Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri ve Yapım Aşamaları

Solunum yollarının genişlemesi veya ağızdan buruna kadar giden hava borularının tıkanması sonucu meydana gelen bronşit rahatsızlığı için doğal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bronş duvarlarının daralması ve iç kısımlarında meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan üst solunum yolu problemlerine bronşit denir. Bu hastalık sonucunda kişide balgam yoğunluğu, öksürme problemi ve nefes azalması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu tür hastalıklarda birçok doğal yöntem kullanılarak tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Bronşit Doğal Tedavi Yöntemleri ve Kürleri

Gargara için Kür 

Gargara kullanımı balgam oluşumunu önlemek ve öksürme problemini gidermek için kullanılan etkin bir yöntemdir.                                                                                                                                                Gerekli Malzemeler:  1 çay kaşığı tuz ve 200 ml su.                                                                              Yapım Aşamaları: 200 ml kadar belirlenen su (ortalama 1 su bardağı ) içine 1 çay kaşığı tuz ekleyip homojen bir görüntü oluşana kadar karıştırılır. Oluşan karışım ile gargara uygulanabilir. İşlem sırasında kullanılan su ılık olmalıdır. Gün boyu 1-2 defa kullanılması tavsiye edilir.

Kuru incir Kürü 

Gereken Malzemeler: 1 litre zeytin yağı ( rafine edilmemiş ) ve 1 kilo kuru incir.                                      Yapım Aşamaları: 1 kilo kadar alınan malzeme içerisine 1 litre zeytin yağı eklenir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez yemek öncesinde 1 adet incir tüketilebilir. Uygulanan tedavinin bitiminde 10-11 gün ara verilerek tekrar kullanılabilir.

Doğal Su Tedavisi

Bronşit tedavisinde bol su tüketilmesi oldukça önemlidir. Gün içerisinde kişinin kilo başı 30 ml alması gerekmektedir. Mesela 60 kilo olan bir kişinin gün boyu alması gereken su miktarı 30 x 60 =1800 ml olarak belirlenmiştir. Fazla miktarda vücuda su alındığında bu durum idrara çıkmayı arttıracağından vücuttaki inhalasyonu inceltmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bol su tüketimi balgam söktürmeyi kolaylaştırdığı için kısa sürede kişiyi rahatlatan bir çözüm yolları olarak kullanılır. 

Pastil Kürü      

Pastil kullanılabilir. Ağrıların giderilmesi, boğazın yumuşatılması, enfeksiyonların engellenmesi ve kişinin rahatlamasını sağlamak için tedavi amacıyla uygulanır. Gün içinde toplamda 2 öğün tüketilir.                          Gerekli malzemeler:  1 sb. miktarı şeker, çay kaşığının dörtte biri kadar karanfil, 15 ml. limon suyu, 100 ml su, 2-3 gram zencefil ( toz ), 5-6 gram bal, üzeri için pudra şekeri.                                                          Yapım Aşamaları: Geniş bir metal kaba 1 su bardağı miktarı şeker konulur. Üzerine 100 ml su eklendikten sonra karışıma 1 yemek kaşığı kadar yeni sıkılan limon suyu ilave edilir. Sonrasında 1 yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı belirlenen zencefil eklenerek karışımı hazırlanmaya devam edilir. Önceden toz haline getirilen karanfilden çay kaşığının dörtte biri miktarda ekleme yapılır. Bütün malzemeler eklendikten sonra metal kap için ısıtılmaya başlanır ve karışım karamelize olmaması için sürekli karıştırılarak yoğunluğu ayarlanır. Kaynama noktasına ulaştığında ısısı azaltılarak kıvama gelinceye kadar 15-20 dakika daha işleme devam edilir. Yapışmayan bir zemin üzerine oluşan karışım pastil genişliğinde kısımlara ayrılır. Soğumaya yakın üzerlerine pudra şekeri serpilir. Tam anlamıyla soğuma işlemi gerçekleştikten sonra pastiller kullanıma hazır hale gelmektedir.

Badem Kürü 

Gerekli malzemeler: 200 ml süt ve 2-3 adet badem.                                                                                Yapım Aşamaları: 200 ml miktar belirlenen süt içine 2-3 adet badem eklenir ve ıslatılır. Ortalama bir gece bu şekilde bekletilir. Sabah ıslatılan bademler sütün içinden çıkarılarak ezilir ve yemek yemeden önce tüketilir. Sonrasında bekletilen süt içilir. Badem içerisinde bulunan mineraller bronşitin neden olduğu zararlı mikroorganizmaları ciddi oranda azaltan bir çözüm yolu olarak kullanılır.

Su Buharı Tedavisi

Su buharı bronşitin tedavi sürecinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Su buharı direkt olarak akciğerlere teneffüs edilerek çekilmelidir. Buhar solunum yollarının temizlenmesini ve genişlemesini sağlar. Uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cildin buhar ile temas etmemesidir. Aksi takdirde cilt üzerinde şiddetli yanıklar oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden yüz buharı teneffüs etmeden önce kalın ve temiz bir havlu yardımıyla sarılmalı sonrasında su buharına biraz mesafeli bir şekilde bakarak buhardan yararlanılmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...