Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Etkili Tarifler

Alt solunum yolu rahatsızlığı olan bronşit, bronş yollarının iltihaplanması sonucu oluşur. Bu hastalık için çeşitli doğal yöntemler kullanılarak tedavi mümkündür.

Alt solunum yolu hastalığı olan bronşit, akciğerlere havanın taşınmasını sağlayan solunum tüplerinde enfeksiyon meydana gelmesiyle oluşur. Akut ve kronik olmak üzere iki tür bronşit hastalığı vardır. Bu hastalığın tedavisi için gerek cerrahi gerekse bitkisel çözüm olarak birçok yöntem kullanılabilir.

Bronşit İçin Şifalı Bitkiler

  1. Bakteri veya virüs tabanlı iltihabı geçirmede kullanılan ve çözüm olan sarımsak, doğal antibiyotik görevi görür. Hastalık esnasında sarımsak tüketimini arttırmak vücudun zararlı mikroorganizmalara karşı mücadelesini kolaylaştıracaktır.
  2. Mantar bronşit belirtileri tedavisinde kullanılan doku bozulmalarını azaltan ve akciğerin iyileşmesini  sağlayan şifalı bir gıdadır. Reishi, maitake, skiitake mantarları bronşit hastalığı boyunca virüse bağlı oluşan hücreleri öldürür ve vücut bağışıklığını güçlendirici etki yapar.
  3. C Vitamini antioksidan özelliğe sahip olduğu için kısa zamanda hastalığın tedavisinin ilerleyişinde önemli rol oynar. Portakal, kivi, çilek, yeşil biber, taze fasulye, yaban mersini, tatlı patates, bezelye, tere, roka, karnabahar gibi C vitamini bakımından zengin ve şifalı olan çeşitli besinler hastalık sırasında belirtileri iyileştirmek için tüketimi arttırılabilir.
  4. Belirtileri öksürük şeklinde de ortaya çıkan bronşit için zerdeçal, enfeksiyona karşı olan özelliği ile tedavi sürecinde kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda akciğerde mukusun vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan şifalı bir gıdadır.
  5. Bronşite bağlı oluşan öksürüğün iyileştirilmesi için kullanılan diğer bir besin baldır. İçerisinde bulunan antibakteriyal ve antiviral özelliği ile boğazdaki tahrişi azaltır ve kişinin rahatlamasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini arttırır.
  6. Bronşit ve astım gibi birçok solunum yolu, nefes darlığı ve akciğer iltihabı hastalığı için etkili olan kekik, çuha çiçeğiyle hazırlanan bitki çayı ile tedavi edici olan oldukça yararlı bir bitkidir ve faydaları bazı bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.
  7. Bronşit bitkisel tedavisinde kullanılan keçiboynuzu nefes darlığına iyi gelen faydalı bir besindir. Keçiboynuzu genişletici etkisiyle kişinin daha rahat nefes almasıyla darlığın azalmasına ve öksürüğün şiddetinin düşmesine çözüm olur.

Bronşit İçin Bitkisel Kürler

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kür Yöntemleri 1

Gerekli Malzemeler: 3 gram kekik ve 200 ml su

Yapılışı: Belirlenen miktarda hazırlanan su içerisine 3 gram kekik eklenerek yaklaşık 10 dakika bekletilir. Bronşit bitkisel tedavisi için kullanılan ve iltihabı geçiren bu kürün gün içinde 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kür Yöntemleri 2

Gerekli Malzemeler: Kaz ayağı çiçeği ve yaprakları, yer sarmaşığı, çam sürgünü ( taze ), gül hatmi çiçeği, ebegümeci, kekik, okaliptüs yaprağı ve 1000 ml su.

Yapılışı: Kullanılan tüm malzemeler metal bir kap içerisine alınır ve üzerine 1000 ml kadar sıcak su eklenir. 10 dakika kadar bekledikten sonra süzme işlemi yapılır ve bal kullanarak tatlandırılır. İstenilen bitkilerle hazırlanan karışımdan gün içerisinde 4 ya da 5 bardak içilmesi önerilir. Kullanımı tavsiye edilen bu bronşit kürü nefes darlığına çözüm olarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kür Yöntemleri 3

Gerekli Malzemeler:  5 tane tarçın, bir miktar ısırgan otu, bir miktar ayva yaprağı, 5 tane tarçın, 2 gram ve karanfil.

Yapılışı: Kullanılan tüm malzemeler metal bir kap içerisine alınır ve üzerine 1,5-2 litre kadar su eklenerek ısıtma işlemine başlanır. Yaklaşık 14-15 dakika süren ısıtma işleminden sonra 25-30 dakika  kadar demleme işlemi için bekletilir. Daha sonra beklenen süreç tamamlandıktan sonra süzülerek cam kavanoza alınır ve tüketilmeye başlanır. Günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir. Nefes darlığı ve akciğer iltihabı gibi belirtilere çözüm olan bu kür isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırıp uygulanabilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kür Yöntemleri 4

Gerekli Malzemeler: 10 gram ısırgan otu ve 200 ml sıcak su.

Yapılışı: Önceden ısıtılan 200 ml su içerisine belirlenen miktarda ısırgan otu eklenir ve 10 dakika bekletilir. Nefes darlığına gibi bu hastalığın belirtilerine iyi gelen bu karışım için beklenen süreç tamamlandıktan sonra süzülür ve tüketilir. Karışımı oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan ısırgan otlarının taze olmasıdır. Gün içerisinde 2 veya 3 defa 200 ml kadar tüketilmesi önerilir.

Bitkisel Kür Yöntemleri 5

Gerekli Malzemeler: Yulaf samanı ve 1 litre su

Yapılışı: Isıtılmakta olan su içerisine bir miktar yulaf samanı eklenir. Karışımın ağzı kapatılarak ortalama 5 dakika kadar bu işleme devam edilir. Bronşite bitkisel çözüm olarak kullanılan ve nefes genişlemesi yaparak nefes darlığına iyi gelen bu kür 3 hafta süresince haftada 2 küçük bardak kadar tüketilir. Bu zaman zarfından sonra herhangi bir iyileşme olmazsa tekrar kullanılabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...