alt solunum tolu enfeksiyonlarında kullanılır. Doktorunuzun tavsiye ettiği doz miktarında bol su kullanılarak tok karnına alınmalıdır.
  3. İlaç Adı Amoklavin Bıd 1000 mg: Bakterilerin ve birçok zararlı mikroorganizmalara karşı etkili olan geniş spekturuma sahip bir ilaç türüdür. Kronik bronşit tedavisinde kullanılabilir. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkin kişilerde az veya orta seviyedeki enfeksiyonlarda gün içerisinde 2 defa 625 mg miktarında yoğun enfeksiyonlarda gün içerisinde 2 kez 1000 mg şeklinde alınmalıdır. Olası mide ve bağırsak rahatsızlanmasının önlemek için yemek öncesinde alınması tavsiye edilir.
  4. İlaç Adı Levonat: Vücutta bulunan bakterilerin ölmesi için antibiyotik olarak kullanılan bir ilaçtır. Solunum borularının enflamasyonu tedavisi için alınabilir. Günde bir doz 250 ila 500 mg miktarında enfeksiyonun şiddetine göre 7-14 gün kullanıma devam edilmelidir.
  5. İlaç Adı Brodil Şurup: Göğüste biriken mukozayı  azaltarak balgamın kolayca dışarı atılmasını sağlar. Bronşları genişleterek kişinin nefes almasını kolaylaştırır. Uzun süren bronş iltihaplarında bronşların genişlemesi ve balgamı incelterek dışarı atımının kolaylaştırılması gibi etkenlerle rahatlatıcı etki yapar. Yetişkin kişilerde gün içerisinde tavsiye edilen doz miktarı 2 veya 3 defa 3 er ölçek şeklinde, 6 yaş üstü çocuklarda gün içerisinde toplam 3 defa 2 şer ölçek, 2 ila 6 yaş arasında bulunan çocuklarda ise gün içerisinde 3 defa 1 ölçek miktarında tok şekilde alınmalıdır.
  6. ilaç Adı Klamoks 625 mg: Alt solunum yolu enfeksiyonu olan kronik bronşit tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki bakterilerin ölmesi için kullanılan kısa sürede etki eden antibiyotik bir ilaçtır. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkin kişilerde az veya orta seviyedeki enfeksiyonlarda gün içerisinde 2 defa 625 mg miktarında yoğun enfeksiyonlarda gün içerisinde 2 kez 1000 mg şeklinde bol su kullanarak alınmalıdır. Olası mide ve bağırsak rahatsızlanmasının önlemek için yemek öncesinde alınması tavsiye edilir. 
  7. İlaç Adı Cıprolon 250mg: Vücutta meydana gelen zararlı mikroorganizmalarla savaşan ve enfeksiyon tedavisine iyi gelen güçlü bir ilaçtır. Başta kronik bronşit olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilme sürecinde kullanılabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği doz miktarında bol su kullanılarak tok karnına alınmalıdır.

Bu hastalıkta da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi İstanbul ve diğer şehirlerde üretimine devam edilen bitkisel olmayan bronşit ilaçları hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...