Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük Nasıl Geçer

Bademcik ameliyatı sonrası hastanın öksürük ağrı gibi durumlarını gidermek ve iyileşme süresinin kısalması için ameliyat sonrası bakımı oldukça önemlidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük

Bademcik birçok kişinin yaşadığı çok sık iltihaplanma sebebi ile sürekli oluşan ve her yaşta olması mümkün olan hastalık türüdür. Özellikle kış aylarında çok tekrar eden boğaz enfeksiyonları kişi ve kişileri oldukça olumsuz etkilemektedir. Bademciklerin ve geniz etinin çok sık iltihaplanması tedavilerin yetersiz kalması sonucu kulak burun boğaz doktoru tarafından bademciklerin alınmasına karar verilir. Bademcik ameliyatı sonrası öksürük olması hasta için oldukça sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bademcik ameliyatının, ardından hasta kendine gelince dondurma yemesi de tavsiye edilir. Dondurma yemesinin hasta için oldukça faydası vardır. Bademcik ameliyatı sonrası hastada olacak şikâyetler balgam, öksürük, ateşlenme, ya da hiç bir beslenme türünü hasta gerçekleştirememesi gibi durumlarda acil doktora başvurulmalıdır. Bu ayrıntılara dikkat edilmesi çok önemlidir. Ayrıca ameliyat sonrası hastanın boğazında ve kulaklarında ağrı olması gayet normal olarak bilinir. 

Ameliyatın ardından alınan bademciklerin hastanın artık bademcik sorunu olmayacaktır. Bademcik ameliyatı olan kişilerin bir süre öksürük ve boğaz tahrişi olmaması için sert ve katı gıdalar ile beslenmemeleri gerekmektedir. İyileşene kadar çok bol sıvı ve su tüketmeleri gerekirBademcik ameliyatı sonrası öksürük olur ve olması gayet normal olarak görülmektedir. Fakat bu hastayı oldukça zorlar ve bu durum sadece birkaç kez olursa normal olarak karşılanmaktadır. Ayrıca çok sık olur ise doktorun müdahale etmesi gerekebilir. Ameliyat sonrası kullanılan ilaçların da ihmal edilmemesi önerilen şekilde kullanılmasının da faydası olacaktır. 

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük İçin Yapılması Gerekenler

 • Karabiber, bal, dut pekmezi, elma kabuğu, zencefil, tarçın, limon ve kekiktir. Herkesin evinde bu doğal bitkiler genelde bulunmaktadır. Evinizden olmayan bitkileri aktara giderek temin edebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkileri kolayca evinizde yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Bitkiler tedavinize destek olacaktır.
 • Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasından biri de ıhlamur’dur. Ihlamur içerisinde, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ve tahriş önleyici özelliği bulunmaktadır. Zenginlik yönünden oldukça zengin şifalı bir içeriğe sahiptir. Öksürüğü tedavi etmek için günde 2 veya 3 bardak ıhlamur çayı demleyip içebilirsiniz.
 • Zencefil, bal ve karanfil üçlüsünün tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Öksürük için doğal karışımlardan oluşan karanfil, boğaz yolu iltihaplarında ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda, ağrı hissini en aza indiren özelliğe sahiptir. Zencefil bitkisinin de iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı karanfil ve 1 çay kaşığı toz zencefil isteğe bağlı limon da ilave edilebilir. Günde 1 veya 2 tatlı kaşığı içebilirsiniz. Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer sürecinde sizin tedaviniz için büyük yardımı olacaktır.
 • Aynı zamanda badem de öksürük belirtilerini iyileştirmeye yarayan bileşenler içermektedir. Beş veya altı badem suda 8 ya da 10 saat bekletilir. Bademler bir çay kaşığı tereyağı ile karıştırılır ve bu şekilde tüketilir. Bu tedavi yöntemi günde iki kez olmak şartı ile 3 veya 4 gün uygulanırsa çok olumlu sonuçlar verecektir.
 • Asitli ürünlerden kaçınmak (Kolalı içecekler, portakal suyu, limon suyu vb.)
 • Pipet kullanmamak
 • Bol sıvı almak
 • Kırmızı ve kahverengi renkli gıda ve içecekleri ağrı ve öksürük yapabileceği için mümkün olduğunca almamak
 • Acı ve baharatlı gıdalardan kaçınmak
 • ilk iki hafta içerisinde ağzın tam olarak açılması zor olabilir. Sert ve pürtüklü gıdalar ile sıcak içeceklerden kaçınmak gerekir. 
 • Elma suyu tüketmek boğaz ve öksürük için çok faydalıdır.

Ameliyat sonrası ilk günden itibaren yutma ve yemek yeme zorluğu çekilebilir. Doktor tarafından ne tür yiyecekler yiyebileceği hakkında bilgi istemek önemlidir. Genel olarak ilk günler ılık ve yumuşak kıvamda yiyecekler yenirse iyileşme hızlanmış olur ve boğazda kanama meydana gelmez. Şiddetli öksürmemeli, boğazı kazıyarak yada zorlayarak temizlenmemelidir. Aksi takdirde kanama meydana gelebilir. Ameliyattan sonra bol miktarda ılık su içilmeli, yumuşak, ılık ve tahriş etmeyen gıdalar alınmalıdır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...