Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük İçin Zencefil

Zencefil, hem modern hem geleneksel tıpta sıkça kullanılan, dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden biri. Başlıca mide bulantısı, soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve öksürük üzerinde etkileri olan zencefilin faydaları oldukça fazladır.

Öksürük İçin Zencefil 

Zencefil, Asya’ya özgü bir bitki olan Zenger bitkisinin yeraltı köküdür. Zencefil bulantı, baş ağrısı, bulantı hastalığı ve öksürme gibi soğuk algınlığı ve grip belirtileri gibi hastalıkları tedavi etmek için çeşitli kültürlerde binlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Zencefil, soğuk, öksürük ve mide ile ilgili problemleri tedavi etmek için yüzyıllardan beri kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Zencefil içerisindeki kimyasallar mide bulantısını ve iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Zencefilin kimyasal bileşimleri üzerine yapılan araştırmalar bu kimyasalların beyini ve sinir sistemini etkileyebilecek herhangi bir durumuna rastlanmamıştır. Bu kimyasalların çoğunlukla midede ve bağırsaklarda işlendiğini göstermektedir. Ve vücut için faydalı bitkiler arasındadır.

Zencefil sıklıkla boğaz ağrısı yatıştırmak ve öksürmeyi azaltmakta çözüm olarak kullanılır, özellikle soğuk algınlığından kaynaklanan öksürük te etkilidir. Zencefil pastilleri, piyasada mevcuttur ve öksürüklerin tedavisini amaçlamak için üretilmiştir. Öksürüğün tedavisinde zencefilin kullanılmasının bir başka yolu da, hoş kokulu yağ olarak buharda kullanılmasıdır. Hastanın teneffüs edebileceği bir kâsede buhar suyu içine bir damla zencefil yağı veya birkaç zencefil parçası ilave etmek yeterli olacaktır. Boğaz ağrısını, öksürüğü rahatlatır ve bastırır.

Öksürüğünüzü tedavi etmek için ve ya enfeksiyon ve tahriş için etkili bir ilaç olan zencefil vücudu Isıtma ve temizleme işlemi de görmektedir. Öncelikle vücutta sindirim ve solunum sistemlerinde çalışır. Hamile olan hastalar herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Zencefil doğal bir ağrı kesici, boğaz ağrısı hissini yatıştıran bir bitkidir. Boğazda gıdıklanma şekli genellikle öksürmeye neden olur. Bu nedenle taze zencefil kökü çiğnemek veya zencefil suyu veya zencefil çayı içmek geçici olarak tahrişi gidererek öksürüğün bastırılmasına yardımcı olabilir. Öksürüğe neden olabilecek akciğerlerdeki mukusun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Zencefil çayı ya da suyu içmek veya göğüs ve sırtı zencefil yağı ile masaj yaparak sürmek öksürüğün hafifletilmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilir. Zencefil aynı zamanda yoğun öksürük te de hafifleten doğal bir kas gevşeticidir. Zencefil toz hali ile kek, kurabiye ve bisküvilerde kullanılabilir. Taze hali ise rendelenerek etli ve sebzeli yemeklerde kullanılabilir. 

Öksürük İçin Zencefilin Faydaları

  • Öksürüğe bağlı boğazdaki ve göğüsteki iltihaplanmayı azaltan bir özelliğe sahiptir.
  • Öksürükten kurtulmak için soğuk, grip ve diğer solunum problemlerinden koruyan anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.
  • Solunumu arttırır, hava yolu kasılmasını engeller ve öksürükleri gidermek için mukus salgısını uyarır ve giderir.
  • Solunum rahatsızlıklarına neden olan alerjileri etkili bir şekilde tedavi eden, öksürüğü iyileştiren bir özelliği vardır. öksürmeyi hafifletir ve rahatlatır.
  • Boğazda rahatlama, boğazda ağrı ve göğüste oluşan ağrıyı gidermek için uçucu yağları vardır.
  • Mukusun akciğerlerden ayrılmasına ve atılmasına yardımcı olur. Yan etkisi yoktur.

 Zencefil çayı demleme: Boğazınızı ve akciğer dokularını rahatlatmak için zencefil çayı içebilirsiniz. Bağışıklık sistemini destekler ve mukusu çıkartır. İki çorba kaşığı rendelenmiş taze zencefil kökünü altı fincan suda 10 dakika kadar kaynatılır veya yarım çay kaşığı kuru zencefil tozu bir fincan sıcak suya karıştırılabilir. İstersenirse bal ve limon eklenebilir. Günde birkaç defa bu karışımdan içilebilir.

Zencefilin Masaj yağı olarak kullanılması: Zencefil esansı yağı, taze veya kuru zencefil deki özelliklere sahiptir. Zencefil masaj yağı yapmak için, zencefil uçucu yağından 20 damla Hint yağından ise 4 damla kadar karıştırılır ya da sallanabilir. Vücudumuzun rahatlamasını sağlar ve aynı zamanda ciğerlerdeki öksürüğü hafifletir. Öksürük belirtilerinin azaltılması için bir çay kaşığı yağı da aynı zaman da göğüse ve sırta masaj yaparak sürülür. Hamilelerde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Zencefil yağı hassas ciltler için rahatsız edici olabilir, bu nedenle küçük bir cilt derisinde test edin eğer 24 saat içinde herhangi bir reaksiyon yoksa yağın daha geniş bir alana uygulanması daha güvenli olur.

Zencefil Çayı:1 fincan sıcak suda 2 çorba kaşığı taze ve rendelenmiş zencefil kökü eklenir. 10-15 dakika dinlenir ve daha sonra tadı arttırmak için biraz bal ve limon suyu ilave edilebilir. Karıştırılır ve sıcakken zencefil çayı içilir. Öksürük ve belirtilerden tamamen kurtulmak için günde 2-3 kez zencefil çayı içilmeye devam edilir. Öksürük ve nefesin rahatlaması için nane de eklenebilir.

Zencefil, Karabiber, Bal, Limon, Tarçın: 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...